1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bu soruların yanıtı olmalı
Bu soruların yanıtı olmalı

Bu soruların yanıtı olmalı

Öncelikle belirtmek isterim; Büyükşehir Belediyesi’nin KO-MEK projesini çok yararlı ve önemli buluyorum. Benim de tanıdığım pek çok insan KO-MEK’in çeşitli branşlardaki kurslarına katıldı. Hepsi çok me

A+A-

Öncelikle belirtmek isterim; Büyükşehir Belediyesi’nin KO-MEK projesini çok yararlı ve önemli buluyorum. Benim de tanıdığım pek çok insan KO-MEK’in çeşitli branşlardaki kurslarına katıldı. Hepsi çok memnun kaldı.

Başkan Karaosmanoğlu’nun da her fırsatta söylediği gibi, KO-MeEK, Kocaeli’deki Halk Üniversitesi’dir. Akla gelen, talep edilen her alanda kurs açılmış, onbinlerce kişi meslek sahibi olmuş, bunların bir kısmı bu sayede işe girmiştir. Sıradan bir ev hanımı olan pek çok kadının, KO-MEK kursları ile yeteneklerinin bulunduğu alanda kendilerini geliştirip; ticarete atıldıklarını da biliyoruz.

Sorun KO-MEK kurslarının şekli, niteliği değildir.

Bu saptamanın ardından yazacağım bu yazının ilham kaynağı olan kişiden, CHP İl Başkanı Yalçın Kuşkan’dan kısaca söz etmek isterim. Kuşkan’ı, pek çok AKP’li de yakından tanır, biliyorum takdir eder. Çünkü, pek çok CHP’linin aksine, boş konuşan, muhalefet olsun diye konuşan, sırf siyaset olsun diye kişilere ve kurumlara çamur atan biri değildir.

Yalçın Kuştan düz adamdır, “Doğrucu Davut”tur. Kendi partisinin belediye meclisi ve il genel meclisi gruplarından rahatsız olduğu için, onlar üzerinde denetim uygulamasını da başlatan kişidir.

Bu Yalçın Kuşkan, Büyükşehir Belediyesi’nin önümüzdeki dönemle ilgili KO-MEK kursları için yaptığı ihale hakkında çok ciddi kuşkularını çok açık seçik ortaya koymuş.

Söz konusu para 16 milyon 332 bin 353 TL. Bu para, ilimizdeki pek çok ilçe belediyesinin bir yıllık bütçesinden fazla. Koskoca İl Genel Meclisi bütçesinin neredeyse yarısı.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin önümüzdeki yıl için açtığı KO-MEK ihalesi, bu bedel karşılığında Yıldızlar firmasına verilmiş. CHP İl Başkanı ihalede ortaya çıkan bedelin de çok fazla üzerinde durmuyor. İhalenin “Adrese teslim” yapıldığı, Yıldızlar firmasına işin altın tepsi içinde sunulduğu kuşkularını kent gündemine getiriyor.

Geçtiğimiz yıllarda KO-MEK kurslarına, ilimizde benzer alanlarda özel kurslar açıp; katılanlardan para kazanan özel dershaneler tepki göstermiş, itiraz ederek kamuoyunda seslerini duyurmuşlardı. Ben bu sütunlarda çok açık biçimde Büyükşehir Belediyesi’nin yanında yer aldım. Büyükşehir halka eğitim hizmetini ücretsiz sunuyordu. Özel dershanelere göre çok daha iyi olanaklarla sunuyordu. Birileri para kazanacak diye, Belediye’nin kamu görevini yapmasını engellemek bence adil değildi.

Ancak şimdi CHP İl Başkanı Yalçın Kuşkan’ın gündeme getirdiği durum, Kuşkan’ın açıkça ifade ettiği kaygılar farklıdır.

Büyükşehir Belediyesi, Başkan Karaosmanoğlu, KO-MEK kursları konusuna çok önem verdi. Kentin her yerinde, ilçelerde, hatta köylerde bu kurslar için binalar yapıldı. Tefriş edildi. KO-MEK kurslarını üstlenen özel firmanın, bina kiralamak, kurs merkezlerini tefriş etmek gibi bir sorunu yok. Binalar belediyenin ve eksiksiz biçimde organizasyonu yapan şirketin emrine veriliyor. Şirket, elektrik, su, hatta sanırım temizlik giderlerine bile karışmıyor.

KO-MEK Kurslarını düzenleyen şirketin tek yükümlülüğü, kurs açılan branşlarda eğitici, usta öğretici bulup, istihdam etmek. Bütün kurs öğretmenleri ile de, sadece kurs döneminde maaş ödenmek üzere geçici iş sözleşmesi yapılıyor. Kurs öğretmenlerinin ücretlerinin son derece düşük olduğunu, kurs dönemi bittiğinde iş akitlerinin feshedildiğini, her yıl yeni sözleşme imzalandığını da biliyorum.

Yine Yalçın Kuşkan’ın dediği gibi, KO-MEK kursları sonrasındaki görkemli törenlerin, sergilerin organizasyonu, hatta kursu bitirenlere verilen sertifikaların basımı, hazırlanması da Büyükşehir Belediyesi’nin yükümlülüğünde. Dahası, atölye uygulamalı kurslarda kullanılan sarf malzemelerinin büyük bölümünü de Büyükşehir temin ediyor.

İhaleyi kazanıp, KO-MEK kurslarının uygulanmasını üstlenen firmanın tek sorumluluğu, 7-8 aylık süre için kurs öğretmenlerinin maaşını ödemek.

Bunun için Büyükşehir’den çıkan para 16 milyon 332 bin 353 TL. Bu çok büyük bir para.

CHP İl Bakanı Yalçın Kuşkan, KO-MEK kurslarının başladığı 2005 yılından buyana her yıl ihaleyi aynı firmanın, yani Yıldızlar firmasının kazandığına dikkat çekiyor. Bu firmaya, her yıl artan miktarda ve çok büyük para ödeniyor. CHP İl Başkanı Kuşkan ihalenin göstermelik olduğunu, bu yılki ihalede teklif veren diğer firma olan Uzman firması ile, ihaleyi kazanan Yıldızlar firmasının organik bağlantısı bulunduğunu öne sürüyor.

Yalçın Kuşkan, durduk yerde, gerçekten ciddi kuşkuları olmasa kimseyi, hiçbir kurumu bu şekilde suçlamaz.  Yalçın Kuşkan’ı kimse, Fahri Örengül ile, Ahmet Elmas’la aynı kefeye koyamaz.

Bu kente ait olan 16. 5 milyon TL gibi çok büyük bir paradan söz ediyoruz. Kimdir bu Yıldızlar firması?.. Kimin referansı, kimin torpili ile bu kente gelmiş, 2005 yılından buyana her yıl KO-MEK ihalelerini nasıl böylesine rakipsiz biçimde kazanmıştır.

7-8 aylık kurs eğitimi karşılığında Büyükşehir Belediyesi’nden 16. 5 milyon TL para alacak olan bu Yıldızlar firması, kaç eğitmen çalıştıracak, bunlara kaç para maaş ödeyecektir. Yıldızlar, KO-MEK kursları sayesinde 6 yıldan beri bu kentin belediyesinden ne kadar para almış, bunun karşılığında ne kadar masraf yapmıştır?

Bu soruların mutlaka yanıtlanması gerek. Tamam, KO-MEK kursları iyi, güzel, faydalı. Ama hiç kimsenin bu şehrin parasını tüyü bitmedik yetimin hakkını, hak etmeyen kişilere kürekle vermesi için de hiçbir haklı gerekçe gösterilemez..

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.