1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Bu tesisi iyi kullanmalıyız
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Bu tesisi iyi kullanmalıyız

A+A-
İzmit’in, Büyükşehir Belediyesi’nin çok önemli, çok değerli ve çok özel bir tesisi var. Uluslararası Fuar Merkezi.. Eski Gölcük Yolu kenarında Sefa Sirmen zamanında yapıldı. Bu büyük projeyi, Türkiye’de fuarcılık işini başlatan adam, Hüseyin Avunduk üstlenmişti. Sahilde dolgu alanındaki dev bina tamamlanmak üzereyken 17 Ağustos 1999 depremi oldu. Maliyetler çok yükseldi. Avunduk’un başladığı tesisi, Büyükşehir Belediyesi aldı.
Bugün hala bu bina Türkiye’nin tek çatı altındaki en büyük kapalı alanı. Üstelik, her türlü ihtisas fuarı için gerekli bütün düzeneklere sahip. Şu günlerde bu binada  “İdev” Fuarı düzenleniyor. Amatör işler yapılıyor.
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, elindeki büyük hazineyi kullanamıyor. Açık alandaki Kocaeli Fuarı’nı bitirdiler. Bu kapalı Fuar alanını çok iyi kullanabilirdik. Yılın her ayında burada çok büyük organizasyonlar yapılabilirdi. Ama bunu da önemsemediler. Bu şehrin, dışarıdan gelecek insanlara ihtiyacı var. Şehrin ekonomisini canlandırmak, başka şehirlerden insanları buraya çekmek için elimizdeki en önemli değer Uluslararası Fuar Merkezi binasıdır. Büyükşehir-KOTO-KSO ortaklığı ile, yılda 2-3 fuarla bu tesisi ziyan ediyoruz. Kiralayalım büyük bir Fuarcılık şirketine.  Eski bataklıktaki Fuar merkezi, İzmit’i uçursun.. 
*Parkomat’ta son durum ne?
Olay, 8 Şubat’ta patladı. Yani bir ay kadar önce. Büyükşehir Belediyesi, İzmit ve Derince’deki otopark paralarını toplayan Parkotomat firmasının, kira borçlarını ödemediğini belirterek, sözleşmeyi iptal ettiğini açıkladı. 
Büyükşehir, “10 aydın kira ödemiyorlar. 1.5 milyon TL borç birikti. Otopark işini artık Belde A.Ş.  yürütecek” dedi.
Şirket yargıya gitti. Büyükşehir’in tezlerini yargıda çürüttü. Yeniden sokağa çıktılar, şakır şakır para topluyorlar. Büyükşehir Belediyesi de yargıya gidecekti. Belgeleri verecekti; “Bakın, 10 aydır kira alamıyorum. Bu şirket ihale koşullarını yerine getirmedi” diyecek, dik duracaktı.
“Çıt“ yok.. Ne oldu Parkomat konusu?.. 8 Şubat’ta Büyükşehir esti üfürdü. İzmit caddelerinde otopark parasını şirkete ödemeyin dediler. Şirket, “Ben çatır çatır alırım” dedi, sokaktan ayrılmadı.
Şimdi bu kentin halkı, kendi şehrinin cadde ve sokaklarında arabasını 5 dakika park ettiğinde, Büyükşehir Belediyesi’ne 1.5 milyon TL borcu bulunan bir şirkete mi para veriyor?.. Ortada çok büyük çelişki, çok büyük soru işareti var?.. Birilerinin bu şehir halkına bilgi vermesi, açıklama yapması gerekmiyor mu?
                            
*Kentsa-Alikahya girişi tekrar açıldı
Nerede yanlış yapıldı, şimdi ne yapmaya çalışıyorlar tam olarak çözebilmiş değilim. Ama yaklaşık 80 milyon TL’ye mal olan D-100 karayolu zerindeki Symbol Köprülü Kavşağı işinde çok bariz hatalar olduğu açıkça belli.
Hafta başında; köprü altından Alikahya ve Kentsa bölgesine giriş sapağı kimseye önceden bilgi verilmeden kapatılmıştı. İzmit’ten Alikahya’ya gidebilmek için, yine sağ elimizi, başımızın arkasından kulağımıza götürür gibi neredeyse taa Köseköy’e kadar gidip, geri dönmek zorunda kalmıştık.
Ne yaptılar, neden bu girişi kapattılar anlamış değilim. Zannettim ki, hata düzeltilecek. Alikahya kavşağına girebilmek için köprü altından zikzaklar çizmek yerine, doğrudan yeni bir kavşak yapacaklar.
Yok öyle değilmiş. Yaklaşık bir hafta kapalı kalan kavşak tekrar açıldı. Yeniden eskisi gibi Kentsa ve Alikahya kavşağına giriliyor. Hiçbir değişiklik de yok. Bu kavşak bölgesinde ne yapıyorlar, sonunda bu iş nasıl bağlanacak bilen varsa, anlatsın isterim.
*Biraz gırgır yaptık 
Ertesi günkü gazete ile ilgili işlerin hafiflediği; bir sonraki gün için yazacağım konuları düşünmeye başladığım saatlerdi.  Güler yüzlü 4 insan odama geldiler. İzmit ve Büyükşehir Belediye Meclisi üyeleri İbrahim Elgin, Hasan Ayaz ve Mehmet Çetin ile, Türkiye Muhtarlar Derneği Kocaeli Şubesi Başkanı Vedat Yoldaş. 
İzmit Belediyesi’nin Hakkaniye köyünde yapacağı, bölgedeki 7 köye hizmet verecek Köy Konağı projesinin temel atma törenine katılmışlar. Oradan da  “Hadi İsmet Çiğit’e gidelim” olmuş. 
Çok keyifli, fıkraların havada uçuştuğu,  siyasete pek fazla bulaşmayan bir sohbet. Son zamanlarda AK Partili dostlarla yaptığım bütün görüşmelerde, aslında hepsinin yüreğinde ve beyninde bazı kuşkuların bir hayli yerleştiğini hissediyorum. Ülkedeki ortamdan, gerilimden, siyasetteki sürekli kavga halinden AK Parti içinde de rahatsız olan pekçok makul insan var. Kim ne dedi, neler konuşuldu ayrıntılara girmeyeceğim. Bakarsınız, dostların başına dert açarım.
Ama ben, “İzmit’in ortasındaki Yürüyüş yolu bölgesindeki günlerdir süren ışıksızlık sorununu” gündeme getirdim. Karşımda, Muhtarlar Derneği’nin başkanı ile, üç Belediye Meclisi üyesi bulmuşum. “Siz akşam hava kararınca İzmit’te Yürüyüş Yoluna çıkmıyor musunuz?. O kadar Avrupa kentlerini geziyorsunuz. Hiç şehrin göbeğinde sokak lambalarının hiç birinin yanmadığı bir şehir gördünüz mü?” dedim. 
Bana, önce Muhtarlar Derneği Başkanı Vedat Yoldaş hak verdi. “İsmet Abi doğru söylüyor. İzmit’in ortası günlerdir zifiri karanlık. Bir çözüm bulmak lazım” dedi. İbrahim Elgin, “İzmit Belediyesi’nin değil, Büyükşehir Belediyesi’nin sorumluluğu” diye savunmaya geçti ki, ben yine üste çıktım:
“-Bu işin İzmit Belediyesi, Büyükşehir Belediyesi mi kaldı. Cumhurbaşkanından Mahalle Muhtarına kadar hepiniz aynı siyasi görüşe sahip, hepiniz iktidarın sorumlusu değil misiniz? “ dedim. Hasan Ayaz, çok keyifli, hep güler yüzlü-babası gibi- aktif bir adam. İlgilenmek gerektiğini söyledi. İbrahim Elgin, bir fıkra patlattı. Bakalım, Belediye Meclisi üyeleri şu İzmit’in şehir merkezindeki karanlık sorununa çözüm getirebilecekler mi?

*İlk rayları bugün döşüyorlar 
Büyükşehir Belediyesi’nin İzmit Tramvay projesinde çalışmalara Otogar tarafından başlanmıştı. Tramvay raylarının döşeneceği güzergahta, at yapı deplase çalışmaları ile inşaata başlandı. Yahya Kaptan Mahallesi’ndeki güzergahta bu işler bitti. Büyükşehir’den verilen bilgiye göre, İzmit Tramvay Hattının ilk rayları, bugün saat 16.30’da Yahya Kaptan Mahallesi’ndeki Hanlı Sokak’ta hazırlanan güzergaha döşenecek.
Tramvay projesi inşaatında şimdilik her şey açıklanan takvime uygun gidiyor. Ama bu iş, öyle az iş değil.. Altyapı deplase çalışmaları şehrin merkezine doğru ilerlemeye başladı. Yakındır, şehir merkezi kazılacak. Barlar Sokağı sorunu var. Birkaç aya kadar iş oraya gelecek. Bu bölgedeki işletmeler için yeni yer gösterilmedi. Böyle bir arayış da yok. Yarın öbür gün o bölgedeki insanlara, “Toplayın pılınızı pırtınızı biz bu binaları yıkıyoruz” denildiğinde ne olacak?. Nasıl bir gürültü kopacak?..
Tramvayın rayları döşenmeye başlanırken, şehir merkezinde bu proje nedeniyle ortaya çıkacak pürüzleri de şimdiden temizlemek lazım. Yoksa şehrin başı çok ağrıyacaktır. 

*Deprem Haftası’nı yedik bitirdik
Takvimde hemen her haftanın bir adı var. 1-7 Mart tarihleri arası da “Deprem Haftası”.
Bu ülkede, depreme hazırlıklı olunması, gerekli önlemlerin alınması adına, bu kentte Deprem Haftası etkin olarak değerlendirilecekse, her halde bu kentin bizim kentimiz olması gerekir.
17 Ağustos 1999 büyük felaketini yaşadık. Bugün, 17 yıl sonra bu şehirde hala 3500 civarında hasarlı, ama içinde insanların yaşadığı bina var. Hükümet,  bu şehri düşünerek “Kentsel Dönüşüm Yasası”nı çıkarttı. Bütün kentlerde bu yasa uygulanıyor. Bizim şehrimizde daha Gölcük Denizevler’deki ağır hasarlı binaları yıkamadık. 
1 Mart Salı günü Deprem Haftası etkinlikleri başladı. KOÜ’de basit, iş olsun torba dolsun misali bir tören düzenlendi.  Bu törende KOÜ Jeofizik Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof.Dr. Cengiz Kurtuluş, bakın nasıl çarpıcı bilgiler veriyor:
“- Türkiye topraklarının yüzde 92’si,  halkın yüzde 95’i ülke sanayiin yüzde 98’i deprem riski altında bulunuyor. “
Müthiş oranlar. Biz hala bu kentte, bu coğrafyada deniz doldurmanın derdindeyiz. Hala yeni fabrikalara, lojistik merkezlerine kucak açıyoruz.  Hala ağır hasarlı binaları yıkamamış, orta ve hafif hasarlı binalarda kentsel dönüşüm yapamamışız. 
Yine deprem olacak bu coğrafyada. Belki, merkezi bizim ilimiz olmayacak. Ama Marmara Denizi içinde Allah korusun 6 büyüklüğünde bir deprem olsa, en büyük hasar, bizim ilimizde 17 Ağustos’ta hasarlanmış binalarda yaşanacak.
Uzmanlar, olası Marmara Depremi’nin vadesini uzattı. 2045 yılında olacağını öngrüyorlar. Yani, yıkılmaya daha çook zaman var. Uyu Kocaeli uyu. Hasarlı binalarda mışıl mışıl uyu. 

*Gurur: THY Utanç: TRT
Devletin elindeki pekçok  şiket, kurum son yıllarda  özelleştirildi. Devletin elinde kalan şirket ve kurumların genellikle iyi yönetildiğini söylemek yanlış olmaz. 
Örneğin, son yıllarda çok büyük hamleler yapan Türk Hava Yolları’nın (THY) 2015 yılında  1.4 milyar TL kar ettiği açıklandı. Bu büyük bir başarı. THY bugün, İzmit Cengiz Topel Havaalanı hariç, Türkiye’nin bütün havaalanlarına, dünyada 100’den fazla kente tarifeli sefer yapıyor. Özellikle dış hatlardaki seferlerinde kalite son derece yüksek. Başta Eurosport olmak üzere, önemli yabancı televizyon kanallarında çok etkileyici reklamları yayınlanıyor. TRT bugünkü haliyle gerçekten ülkenin en önemli, en gurur veren kamu şirketidir. İyi yönetiliyor, başarılı oluyor.
Bir de TRT var. Halkın rızası olmadan, her elektrik faturasında millet TRT’ye vergi ödüyor. Bir televizyon cihazı, bir radyo satın alsanız, bunun içinden TRT’ye ödenen bandrol vergisi çıkıyor. Ama TRT bu kadar önemli faaliyet dışı geliri olmasına rağmen zarar ediyor. 2015 yılını 90 milyon TL zararla kapatmış. Ben, spor yayınları ve arada bir Meclis yayınları dışında TRT kanallarını izlemiyorum. Ama TRT’ye zorla vergi ödüyorum. 
TRT,  özellikle yerli dizileri çok büyük paralara mal ediyor. AK Parti’ye yakın pek çok kişi, film yapımcısı, program yapımcısı oldu. Bunların hazırladığı uyduruk işlere büyük paralar ödeniyor. 
Bir tarafta hepimizin gurur duyması gereken THY, öbür tarafta bu ülke için bir utanç olan TRT. İkisi de kamu kuruluşu. Biri iyi yönetiliyor, sadece işini yapıyor. Diğeri kötü yönetiliyor, işini yapmaktansa siyaset yapıyor.
                    
Bu yazı toplam 715 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.