• BIST 79.398
  • Altın 125,520
  • Dolar 3,0865
  • Euro 3,3676
  • Kocaeli 9 °C

Bu takıma gölge etmeyin başka ihsan istemiyoruz…

Cem ŞAKOĞLU
Siz bu yazıyı okurken KOCAELİSPOR dün İstanbul’da Çengelköy Spor ile liderlik mücadelesi yaptı. Kim bilir belki galip geldi, belki berabere kaldı, belki de kaybetti maçını bilemiyorum. Çünkü ben bu yazıyı yazarken günlerden Perşembe ve sabırsızlıkla çekiyorum Cumartesi gününün gelmesini. Allah nasip ederse takımım, taraftarlarım ve arkadaşlarımla birlikte Çengelköy stadında yerimi alacağım ve takımımın galip gelebilmesi için tüm gücümle ve avazım çıktığı kadar bağıracağım. Yeneceğiz İnşallah ve siz bu gün bu yazıyı okurken KOCAELİSPOR’UM kendi liginin en tepesindeki takım olacak İNŞALLAH..
Geçtiğimiz hafta Pazar günü yazdığım yazımda KOCAELİSPOR – Tekirdağspor maçı için ‘O maça gidilecek’ diye başlık atmıştım. Yemedim sözümü, bu takıma gönül veren 10 bin kadar insan yemedi verdiği sözü ve İsmet Paşa Stadı hafta içerisi bir günde hem de Pazartesi gibi bir günde bir kere daha tarihe geçti. Amatör Küme diye küçümsenen bir lige sığmadığımızı haykırdı 10 bin taraftar, 18 aslan yürek, teknik ekip ve KOCAELİSPOR’UMUN Yöneticisi arkadaşlarım, kardeşlerim, dostlarım. 
Okuldan kaçanlar, iş yerlerine mazeret bildirenler, dükkânlarını maç saatinde açmayanlar, vardiyalarını arkadaşları ile değiştirenler, değiştiremeyip gece vardiyasından çıkıp hiç uyumadan Sevgilisinin, KOCAELİSPOR’UNUN maçına gelenler müthiş bir enerji oluşturmuşlardı İzmit İsmet Paşa Stadyumunda. Duygulanmamak, heyecanlanmamak mümkün değildi inanın. 
Maçın başladığı an itibariyle hiç susmadı o taraftar, o aslan gibi gençler, o koca koca insanlar, o kadınlar, genç kızlar, çocuklar susmadılar. İnandıkları, yoluna dişlerinden, tırnaklarından arttırarak baş koydukları takımlarına destek olmak için, sahada bir kenti mutlu etmek uğruna canını dişine takmış gençlerimize sesleriyle güç olabilmek için susmadılar. 
Boyunlarında atkıları, üstlerinde formaları, ellerinde bayraklarıyla şölen alanına çevirdiler İsmet Paşa Stadını. Sosyal medyadan izledim çoğunu. Evlerinde, iş yerlerinde ellerine geçirdikleri kâğıt parçaları, gazete kâğıtları vs. gibi materyalleri kesip durdular hafta boyu. Nostalji yapmak için kestiler. Adı yıllar boyu KOCAELİSPOR’UM ile anılan konfeti şovunu yapmak için, elleri yorulmadan, bıkmadan kestiler ve destelediler öbek öbek. Bir kentin umudu yeşil çimlerin üzerine çıkınca kahramanlar gibi onları karşılamak için fırlattılar sahaya bembeyaz yüreklerinden oluşan konfetilerini. Müthişti. Elbette görüntü eskiden olduğu gibi olmadı. SEKA vardı o zamanlar, atık kâğıtlardan oluşan konfetiler seyircilere dağıtılır ve şov olurdu. Geçtiğimiz hafta Pazartesi günü görüntü eskisi gibi olmadı belki ama gurur ve emek eskisine on basar oldu hem de. Alın teri vardı o konfetilerde, emek vardı, yürek vardı, inanç vardı her şeyden önemlisi.
Endişeliydim aslında maç başlamadan önce. Tekirdağ Spor yöneticilerinin başvuruları ile ertelenen maçın iki takım arasında gerginliğe sebebiyet vereceğinden endişeliydim. Gurur duydum taraftarlarımızla inanın. Takımlar sahaya çıktı, ilk önce 11 aslan yürekli adamı çağırdılar tribünlere. Onlara olan inançlarını haykırdılar kendilerine. Sonra rakip takımı, yani Tekirdağ Sporlu futbolcuları çağırıp alkışladılar. Bu hareketi gören Tekirdağ Spor seyircileri de bizim çocukları çağırdılar tribünlerine ve alkışladılar. Kendi kendime ‘Allahım’ dedim, ‘Bu maçı tüm Türkiye seyretmeliydi’ O da olacak inşallah…
Maçın uzatma dakikalarında attığımız bir golle içimizdeki volkan patladı sanki. İlahi adalet tecelli etti. Allah-u Teala bunca insanın dualarını ve istekliliğini karşılıksız bırakmadı. Bunca emeği, bunca çalışmayı, bunca desteği karşılıksız bırakmadı şükürler olsun. 
Anlatmadan geçemeyeceğim. Ben maça yeğenim Mert OĞUZ ile birlikte gittim. Maçın 90 dakikalık bölümü tamamlanmıştı. Sevgili Murat Kaya, Murat Aydoğdu ve Hasan Erman’ın oturduğu koltukların hemen önündeki iki ya da üç kişi maç nasıl olsa bitti diye kalktılar. İşte o an içimden bir şey bana ‘Yer değiştir’ dedi. Yeğenimi kolundan tuttuğum gibi ‘Kalk’ dedim ‘Kalk , şuraya geçelim de bir totem yapalım’ kalktık ve o koltuklara geçtik. Arkamı döndüm ve bizim çocuklara da ‘Totem yaptık, buraya geldik. Gol atarız şimdi’ dedim. Lafım bitti, sahaya döndüm ve 10 saniye kadar sonra gol oldu. Ölüyorum zannettim. Yemin ediyorum ölüyorum zannettim. 
Şimdi gelelim neticeye. Kentte birçok insan şu anda şunu konuşuyorlar ki, bu kentin siyasi yöneticileri, iktidar erkleri korkunç paralar akıtarak kendi oluşturmaya çalıştıkları takımları başarıyı bir türlü yakalayamazken, KOCAELİSPOR’UN bu çıkışına bir şekilde izin vermezler. Çıkmasını istemezler, önümüze taş koyarlar. Federasyonu, hakemleri, lobileri etkilerler ve bizi Şampiyon yapmazlar. Bu KOCAELİSPOR’A gönül veren taraftarların yüksek sesle düşündükleri bir durum. Ne kötü bir fotoğraftır bu böyle. İnsanlara bunu düşündürtecek yapıya yazıklar olsun. Böyle bir niyetleri olmasa bile, insanların bunu düşünmelerini sağlayacak kışkırtıcı hareketleri yapanlara yazıklar olsun. 
Allah doğrunun yanındadır her zaman. Dürüstlüğün yanındadır. Hak öyle ya da böyle geri alınır. Haksızlık yapanlar elbet bir gün, bu dünyada ya da ahirette bu haksızlıklarının bedelini öderler. İnanıyorlarsa eğer, mutlaka öderler. İnanmıyorlarsa zaten yapacak bir şey yok kendileri için. 
Gün birlik olma günüdür. Her deplasman maçı öncesinde farklı farklı taraftarların, KOCAELİSPOR sevdalıları takımlarına destek olmak adına ellerini ceplerine atıyor ve katkı sağlıyorlar. Sosyal medyadan izliyorum ‘Benim 10 liram var. Ben de katkı sağlamak istiyorum. 10 lira kabul eder misiniz?’ yazıyor öğrenci kardeşim, işçi kardeşim, can yoldaşım. Bunu şunun için yazıyorum. Kulağı olup duymayanlar, gözleri olduğu halde görmeyenler, boyunlarını çevirip bakmayanlar duysunlar, görsünler, baksınlar ki bu kor yeniden alevlendi. Bu gemi yeniden limandan ayrılıp yola koyuldu, bu dava yeniden sahiplenildi ve bu aşk yeniden aynı çatı altında toplamaya başladı bu kentin insanını. 
Bu kent küçük bir kent aslında. Küçük olmasa da bu kentin en büyük hastalıklarında birisidir bilirsiniz, konuşulanlar eninde sonunda gün yüzüne çıkar. Kulaklara geliyor gizli köşelerde şimdilik sessiz sessiz konuşulanlar. KOCAELİSPOR için kurgulananlar daha herkes duymasa da duyuluyor üzüntüyle maalesef. Bu kent insanı artık hiçbir yöneticiden, hiçbir siyasiden, hiçbir güç odağından menfaat beklemiyor. KOCAELİSPOR’UMUN Yöneticileri, Sevgili Bahri YAVUZ Kardeşimin, Bahri Yavuz Başkanımın ve Yönetici kardeşlerimin doğru yönetimleri ile bu takımın ilerleyeceğini biliyor artık bu kentin insanı. Siz de biliyorsunuz. Ancak bildiğiniz için ve bildiğiniz halde, bu başarıyı istemeyip karşımızda duracaksanız o zaman başka. 
KOCAELİSPOR’UMUZUN oluşturduğu projelere, maçlarını oynayacağı sportif alanlara, maçlarını yöneten kurumlara ve daha bir dolu şeye müdahale halinde artık bu kent halkı tepkilerini eskisi gibi vermeyecektir. Artık KOCAELİSPOR taraftarı sizin dediğiniz gibi ‘İki, üç çapulcudan ibaret’ değildir. İnanmış bir şehir var ortada. Kimse kimseden para pul istemiyor emin olun. Bu takım, bu şehir, bu taraftar, bu çocuklar omuz omuza girmiş yürüyor, sizden tek ricamız, bu takıma gölge etmeyin başka ihsan istemiyoruz…

AHLAKI KAYBETMEYİN…
Hani hep eskiye özlemimizi dile getirip, hep eskileri anıyoruz ya, ya da eskiler anılınca içimiz bir hoş, yüreğimiz pır pır oluyor ya işte bunların hepsinin dönemsel şeyler olduğunu söylüyor toplum bilimciler. Her dönemin kendi özelliklerini taşıdığını söylüyorlar ve bunların da gayet normal durumlar olduğunu belirtiyorlar. Yine de inanamıyor insan. Eski bir başkaydı, şimdi bir başka diyor. Ben kendi adıma öyle diyorum mesela. 
Ancak yeni dönem ve eski dönem hakkında çocuklarımızla bile aynı doğruları paylaşamıyoruz neredeyse. Kim bilir belki bir dönem bizim de Anne Babalarımızla paylaşamadığımız doğrularımız gibi. Çocuklarımız ‘O sizin zamanınızdaymış’ deyiveriyorlar birçoğumuzun hanelerinde. Oysa biz bunları hiç söyleyemedik büyüklerimize. İyi mi ettik? Her ne kadar bilemesem de sanki biz daha bir saygılıydık tavırlarımızda. 
Şimdi başka bir dönem var deniliyor, yeni bir dönem. Teknoloji, bir dolu yenilik, aklınıza gelebilecek her türlü bilgiye inanılmaz bir hızla ulaşabilme kolaylığı falan filan. Ancak tüm bunların yanında yine aynı bilim insanları şunu da söylüyorlar yeni dönem için ‘Eşyadan yana zengin, insandan yöne fakir’ bir dönem. 
Aslına bakarsanız ne kadar da ağır bir tabir değil mi? Aklınıza gelen hemen her şey var ama insan yok! Oysa eskiye oranla insanlar daha kolay görebiliyorlar birbirlerini, daha kolay iletişim kurabiliyorlar, eskiden olmayan ulaşım imkânları, eskiden olmayan iletişim imkânlarını bir düşünsenize. Uzak illere gidebilmek için otobüs bulabilmek, uzak illerde yaşayan eş, dost, akrabalarla kısacık konuşabilmek için PTT’ye telefon yazdırmak neredeyse bir eziyetti. Tüm bu olumsuz koşullara rağmen insanlar birbirleri ile bu gün ki koşullardan çok daha iyi iletişim kurabiliyorlardı. Dönemsel diyorlar buna toplum bilimciler. Yeni dönemin hastalığı bunlar diyorlar. Algı yönetimi insanları buraya getiriyor diyorlar. 
Bizim toplumumuzun eskiden ‘Nohut oda, bakla sofa’ gibi bir deyimi vardı oysa. Az ile yetinmeyi bilen, çok ile övünmeyen, onu insanların gözüne sokar gibi sergilemeyen bir nesil vardı o dönemlerde. Yani sizin, benim dönemimizde, yeni gençliğin ‘Onlar eskidenmiş, onlar sizin döneminizdeymiş’ dedikleri zamanlarda. Çünkü yeni dönemin insanlarına var olanının yetmemesi gibi bir durum var ortada. İmkânlar bu kadar genişlemişken, şartlar bu kadar kolaylaşmışken, her şey bu kadar rahatken insanın bir türlü mutlu olamaması, mutlu olması için hep daha fazlasına ihtiyaç duyması yine yaşadığımız dönemin en önemli zorluklarından. Bildiğiniz yarış içerisinde insanlar. Televizyonlardaki sürekli yenilenen yarışma programları da insanları bu yöne iten önemli bir faktör elbette ki. Yarışın birbirinizle diyorlar. Yarışın ki, tüketim artsın, yarışın ki savurganlık hat safhalara ulaşsın. Ulaşsın ki ekonomi çarkları hep aynı insanların gücü nispetinde dönsün. Çarkları hep aynı insanlar çevirsinler. Siz sonu kesinlikle kaybetmek olan bu yarışı sürdürün ve biz hep kazanalım diyorlar. Diyorlar da, görebilene, duyabilene diyorlar. 
Bilgiye ulaşmanın bu kadar kolay olduğu bir zamanda, insanlar birçok şeyin bilgisine ve farkındalığına sahipken veya sahip olmasalar bile çok basit bir emekle ulaşabilecek iken hala bildiklerinden sınıfta kalmaları sonucu mutsuz bir hayat yaşamaları içinde bulunduğumuz dönemin en büyük hastalıklarından ya da zorluklarından birisi. Öyle ya bilmeyen belki bilmediğinden doğru davranışlarda bulunamıyor. Peki, bilenin geçerli mazereti nedir sizce?
Şimdi gelelim tüm anlattıklarımı tek bir potada eritmeye. Bu pota hepimizin hanesidir. Bu gün tavırları ve davranışlarını eleştirdiğimiz çocuklarımız bizim evlerimizden çıkan çocuklardır. ‘Siz nasıl bir nesilsiniz?’ demenin sanıyorum mantıklı düşündüğümüz sürece çok da manası yoktur. Bunu size daha önceleri yazmıştım. Yıllar önce bir dostumuzun oğlunun sünnetinde Suna Yıldızoğlu konuktu. Bildiğiniz üzere Suna Yıldızoğlu artık eski olan bir şarkıcı. İngiliz asıllı olup bir Türk ile evlendikten sonra ülkemize yerleşmiş ve burada yaşamaya başladıktan sonra bizden birisi olarak sevdirmişti kendisini Türk insanına. Ülkemizdeki ilk özel anaokullarından birisinin de kurucusudur kendisi. 
Sünneti olan Sevgili Sertaç Argat şimdi koca bir adam. Suna Yıldızoğlu’da aynı zamanda Sevgili Sertaç’ın anaokulu öğretmeniydi. Davetli olarak geldiği düğünde, insanları kırmamış, mikrofonu eline alıp birkaç şarkı söylemişti. Şarkılardan hiç birisi aklımda değil, ancak söylediği sözleri hiç unutmadım, hiçbir zaman da unutmayacağım. Diyordu ki;
- ‘Siz Türkler enteresan insanlarsınız. Size göre yalan söylemek çok ayıp. Çocuklarınızı yetiştirirken de onlara bunu öğretiyorsunuz. Diyorsunuz ki, ‘Yalan söylemek günah. Yalan söylemek ayıp’ Sonra Anne Babaları olarak bunu öğrettiğiniz çocuğunuzun gözlerinin içerisine baka baka ona yalan söylüyorsunuz. Mesela gezmeye gideceğiniz, bir arkadaşınızla buluşacağınız ve çocuğunuzun gelmesini istemediğiniz bir durumda ona ‘Doktora gidiyoruz’ diyorsunuz. Doktor onu iyice ürkütmüyorsa ‘İğneciye gidiyoruz’ diyorsunuz. Ya da ‘Yemeğini yemezsen, seni şuna veririm, buna veririm’ diyorsunuz. Yalan söylemenin ayıp ve günah olduğunu öğrettiğiniz çocuğunuza bu kurala uymaması için ilk önce siz yalan söylüyorsunuz. Oysaki ben bir yere gideceğim zaman oraya çocuğum gelmemesi gerekiyorsa ona bunu söylüyorum. Ben arkadaşımla buluşmaya gidiyorum ama sen gelemezsin diyorum. Evet belki o an ağlıyor. Ağlayabilir. Doğruyu öğreniyor, durması gereken yeri öğreniyor, haddi öğreniyor ve bir veya birkaç defa sonrasında gittiğim yere ben götürmüyorsam, gelmemesi gerektiğini anlıyor.’ demişti ve ben mahvolmuştum.    
İşin en çok can yakan tarafı neydi biliyor musunuz? Suna Yıldızoğlu bizim Müslüman bir toplum olarak daha bir bağlı olmamız gereken günah, ayıp gibi kisvelerimizi bizden daha çok biliyor ve uyguluyor olmasıydı o gün için. Sonrasında daha geniş bir perspektiften bakmaya başladım hayata. Birçok yabancı hayatlarını bizden daha inançlı yaşıyorlardı oysa. Bize bir şeyler olmuştu.       
Ahlaki yapımızı kendi ellerimizle değiştirdik farkına bile varmadan. O isyan eden, o hak yiyen, o yalan konuşan, o sürekli bir ihtiras halinde yaşayan, o savurgan olduğunu iddia ettiğimiz çocukları kendi hanelerimizin içerisinde yetiştirdik hepimiz. Şu anda da siz yetiştiriyorsunuz. Siz evinizdeki çocuklarınızın tümünün kullanım kılavuzlarısınız. Evinizde çocuklarınızın önünde gün yapıyoruz, toplanıp eğleniyoruz adı altında dedikodunun dibine vuruyorsanız, o çocuklar yarın o ortamda duydukları her şeyi normal zannedecekler. Siz evinizde eşinizle sürekli kavga edip, bağrışıp çağrışıyorsanız, kendi doğrularınızı dikte ettirmek için en çok bağıranın en haklı kişi olduğu mantığıyla sesinizi yükseltiyorsanız, dikkat edin kayıt altındasınız. Kamera yarın bunları hayatın çeşitli yerlerinde uygulayabilmek adına beyine kaydediyor. Evinizde sürekli bir isyan, bir şükürsüzlük, sürekli bir gözü yükseklik sohbeti yapılıyorsa, yarın çocuğunuzun bunlardan farklı davranmasını nasıl bekleyebilirsiniz ki? Diyorlar ki, inançlar zayıfladı, ahlak çöktü, insani diyaloglar sıfırlandı, komşuluk bitti. Diyorlar ki menfaatçilik başladı, kolay yoldan zengin olma hastalığı aldı başını gitti, diyorlar ki devlet malı deniz, yemeyen domuz devri bizim olmazsa olmazımız oldu. 
Şimdi bir düşünün bakalım, tüm bunların ilk başladığı yer neresi? Sakın kimse kendisini aklamaya kalkmasın. Ya çocuğunuzda olmasını istediğiniz davranışları evinizde kendiniz sergilemiyorsunuz, ya da tam tersi olmamasını istediğiniz şeyleri kendiniz sergiliyorsunuz. Hızla tüketiyorsunuz ahlakı. Ne acı ki, ahlak denilince bile insanların aklına maalesef ilk önce cinsellik geliyor değil mi?  Oysaki ahlak hanenizde yaşadığınız ve bir baş öğretmen gibi çocuğunuza farkında bile olmadan verdiğiniz şeylerin asıl adı.  
Biraz uzattım biliyorum ama tüm bu anlattıklarımı bir hikaye ile taçlandırmak ve 
Zamanın birinde su, ateş ve ahlak dostluk kurmuşlar. Bir gün ormanda dolaşmaya çıkmışlar fakat bir müddet sonra içlerine bir korkudur düşmüş. Orman çok büyük ve çok karmaşıkmış. Her türlü ihtimale karşı birbirlerini kaybederlerse nasıl bulacaklarını düşünmeye başlamışlar. Ateş ve ahlak, suya sormuş;
- ‘Kaybolursan seni nasıl bulacağız?’
Su cevaplamış;
- ‘Nerede bir şırıltı duyarsanız ben oradayım’ demiş.
Sıra ateşe gelmiş. Su;
- ‘Seni yitirirsek ne yapalım?’ diye sormuş. Ateş;
- ‘Duman gördüğünüz yerde ben varım’ cevabını vermiş.
Sıra Ahlaka gelince cevabı şu olmuş;
- Beni asla kaybetmeyin. Eğer beni kaybederseniz, bir daha asla bulamazsınız!’

RÜYADAKİ PADİŞAHLIK
Bir gün Harun Reşit, Behlül ile görüşmek, hikmetli sözlerini duymak istedi. Bu şekilde adamlarını gönderip Behlül'ü getirmelerini söyledi. Gidenler Behlül'ü boş bir mezar içinde uyur buldular. Uyandırdıklarında; 
"Siz ne yaptınız. Beni padişahlık makamından indirdiniz. Şimdi ben ne yapacağım." dedi. 
Görevliler gidip bu sözleri halifeye bildirdiler. Harun Reşit onun bu hâline bir mana veremedi, huzuruna geldiğinde; 
"Ey Behlül! Bu ne iş. Sen hangi padişahlıktan indirildin?" dedi. 
O, bu soru üzerine; 
"Ey Halife! Rüyamda kendimi hükümdar olmuş gördüm. Tahtımda oturuyordum. Hizmetçilerim vardı. Saltanat ve ihtişam içinde idim. Lâkin senin adamların beni uyandırdı ve tahtımdan oldum." 
Bu sözlere Harun Reşit güldü ve 
"Ey Behlül! Rüyadaki padişahlığa itibar olur mu?" dedi. 
Bunun üzerine Behlül hazretleri; 
"Ey müminlerin emiri! Benim hükümdarlığım ile seninki arasında ne fark var. Ben gözlerimi açınca hayat buldum. Sen gözlerini kapayacak olsan ebediyen emirlikten düşecek saltanatından olacaksın ve nedamet, pişmanlık günün başlayacak. O halde hangimizin hükümdarlığına itibar yoktur siz söyleyin." dedi. 
Bunun üzerine Harun Reşit söyleyecek söz bulamadı.

TEMEL’CE
..
Dursun canı sıkkın bir şekilde tarladan gelen Temel'i görür ve hemen sorar: 
- Hayrola Temel ne oldu daa. Neye böyle öfkelu öfkelu gideysun. 
Temel 
- Hiç sorma Dursun derdum büyüktür. 
Dursun 
- Hayrola uşağum neymiş derdin?. 
Temel 
- Tarlada iken canım acayip fadimeyi çekiyur, ama eve gelince tık yok.
Dursun 
- Uşağım o zaman Fadime sana gelsin. 
Temel 
- Nasıl olacak bu? 
Dursun 
- Al tüfeği yanına canın çekince patlat Fadime anlar koşar gelir. 
Temel 
- Hay aklınla bin yaşa emi. 
Tabi Temel bunu hemen uygulamaya koyar. Canı çekince hemen tüfeği patlatıveriyor Fadime yanında. Aradan bir kaç hafta geçiyor Dursun yine Temel'i tarladan gelirken görüyor. 
- Hayrola Temel nasıl gidiyor verdiğim taktik? 
Temel
- Valla Dursun ilk başta çok iyi İdi, ama av sezonu açıldı açılalı Fadime’nin yüzünü göremez oldum.

GÜNÜN ÖZÜ..
Olsun be aldırma Yaradan yardır
Sanma ki zalimin ettiği kârdır
Mazlumun ahı indirir şâhı
Her şeyin bir vakti vardır 
(Yunus Emre)
Bu yazı toplam 214 defa okunmuştur.
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÖNE ÇIKANLAR
  • Başiskele’deki arazinin durumu
  • Levent Yarımel’in ardından
  • Acıtma
  • Özgür Kocaeli mobil uygulamamız yayında
1/20
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Özgür Kocaeli | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0262 331 11 11 Faks : 0262 321 21 37