1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Bu ülke ile gurur duyun
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Bu ülke ile gurur duyun

A+A-

Bu yazı, dün akşam saat 20.00 sıralarında kaleme alındı. Sonuçlar büyük ölçüde ortaya çıkmıştı. Ama bu seçim öyle ilginç bir seçim oldu ki, Türkiye genelinde kesin sonuçların alınması için kesinlikle bugün öğlen saatlerini beklemek gerekiyordu.

Çünkü, ülkemizde uygulanan seçim sistemi çok çarpık bir sistem. Her şeyden önce yüzde

10 baraj var. Bu yazı yazılırken, HDP yüzde 10.5 çizgisindeydi. HDP’nin barajın üzerinde kalması ya da altına inmesi, bütün sonuçlara değiştirebilirdi. Ayrıca yurt dışı oyları var. Bütüne katkısı az olmakla birlikte, bazı illerde bir milletvekilliği birkaç yüz oyla bir partiden diğerine gidebilir.. Bu açıdan bakıldığında oy oranlarının netleşmesi, yurt dışı oylarının bu oranlara göre illere dağıtılması gibi karmaşık hesaplar da yapılması gerekebilir.

Ancak dün saat 20.00 itibariyle ana tablo şöyleydi: AK Parti, bazılarının umduğu kadar gerilememişti. Anayasa değiştirecek çoğunluk zaten hayaldi.  Seçim öncesinde yaygın biçimde tahmin edildiği gibi, AKP oyları yüzde 45’in altına inmişti. HDP baraj sınırında, CHP beklenenin altında, MHP tahmin edildiği gibi çıkışta görünüyordu.

……….

Bütün bu hesapları, milletvekilliği sayılarını, oy oranlarını bir kenara koyun. Bu ortaya çıkan sonuçlar sizin kişisel beklentilerinizin çok altında veya üstünde olabilir. Bunları da kafanızdan silin. Lütfen, bu sabah vatandaşı olduğunuz bu ülke ile, bu devletle ve içinden bir bireyi olduğunuz bu milletle biraz övünün..

Çok büyük bir sınavdan geçtik sevgili dostlar. Cumhurbaşkanı’ndan itibaren ülkedeki bütün siyasi liderlerin alabildiğine gerdiği bir seçim döneminden söz ediyoruz. Ortada bir baraj sorunu. Ortada ekonomik vaatler.. Bütün bunları izleyen, değerlendiren, ama gerginliğin unsuru olmayan bir toplum..

Yıllarca bu millete “Cahil” damgası vurdular. Yıllarda bu milleti küçük gördüler, pek umursamadılar. Ama bu millet öyle yüce bir millet, bu millet demokrasiye ve özgürlüklerine öylesine bağlı bir millet ki, bir büyük seçimde daha herkese çok önemli ders vermiştir.

………
Dün sabah erkenden kalkıp, ilimizin önemli bir bölümünü dolaştım. Gece seçim yasaklarına uygun olarak parti bayrakları, afişleri kaldırılmıştı. Alikahya İlkokulu’ndaki kendi sandığıma gittim. Çok kalabalıktı. Ama herkes birbirine yardımcı oluyordu.

Bu ülkede artık insanların kılık-kıyafetinden siyasi görüş ve tercihini kestirebiliyorsunuz. Sıkı sıkıya başı kapalı kadınlarla, mini etekli kadınlar bile oy kullanma konusunda, sandığın yerini bulma konusunda birbirine yardımcı oluyorlardı. Sandık kurullarında belli her siyasi partiden temsilci vardı. Ama en küçük bir telkin, en küçük bir müdahale yoktu.

Herkes tıkır tıkır oyunu kullandı. Sonra İzmit’i yeniden dolaştım. Bir kafeye girip, ailece kahvaltı yaptım. Oyunu kullanan, vatandaşlık görevini yerine getiren insanlar, ailece kahvaltı için dağılmışlardı. Her yer doluydu. İnsanlar siyaset konuşmuyordu. Kime oy verdin, kimin kazanmasını istiyorsun gibi muhabbetler yoktu.

Vatandaş oyunu kullanmış, görevini yapmıştı. Saat 17.00’ye kadar sistem tıkır tıkır işledi. Saat 17.00 oldu, sandıklar açıldı. Meraklılar açılan sandıkların başındaydı. Çok sayıda seçim sandığının bulunduğu şehir merkezindeki okulların önünde insanlar gayet güzel yürüyüş yapıyorlardı.

Merakı olan, sandıklardaki sonuçlarla ilgilendi. Her siyasi görüşten insan, sandık odalarında tek tek oyların sayılmasına nezaret etti. Merakı olmayan, dışarıda geziyor, hava alıyordu.

Ben bu tablodan gurur duydum.  Bu millet dünyanın en olgun, en sağduyulu, demokrasiyi en fazla özümsemiş milletlerden biridir, bir kez daha bunu göstermiştir.

……….

7 Haziran seçimlerinin yüzde 100 kesin sonuçlarının alınması, itirazların değerlendirilmesi, yurt dışı oylarının yayılması falan bir süre zaman alacaktır.

Bu çok önemli değil. Görülen ana tablonun özeti şudur: TBMM yeni dönemde 4 partili olacaktır. Bu partilerin hiç biri tek başına hükümet kurup güvenoyu alacak rakama ulaşamamıştır. Bir süre koalisyon seçeneklerini konuşacağız. Hemen yeni bir erken seçimi konuşmaya başlayacağız. Belki siyasi hayatımıza yeni partiler girecek. Belki, mevcut siyasi partilerden bazılarının liderleri değişecek.

Bu sonuç, AKP için başarı değildir. Ama kimse, AKP açısından bu sonucun çok büyük bir başarısızlık olduğunu da söyleyemez. CHP yine yüzde 30’lara bile yanaşamamanın faturasını sadece, “Bizim oylarımızın önemli bölümü baraja gitsin diye HDP’ye gitti” söylemiyle ödemeye kalkamaz.

Seçimde oy kullanma oranı, yüzde 85’ler seviyesinde kalmış görünüyor. Bu beklenenden düşük bir oy oranıdır. 10 Ağustos’taki Cumhurbaşkanlığı seçiminde,  CHP tabanından önemli bir kesim adayı beğenmeyip sandığa gitmemişti. Bu kez sandığa gitmeyen seçmenlerin önemli bir bölümünü AKP tabanının oluşturduğunu söyleyebiliriz. AKP’liler içinden bir kesim, partideki gelişmeleri içine sindiremedi. Başka bir partiye oy vermeye de eli gitmedi. Sandığa gitmediler.

MHP, çok parlak bir zafer elde etmiş sayılmaz. Aslında konjonktür, MHP’nin çok lehineydi. Hem AKP’ye, hem CHP’ye kızanların ikinci tercihi MHP’ydi.  Bu şartlar altında yüzde 20’leri geçmesi başarı olabilirdi.

Saadet Partisi-BBP ittifakı da beklenenin altında kalmış görünüyor.

………

Türkiye’nin şimdi  yapması gereken ilk iş;  yeni parlamento ile anayasa değişikliğine gitmek,  öncelikle yüzde 10 barajını  kaldırmaktır.. Bu tablo ile Türkiye demokraside yeni kazanımlar elde edecek, partiler arasında ister istemez uzlaşma kültürünü tartışacaktır. Dünkü seçimle ortaya çıkan yeni Meclisin 4 yıl işlevini sürdüreceğini kimse söyleyemez. Bir erken seçim kazınmazdır. 6 ay sonra mı olur, 2 yıl sonramı bunu şimdilik bilemeyiz. Birinci parti AKP’dir. Cumhurbaşkanı başbakanlık görevini Davutoğlu’na verecektir. Ama yeni hükümetin kurulması pek kolay olmayacaktır.

Kimse sonuçlardan kararlık tablo çıkartmasın. Türkiye, bu büyük millet dün bence çok önemli bir sınavı 100 tam puan alarak geçmiştir. Dünkü seçim, Türkiye demokrasinin bir adım daha ilerlemesini sağlamıştır. herkes için hayırlı olsun..

Bu yazı toplam 493 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum