1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Bu yönetim iş yapar
Bu yönetim iş yapar

Bu yönetim iş yapar

Dün kongreyle ilgili gözlemlerimi sizlerle paylaşmıştım. Bugün yeni oluşan yönetim kuruluyla ilgili kısa bir değerlendirme yapalım. Öncelikle iyi bir oluşum olduğunu düşünüyorum. İşi bilen,

A+A-

Dün kongreyle ilgili gözlemlerimi sizlerle paylaşmıştım. Bugün yeni oluşan yönetim kuruluyla ilgili kısa bir değerlendirme yapalım. Öncelikle iyi bir oluşum olduğunu düşünüyorum. İşi bilen, güvenilir, saygın, sevilen ve çalışkan isimlerden oluşuyor yönetim. Bu ekibin iş yapacağını düşünüyorum.

Kırgız adı güvenin bir ifadesidir

Başkan Rafet Kırgız’dan başlayalım. 20 yılı aşkın süredir tanıyorum. Son derece düzgün bir insan. Adam gibi adam. Dürüstlüğüne kimse laf söyleyemez. Kesinlikle güvenilir bir insandır. Kocaelispor’a tutkusu çok büyüktür. Futbolu iyi bilir, yıllarını spor yöneticiliğinde geçirmiştir. Çok büyük bilgi birikimine sahiptir. İki kez Türk futbolunu yöneten 15 kişilik yönetim kurulunda yer almıştır. 10 yıl ASKF başkanlığı yapmıştır. Bir spor kulübüne başkanlık yapabilecek her vasfa sahiptir. İşin ehlidir, uzmanıdır. Kocaelispor’un tam aradığı başkandır. Kendisi cebinden öyle büyük paralar veremez ama çevresinden önemli kaynaklar yaratır. Onun olduğu yerde güven vardır.  Kırgız adı güvenin bir ifadesidir. İddiayla, inançla söylüyorum Rafet Kırgız, Kocaelispor başkanlığı döneminde önemli işler yapacak, iz bırakacaktır.

Yazıcı-Sarısüleyman ve diğerleri

Kemal Yazıcı tam bir hesap-kitap adamı. Kurumsallaşmak, parayı doğru kullanmak istiyorsanız Kemal Yazıcı gibi bir uzmana ihtiyacınız vardır. Yeni yönetimin en büyük şanslarından biri Kemal Yazıcı’dır. Orhan Sarısüleyman geniş çevresi olan, sevilen, sayılan güvenilir bir kişiliktir. Aynı zamanda başarılı bir işadamıdır. Çevresinden Kocaelispor’a önemli kaynaklar sağlayacaktır. Beni en çok mutlu eden Teoman Gencal, Yaşar Can ve Abdi Malkoç’un yönetimde yer almaları oldu. Üçünü de yakından tanırım. Üçüne de her konuda kefilim. Bu isimler yönetim dışındayken de kulübe önemli katkılar sağladılar. Bu dönem aktif yönetici olarak önemli işler yapacaklardır. Yüksel Gümüş’ü tanımıyorum ama metnini çok duydum. Altyapı faaliyetlerine önemli desteği olduğunu biliyorum. İlyas Çakır, A takım kadrosunda yer alan Yaser’in babası. Tam emin değilim ama A takımda yer alan bir futbolcunun babası ilk kez yönetime giriyor.

Osman Turan’a şaşırdım ve sevindim

İlyas Çakır, Muammer Çelik döneminde genç futbolcuların lisanslarının çıkartılması için gerekli parayı cebinden vermişti. İsmini ilk o zaman duymuştum. İsmail Araç bilinen bir isim. Birçok kez yönetimde yer aldı. Tecrübesinden, bilgi birikiminden faydalanılacaktır. Mehmet Apaydın doktor. Mesleki açıdan katkısını verecektir. Salih Balcıoğlu, Abdullah Eryarsoy ve Faruk Kurnaz’ın yönetime güç katacağı inancındayım. Vedat Özdenizer ile İbrahim İbrahimoğlu’nu tanımıyorum. Ancak bu yönetimde yer aldıklarına göre özellikli insanlar. Zamanla tanıyacağız, göreceğiz. Bir gazetede köşe yazarlığı yapan, kırtasiyeci Murat Öztürk’ün çok iyi bir Kocaelisporlu olduğunu biliyorum. Suadiyespor’dan tanıdığımız Osman Turan’ın yeni yönetimde yer almasına şaşırdım ve sevindim. Öyle paralı biri değil ama futbolu, spor kulübü yöneticiliğini çok iyi bilir. Mutlaka katkısı olur.

Başta yazdığım gibi güzel bir yönetim oluştuğu inancındayım. Uyumlu çalışacak bir ekip görüntüsü alıyorum. Özellikle kurumsallaşma adına çok önemli hizmetlere imza atacaklarını düşünüyorum. Yolları açık olsun. Allah kolaylık versin.

Bedri Dölkeleş gerçeği ve Kocaeli’nin duyarsızlığı

Türk futbolunun özerk olması, futbol hakem kurumunun Türkiye’de örgütlenmesi, Temsilciler Kurulu’nun oluşumu Türk futbolundaki en önemli, tarihi gelişmelerdir. Üçünün altında tanıdık bir simanın, içimizden birinin imzası vardır. Bu isim Bedri Dölkeleş’ten başkası değildir. Bedri Dölkeleş, Türk futbolu ve Türk hakemliği için çok değerli bir isimdir. Yönetmelikleri, talimatları ezbere bilir. Bazıları bizzat kendisi tarafından yazılmıştır.  Futbolun kitabını yazabilecek bir bilgi birikimine, tecrübeye sahiptir. (Kaldı ki, futbolla ilgili bir kitabı da vardır)

Futbol oyun kuralları, talimatlar, yönetmeliklerle ilgili içinden çıkamadığım bir durum olursa mutlaka Bedri Dölkeleş’i arar sorarım. Doğru bilginin adresidir Bedri ağabey. Bedri ağabeyin sohbeti doyumsuzdur. Saatlerce dinlerim, hiç sıkılmam. Bedri ağabey 3 yıldır Futbol Federasyonu’nda profesyonel olarak görev yapıyor. Temsilciler Kurulu’nda üst düzey bir yönetici konumunda. Merkez Hakem Kurulu ile iç içe. Pek zamanı olmuyor doğal olarak. Her gün İzmit-İstanbul gidip geliyor. Telefonla sıkça görüşürüz. Ama yüz yüze pek fırsatımız olmuyor. Geçen cumartesi günü sürpriz yaparak, ziyaretime geldi. Aslında işim çoktu, ama Bedri Dölkeleş’i de her zaman bulamazdım. İşi astım, Bedri ağabeyin doyumsuz sohbetine kendimi bıraktım. Yaklaşık bir saat konuştuk. Ulusal-yerel tüm olayları, gelişmeleri masaya yatırdık. Özel bir sohbetti, buraya taşıyamam elbette. Söylediği bir şey çok garibime gitti, iznini almadım ama ben yine de bunu paylaşmak istiyorum.

Sevgili Dölkeleş, 3 yıldır federasyonda olduğunu, bu süreçte kapısını Kocaelispor’dan sadece Kayyum Heyeti’nin çaldığını söyledi. Futbol Federasyonu’nda bu ilin önemli bir adamı görev yapıyor, üstelik önemli bir konumda ve bu ilden 3 yılda sadece Kayyum Heyeti kendisinin kapısını çalıyor. Bırakın bizzat ziyareti, telefonla arayıp bilgisine, fikrine danışan da pek yok. Olsaydı, özellikle son dönem amatör futboldaki o skandal kararlar alınır mıydı?

Neden mi böyleyiz? Her şeyi çok iyi biliyoruz ya, Bedri Dölkeleş’i aramaya, kapısını çalmaya tenezzül etmiyoruz.

Muammer Çelik’in itirazı var

Cuma akşamı yapılan kongrede Kemal Yazıcı, 1991 yılından günümüze gelen yönetimlerin bıraktıkları borç rakamlarını açıkladı. Benzer çalışma Osman Nuri Yaman döneminde de yapılmıştı ancak çok sağlıklı değildi. Bu kez titiz bir çalışma sonrasında borç tablosu kamuoyunun önüne kondu.

Ortaya çıkan tablo kimseyi şaşırtmadı, kulübün en çok Sirmen ile Gürkan dönemlerinde borçlandırıldığı tahmin ediliyordu. Açıklanan tabloda beni şaşırtan tek bir nokta vardı. Muammer Çelik dönemiyle ilgili rakamlar. Hatta bunu basındaki arkadaşlarla da paylaştım. Bu rakam doğru olamaz dedim. Nitekim kongre akşamı sevgili Muammer Çelik aradı. Kendi dönemiyle ilgili rakamın kesinlikle doğru olmadığını, bir yanlışlık yapıldığını söyledi. Çelik, “Lisansları çıkartmak için yaptığımız ödemeler ve verdiğimiz çekler, bizim dönemimize ait borç olarak gösterilmiş. Bu doğru değil. Serhan Gürkan dönemine ait borçlarla ilgiliydi yaptığımız ödemeler ve verdiğimiz çekler. O rakamın bizim değil, Gürkan döneminin borçlarına yazılması gerekirdi. Bir hata yapılmış. Kemal Yazıcı’yı arayıp bilgilendirdim. Bu konuda bir açıklama yapacak, kamuoyunu doğru bilgilendirecektir. Bizim döneme ait borç tutarı 1 milyonu geçmez” dedi. Kemal Yazıcı’nın açıklamasını merakla bekliyoruz.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.