1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Bu yıl tablet yokmuş
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Bu yıl tablet yokmuş

A+A-

İbrahim Karaosmanoğlu, 2004 yılındaki yerel seçimlerde İzmit Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi. Bu şehir,  3 dönem(15 yıl) süren CHP iktidarından yorulmuştu. CHP’liler kendi içlerinde birbirine girmişti. 1989’da başlayan Sefa Sirmen dönemi ilk 10 yılda büyük işler yapmış, daha sonra Sirmen Başkanlık’tan ayrılınca, parti içindeki çekişmeler, güç kavgası çok daha net biçimde ortaya çıkmıştı. 
Yani, “Tarih tekerrürden ibarettir” derler ya.. Bugün ilimiz siyasetinde AK Parti içinde yaşananlara benzer bir durum vardı. 2004-2009 döneminde önemli işler yapıldı. Karaosmanoğlu İzmit Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmiş, birkaç ay sonra Kocaeli’nin tamamı Büyükşehir ilan edilmişti. 
Bu değişim çok büyük bütçe, çok geniş yetkiler demekti. 2009’dan itibaren Karaosmanoğlu Başkanlığı’ndaki Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin en güzel hizmeti, en çok alkışlanan projesi ise, her yıl ilköğretim 6’ncı sınıflardaki öğrencilere birer diz üstü bilgisayar hediye etmek oldu. 
………..
Çok net hatırlıyorum.. 2009’daki yerel seçimlere kısa süre kalmıştı. Çok başarılı bir 5 yıl geçiren, 2009’da yeniden aday olan Başkan Karaosmanoğlu, Atatürk Spor Salonu’ndaki bir seçim toplantısında mikrofona elinde diz üstü bilgisayar ile gelmiş, konuşması sırasında bu bilgisayarı tahta parke zemine atmıştı. Kırılmamıştı bilgisayar.. Taş gibi duruyordu. Bundan 7-8 yıl önce bu tür bilgisayarlara ulaşmak daha zordu. Ailesi dar ve orta gelirli olan çocukların hayali bilgisayardı ama alamıyorlardı. Başkan yere attığı, kırılmayan bilgisayarı gösterdi:


“-Eğer yeniden seçilirsem, her yıl ilimizdeki bütün 6’ncı sınıf öğrencilerine bundan hediye edeceğim. Bu şehirdeki bütün çocukların kendilerine ait dizüstü bilgisayarı olacak” demişti. 


Bu vaadin haberini gazeteye yazarken çok heyecanlandığımı hatırlıyorum. Müthiş bir projeydi. Bu şehirdeki çocuklar için inanılmaz bir armağandı. Benim iki oğlum üniversite yaşına gelmişti. Bilgisayar alamayacaktı ama bu şehirdeki binlerce çocuk dizüstü bilgisayar sahibi olacaktı.


ASLINDA MADDİ KAYNAK DA HAZIRDI 
Aslında Başkan bu vaadi yaparken, her yıl 20-25 bin adet dizüstü bedava çocuklara dağıtmak için gereken maddi kaynak da hazırdı. Büyükşehir Belediyesi, binlerce üniversite öğrencisine her ay karşılıksız burs veriyordu. CHP işgüzarlık yapmış, üniversite öğrencilerine belediyelerin burs vermesini Anayasa Mahkemesi’ne götürüp, iptal ettirmişti.
Büyükşehir, artık üniversite öğrencilerine burs veremeyecekti. Buradan kalacak kaynak, 20-25 bin 6’ncı sınıf öğrencisine dizüstü bilgisayar almak için fazla fazla yeterliydi. 
 

BİLGİSAYAR TABLETE DÖNDÜ 
2009-2014 yılları arasında Büyükşehir Belediyesi, bu kentteki bütün 6’ncı sınıf öğrencilerine birer tane dizüstü bilgisayar hediye etti. Her yıl 6’ncı sınıf öğrencisi orijinal ambalajı içindeki dizüstü bilgisayarını alırken, 4’üncü, 5’inci sınıftaki öğrenciler onlara kıskanarak bakar, ama “Nasıl olsa gelecek yıl benim de olacak” diye hayalini kurarlardı. 
Büyükşehir, 2014’den sonra dizüstü bilgisayar yerine daha küçük ve daha az işlevli tablete döndü. Olsundu. Tablet de önemli bir hediyeydi. 6’ncı sınıf öğrencileri yine çok mutluydu. 
2009’dan buyana ilk kez bu yıl Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, 6’ncı sınıf öğrencilerine, yıllardır hayalini kurdukları, “Ah 6’ncı sınıfa gelsem de Başkan İbrahim Amca’nın hediyesini alsam” diye bekledikleri tableti vermeyecek. Geçenlerde ihale yapıldı. İki firmadan teklif gelmiş. Büyükşehir yöneticileri pahalı bulmuşlar. Bu yıl 6’ncı sınıflar için tablet ihalesi yapılmayacakmış. Diyorlar ki, “Gelecek yıl hem 6’ncı, hem 7’nci sınıf öğrencilerine vereceğiz.” 
İnanmıyorum. Bu iş bir yıl aksarsa, bir daha da olmaz. Hala İbrahim Karaosmanoğlu’na güveniyorum. 6’ncı sınıf öğrencilerinin tamamına tabletin maliyeti 18-20 milyon TL. Büyükşehir Belediyesi’nin bütçesi, milyar TL. Başkan Karaosmanoğlu,  bu şehrin çocuklarına verdiği sözü görev döneminin sonuna kadar aksatmadan tutacaktır diye düşünüyorum. Öyle de olmalı. Bu çocuklara tablet bilgisayar işi, Büyükşehir Belediyesi’nin 2009’dan beri bu şehirde yaptığı en iyi hizmetti. En güzel projeydi. Şimdi askıya alınması, çocuklarda çok ciddi hayal kırıklığı yaratacaktır. Bir çözüm, bir çare bulunmalıdır. İbrahim Amca, 6’ncı sınıf öğrencilerine hayalini kurdukları tablet bilgisayarlarını yılsonundan önce dağıtmalıdır.

Haydi, vitesi yükseltelim 
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin aslında bu kent için hazırladığı çok önemli projeler var. Bu şehrin de biran önce yeni projeleri hayata geçirmeye, yenilenmeye, rahatlamaya ihtiyacı bulunuyor.
Ancak özellikle son bir yıl içinde İzmit Tramvayı konusuna takılıp kalmıştık. Büyükşehir Belediyesi’nin iş üretmek, iş bitirmek konusunda bir atalet içine girdiğini görmemek mümkün değil. 
Şimdi, üst düzey yönetimde önemli değişiklikler oldu. Bu değişikliklerle birlikte Büyükşehir de yeni bir hareketlilik, yeni bir heyecan bekliyorum. Genel Sekreter Doç. Dr. Tahir Büyükakın, aslında çok önemli ve değerli bir yönetici. Ayrıntılara takılıp kalmaz, sadece “Benim bilgim doğrudur” saplantısı içinde olmazsa, Tahir Büyükakın, Büyükşehir Genel Sekreteri olarak yapacağı hizmetlerle tarihe geçebilir. 
İki önemli Genel Sekreter Yardımcısı ayrıldı. Dr. Hasan Aydınlık Sağlık Bakanlığı’nda, Feyzullah Okumuş Sayıştay’da önemli görevlere getirildi. İki yeni Genel Sekreter Yardımcısı ile birlikte Büyükşehir’de bazı önemli Daire Başkanlıkları’nın başındaki isimler de değişti. 
Değişim fırsattır. Değişim heyecandır. Artık bir şeyleri ortaya koymanın zamanıdır. Mesela, yeni Katı Atık Yakma Tesisi Projesi var. Büyük bir ihtiyaç, Biran önce yapımına başlanmalı. Muhalefetten, Çevre Mühendisleri Odası’ndan da destek geldi. Buna başlayalım. Köseköy Kavşağı, yeni Stat Yolu Kavşağı Projeleri var. D-100 İzmit geçişi ile D-130 Gölcük geçişi ile ilgili projeler Büyükşehir’in elinde hazır. Oramiral Salim Dervişoğlu Caddesi’nin 4 kilometrelik bölümünü genişletme projesi var ki, özellikle D-100’de yeni işler yapılırken bunun bitmiş olması gerekiyor. 
Büyükşehir, sağlam müteahhitler bularak, ihale ettiği işleri çok sıkı takip ederek bu şehri rahatlatacak önemli işler yapabilir. Görev değişiklikleri de bir fırsattır. Vitesi yükseltmemiz lazım. Bakın, yerel seçim normalde 2019’un Mart ayında yapılacak. Çok büyük olasılıkla 2018 yılının sonbaharına çekilmesi söz konusu. Başkan Karaosmanoğlu’nun, Genel Sekreter Büyükakın’ın bu daralan süre içinde bu kent için çok önemli işleri tamamlaması mümkün olabilir. 
Takılıp kalmayalım şu tramvay işine. Ne yapalım, kötü bir müteahhide düştük. İş beklenenden daha zor oldu. Birkaç aylık gecikmeyle de olsa sonunda bitecektir. Biz bir yandan diğer işlere bakalım. Şu toplu taşıma konusuna bir düzen getirelim. D-100 ve D-130’da yapılması gerekenleri yapalım. Kuzey Marmara Otoyolu, Güney Marmara Otoyolu için Ankara’yı sıkıştıralım. 
Şu D-100’de biri Yahya Kaptan Kavşağı’nda 3 yeni yaya üst geçidi yapılacak. İnşaatları bayram öncesi başlamıştı. Emin olun, bu basit yaya üst geçitlerinin inşaatı 10 günlük iş. Bayram tatilinde trafik düşünülerek durduruldu. Bayram ertesi hemen tekrar inşaat başlayacak dediler. Yok. Çalışmıyor kimse.  Basit üç tane yaya köprüsü yapacağız. Neden bu işler aylarca sürünsün. Koskoca Büyükşehir Belediyemiz var. Bu belediyeden daha önemli işleri daha çabuk bitirmelerini beklemeye de hakkımız var. Büyükşehir’de üst yönetimde önemli değişiklikler yapıldı. Bu durumun hayra alamet olduğunu, işlerin biraz hızlanacağını umuyor, buna inanmak istiyorum. 

 


 

Bu yazı toplam 1648 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum