1. YAZARLAR

  2. Sevcan TAMER

  3. Bu ülkede kadının yazgısı değişmeyecek...
Sevcan TAMER

Sevcan TAMER

Yazarın Tüm Yazıları >

Bu ülkede kadının yazgısı değişmeyecek...

A+A-
İşte bir yenisi daha.. İzmit’te, burnumuzun dibinde yaşandı.. Anlaşılan o ki, bu ülkede kadının yazgısı budur  ve  değişmeyecek.. O kadar..
  Geçtiğimiz Pazar.. İzmit Kuruçeşme Mahallesindeki evde  dehşet saatleri yaşandı.. Adam eline aldığı pompalı silah ile biri resmi, diğeri imam nikahlı  olduğu iki kadını vurarak öldürdü..
Fadime ve İnci.. Yirmi, otuz yaşları arasında iki gencecik kadın.. Ve geride kalan Fadime’nin iki küçük yavrusu.. Söylenene göre  kuması, yani İnci’de bebek bekliyormuş..
 Sebebi anlatmaya bilmem gerek var mı.?Ekonomik meseleler.. Parasızlık, işsizlik, dırdır, kavgalar ve potansiyel saldırganlık.. Sonunda  çok erken gelen  ölümler..
Ulusal bir haber kanalı bölge sorumlusundan, bu konuda  olay yerinden canlı bağlantı ve  kısa bir konuşmayla katılması  faydalı olabilecek  tarzda bir kadın istemiş.. TV’nin bölge müdürü beni aradı ve olay yerinde kısa bir röportaj yapmamızı rica etti.. Neyse hep beraber cinayetin işlendiği evin önüne gittik..Onlar canlı yayına bağlandı, gereken bilgiyi verdiler.. Sonrada mikrofonu bana uzattılar..Tamam, gerekeni söyledim, anlatması isteneni anlattım.. Buraya kadar içimde sadece nedenini tam anlamıyla çözemediğim bir tepki vardı.. Ancak yayının sonuna doğru o evin balkonunda insanlar belirdi.. Yüzünü başörtüsünün içine gömmüş yaşlıca bir kadın ve iki küçük çocuk.. Birden onların gözleriyle bütünleştim adeta.. Kadının buğulu gözlerinden acı, keder.. Çocukların gözlerindense korku okunuyordu.. Kadına selam verdim.. “ Canım, başınız sağ olsun”.. dedim.. Kadın başörtüsünün kenarını açıp cevap verdi.. “ Sağ olun..Allah razı olsun” dedi..Bana bu şekilde cevap verince cesaret buldum ve sordum “ Sen neyi oluyorsun” gelen cevap “ Babaanneyim” oldu. “Peki çocuklar bunlar mı” dedim.. bana “ Evet” dedi..
 Yüzü öyle kötü görünüyordu ki, içimi sızlattı.. Oğluna mı yansın, torunlarına mı.? Gencecik hayata veda eden gelinlerine mi.? Yani oradaki manzara, yine kadına çıkan faturanın resmiydi.. Az sonra balkona iki erkek çıktı.. Bakışları neden arar gibi, hatta kızgındı.. Artık lafı fazla uzatmanın da bir alemi yoktu.. Kadın içeriye girdi ama çocuklar  uzun uzun arkamızdan baktılar.. Arabada bir sessizlik hakimdi.. Anlaşılan gördüklerimiz sonucu, kimsenin konuşacak hali kalmamıştı.. Üzgündük..
Dostlar, alınan  resmi rakamlara göre, bu ülkede günde en az beş kadın öldürülüyormuş.. Mesela 2002 yılında 66 kadın cinayeti ortaya çıkmışken, her yıl artarak 2007 yılında 1011 olmuş.. 2013 yılında, hatta yılın ilk dokuz ayında 850 kadın öldürülmüş.. Son yedi yılda kadın cinayetleri % 1400 artış göstermiş.. Taciz ve tecavüzlerden söz edecek olursak, altından kalkamayız diye düşünüyorum..Tecavüze ve tacize uğrayan o kadın ve kızlar, belki ölmediler ama, ruhlarında açılan büyük yara yaşamlarını zehir etmeye ve karatmaya yetecek derecede kalıcı ve öldürücü..
 “ Peki ne yapmak lazım” sorusu sık sık  karşımıza çıkan ve cevap vermekte zorlandığımız bir bilmece.. Aslında mutlaka çözümü vardır bu vahşetin.. Bence devlet.. Çok önemseyerek atacağı adımlar, vereceği kararlar.. Gerçekten caydırıcılığı doğuracak güçlü bir yasa oluşturmak.. Evet, yasalar gerekli.. Yasalar önemli.. Ama asıl soru: Yasalar kadınları korur mu.?Bu algı kafalara öylesine yerleşmiş ki, kimse inanmıyor her nedense.
 Çünkü zaman zaman yapılan  yenilikler ve caydırıcı kararlara karşın, sanki inadına şiddet, tecavüz, istismar ve kadın cinayetleri hızla sürüyor..Yasaları koymak yetmiyor o zaman..Yasaların en iyi bir biçimde uygulanması gerekir..Adam karısına veya kadınım dediği kişiye işkence edecek, tecavüz edecek, öldürecek, sonra hafifletilmiş bazı sebepler veya tahrik indiriminden yararlanarak iki gün sonra sokaklara geri dönecek.. Bir can daha yakacak.. Çocukları anasız bırakacak.. Hayalleri solduracak.. Çünkü işi bu..
Bilmiyorum.. Bu yazıyı değişik duygularla yazdım.. Arada kadınlara da kızmak geliyor içimden.. Nasıl bu tip adam bozuntularının tuzağına düşüp, birlikte oluyorlar.? Hiç mi ön görüleri yok.? Nasıl bir başka kadının kocasını ve evini paylaşıyorlar.? Genç bir kadın başka bir yaşam biçimi bulamaz mı kendisine.?Eğer çok istiyorsa, başka bir erkek, başka bir aşk bulamaz mı.?Offf dedim ya kafam çok karışık bu yaşananlar karşısında.. Günde en az beş kadın dinliyorum bu dertlerden mustarip.. Ne bitiyor, ne de tükeniyor.. Hem şiddet görüyorlar, hem yoksullukla boğuşuyorlar.. Onlara geleceklerini o kadar etkili anlatma uğraşı vermeme rağmen, ne yazık ki, şu andabir erkeğin gazabına uğramış,  “Fadime ve İnciye” rahmet okumaktan başka bir şey gelmiyor aklıma..
Bu yazı toplam 481 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.