1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bu Tır'lardan o kadar çok geçiyor ki
Bu Tır'lardan o kadar çok geçiyor ki

Bu Tır'lardan o kadar çok geçiyor ki

Korkunç kaza ilimizde, Gebze ilçesi Balçık köyü sapağında meydana gelmiş. İzmit Körfezi'ndeki limanlardan birine giden ya da bu limanlardan birinden dönen bir Tır kamyonunun kasasındaki içi dolu kontey

A+A-

Korkunç kaza ilimizde, Gebze ilçesi Balçık köyü sapağında meydana gelmiş. İzmit Körfezi'ndeki limanlardan birine giden ya da bu limanlardan birinden dönen bir Tır kamyonunun kasasındaki içi dolu konteyner, Tır'ın ani hareketi nedeniyle yerinden çıkıp, kamyonun kasasından fırlamış. Tam o sırada Tır'ın yanından geçmekte olan üstü açık spor bir otomobilin üzerine düşmüş.

Tonlarca ağırlıktaki konteyner, üzerine düştüğü otomobili pestil gibi ezip, paramparça yapmış. Otomobilde bulunanların hiçbir trafik suçu yok. Kural ihlali yok. Onlar sadece şanssız. Üzerine konteyner düşen otomobildeki dört kişiden yaşları 22, 25 ve 36 olan üçü olay yerinde feci şekilde ölürken, dördüncü kişi ağır yaralı.

Bu kaza için “Görünmez kaza” diyemeyiz. İlimizde hergün çok ağır yükleri denetimsiz ve kuralsız şekilde taşıyan yüzlerce tır, kalabalık trafiğin içinden geçiyor.

İzmit şehir merkezinden günde kaç tane otomobil taşıyan, tomruk taşıyan, bu şekilde konteyner taşıyan Tır geçiyordur hesap bile edemezsiniz. İzmit Körfezi'ndeki limanlar denetimsiz. Limanlara mal taşıyan ya da limanlara gelen malları lojistik depolarına götüren Tır'ların trafiği denetimsiz.

Bir gün bir arabanın üzerine konteyner, bir başka gün otomobil ya da tomruk düşebilir. Gazetelere, televizyonlara haber olur, ertesi gün unutulur.

Bu işe mutlaka bir düzen getirmek gerekiyor.

Hadi buyurun, bu da kadın şiddeti

Türk medyasının son dönemlerdeki en önemli malzemesi erkeklerin kadınlara yönelik şiddetini gösteren haberler.

Türkiye erkek egemen bir toplum. Bu ülkede özellikle kırsal kesimde kadın olmak zor. Bunlar düzeltmemiz gereken sorunlar. Ama Türkiye'de bütün erkekler kadınları döver, şiddet uygular, hatta öldürür gibi bir genel yargının ya da Türkiye'de bütün kadınlar erkeklerinden eziyet görür gibi bir genellemenin haksızlık olduğunu düşünüyorum.

Türkiye'de erkekler kadınlara karşı ortalamanın üzerinde gaddardır diyebiliriz. Ama Türkiye'deki kadınların da ortalamanın üzerinde “Dırdırcı” ve “Zor beğenen” olduğunu da yadsıyamayız.

Dün ulusal gazetelerin hepsinde ortak bir haber vardı. Bursa'nın Kestel ilçesinde 38 yaşındaki Semra K. isimli kadın kendisini aldattığından kuşkulandığı İmam kocası Orhan K.'nın (42) cinsel organını kocası uyurken bıçakla kesmiş.

K. çifti, üç çocuk sahibi. Koca cami imamı. Adam karısından kuşkulansa, belki vurup öldürürdü. Kadın kocasından kuşkulanmış, tutmuş şeyini kesmiş. Şiddetse, işte bu da kadın şiddeti.

Türkiye'de yaşanan olayları, “Bütün erkekler kadınlarına şiddet uygular. Yetmezse vurup, öldürür” dar mantığı içinde değerlendirmemek lazım. Bizim ülkemiz, ruh sağlığı bozulmuş, herkesin birbirinden kuşku duyduğu insanların ülkesi hâline geldi. İçimizdeki şiddeti dindirmenin çözümünü aramak gerekiyor. Ama kadını, erkeği ayırarak değil, topyekun bir değerlendirme yapmak lazım...

İftar vakti toplu taşıma tamamen duruyor

Tam iftar zamanı İzmit şehir merkezinde şöyle çıkıp etrafa baktınız mı bilmiyorum. İftara yakın saatlerde bir koşuşturma, bir hareketlilik yaşanıyor. İftar vakti geldiğinde, birden bire el ayak çekiliyor. İftar bitiyor, teravih vakti gelirken şehir yeniden hareketleniyor.

Bütün bunlar doğal. Ama şehirlerde gerekçe ne olursa olsun hiç aksamadan devam etmesi gereken hizmetler vardır. Polis çalışıyor, itfaiye çalışıyor hatta özel sektörde ihtiyaç duyulduğu için lokantalarda garsonlar, aşçılar çalışıyor. Toplu taşıma hizmeti bir kamu hizmetidir. Yılın 365 günü kesintisiz devam etmelidir. Bazı dönemlerde ya da günün kimi saatlerinde toplu taşımada çalışan araç sayısı azaltılabilir. Ama yine de nöbetçi uygulaması ile hizmetin devamlılığı sağlanmalıdır.

İzmit'te saat 20. 00 ile 21. 00 arasında, toplu taşıma hizmeti tamamen duruyor. Ne belediye otobüsleri, ne sivil minibüsler ortalıkta gözükmüyor. İnsanlar bir yerden bir yere gidecek. Evlerine, iftara yetişecek. Ama seferde tek bir araç bile yok. Bütün toplu taşım araçları duraklara çekiliyor. Bütün şoförler iftar yapıyorlar. Vatandaş, toplu taşım araçlarının şoförleri iftarını bitirsin, yeniden sefere çıksın diye bekliyor.

İzmit şehir içinde çalışan minibüs, belediye otobüsü sayısının fazla olduğunu, bunların azaltılması gerektiğini herkes söylüyor. Ama minibüsçüler buna karşı çıkıyor. İyi de, ramazan ayında iftar vakti oldu diye neden toplu taşıma hizmeti tamamen duruyor?.. Bütün minibüsler neden yolcu taşımayı bırakıyor?.. Bu da pek çok kişi için ciddi bir sorun. Muhatapları uyarmak, toplu taşıma hizmetinin aksamadan yürümesini sağlamak gerekiyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.