1. YAZARLAR

  2. Hayrettin ALBAYRAK

  3. Bu yönetim ve Dölkeleş faktörü ilimiz hakemleri için büyük şans
Hayrettin ALBAYRAK

Hayrettin ALBAYRAK

Yazarın Tüm Yazıları >

Bu yönetim ve Dölkeleş faktörü ilimiz hakemleri için büyük şans

A+A-
Önceki gün Hakemler Derneği’nin yeni başkanı Mecit Keskin, yönetimdeki arkadaşı Erhan Yalta ile ziyarete geldiler. Spor adamı Necip Öztaş da servisteydi. Birlikte koyu bir sohbete tutuştuk. Keskin yönetimi işe hızlı başlamış ve küskünleri, kızgınları bir araya getiren, camiayı kaynaştıran bir kokart gecesine imza atmıştı. İlimiz hakem kurumunun öncelikle iç huzura ihtiyacı vardı. Bu huzur sağlandıktan sonra gerisini getirmek zor değil. Bu kentte nice yetenekli hakemler yıllardır süregelen kavga, iç çekişme, sürtüşme yüzünden layık oldukları yere gelemedi. Yeni yönetimle birlikte beyaz bir sayfa açıldı. Bu adımlar sürmeli, tam bir bütünleşme, kenetlenme sağlanmalı. Başarının, istikrarın olmazsa olmaz koşulu budur. Huzur, bütünlük varsa gerisi gelir.  
BEDRİ DÖLKELEŞ BÜYÜK ŞANS 
Yeni yönetimin, daha doğrusu ilimiz hakemlerinin çok önemli bir şansı var. Merkez Hakem Kurulu’nun 9 üyesinden biri bu kentten. Bedri Dölkeleş’in ilk MHK üyeliği zamanını bilirim. Bu kentte zaten müthiş bir hakem potansiyeli vardı ancak sahip çıkılmadığı için her bir yetenek ziyan olup gidiyordu. Dölkeleş ile birlikte Kocaeli hakemliği hakkını aldı ve ilk olarak Mustafa Çulcu bu kentin ilk Süper Lig hakemi, FIFA kokartı taşıyan ismi oldu. Çulcu çok çalışkan ve yetenekliydi ancak Dölkeleş olmasa kimse onun farkına varmayacak, o da niceleri gibi kaybolup gidecekti.  O yıllar Kocaeli hakemliği altın dönemini yaşadı ve Türkiye çapında en gözde illerden biri oldu. Sonrasında Mustafa Çulcu’nun MHK Başkanlığı döneminde de aynı güzellikler yaşanmış, Halis Özkahya Süper Lig hakemliğine terfi ederken, klasman hakem sayısında Kocaeli Türkiye’nin en önde gelen illerinden biri olmuştu.  Bugün yeniden aynı şans Kocaeli hakemliğinin ayağına geldi. Huzurlu bir ortamın yaratılması ve MHK üyesi Dölkeleş’in buradaki potansiyele sahip çıkmasıyla birlikte Kocaeli hakemliği geçmişteki parlak dönemlerini yaşayabilir. Mecit Keskin ve yönetimi bunun çabası içinde. Herkesin bu ekibe yardımcı olması gerekir. 
HAKEME SALDIRILARIN NEDENİYLE İLGİLİ ÇOK DOĞRU BİR TESPİT 
Neyse sohbetimize geçelim. Sevgili Mecit Keskin’in amatör maçlarda çıkan olayların nedenine dair farklı bir tespiti, teşhisi var. Onu bizimle paylaştı, “Sahalarda hakemlere yönelik tepkilerin, yaşanan olumsuzlukların ana nedenlerinden biri kuralları bilmemektir. Elle oynamada çift vuruş mu diyen, taç atılırken ofsayttan kurtulmak isteyen,  kaç tane oyun kuralı var diye sorulduğunda 30-40 tane vardır herhalde diye yanıt veren futbolculara, teknik adamlara ve yöneticilere rastlıyoruz. Futbolumuzdaki en önemli eksikliklerden biri budur. Taraftarın bilgilenmesini sağlamak çok zor iş ancak yönetici, teknik adam ve futbolcuların mutlaka oyun kurallarını iyi bilmesi gerekir. Herkes kuralları bilse, bu oyun hem daha güzelleşir, hem de olumsuzluklar büyük ölçüde ortadan kalkar” dedi. Mecit Başkan ile aynı fikirdeyim. Taraftara kuralları anlatamazsınız belki ancak yönetici, teknik adam ve futbolcular bu işin tam içindeki faktörler. Kuralları bilmek ve bilerek oynamak zorundalar. Bu azami düzeyde sağlanırsa olumsuzluklar ciddi anlamda azalacaktır. Malum olaylar genelde yedek kulübesi veya sahadaki bir kıvılcım sonrasında tribünlere sıçrar. Yönetici, teknik adam ve futbolcuların oyun kuralları bilgilerini en iyi düzeye çıkartmak zorundayız. Hakeme yönelik saldırılar bitsin, maçlarda olay çıkmasın istiyorsak, bunu yapacağız. Görev ve sorumluluk taban birliklerinde. Okuyanla okumayan bir olmaz diye boşuna söylememişler. Bilerek yönetir, oynar veya izlersek sadece olumsuzlukları asgariye indirmekle kalmaz, futboldan daha fazla keyif alırız. 
KOCAELİ İLİNE YAPILAN BİR HAKSIZLIK 
Bilindiği gibi geçtiğimiz günlerde derneğin genel merkezinin kongresi olmuş ve Kocaeli Başkanı üçüncü yedek sırada yer bulabilmişti. Bu durum üzüncü ve düşündürücüydü. Bu kentin diğer taban birliklerinin başkanları genel merkez yönetimlerinde yer alırken, hakem kurumunun dışarıda kalması sorgulanması gereken bir durumda. Sevgili Keskin bu konuya dair düşüncelerini aktarırken, “Kocaeli futbol potansiyeli en zengin illerden biri, yılda 5 bin üzerinde amatör maç oynanıyor ve hakem kurumu olarak böylesi ağır bir yükün altından kalkıyoruz. Ancak gelin görün ki, genel merkez kongrelerinde söz sahibi olamıyor, yönetim kurullarında yer alamıyoruz.  Düşünün ki son kongrede Kocaeli Başkanı olarak yedeklerin üçüncü sırasına yazıldım. Bu ilin hakemlerinin hakkını kurumak için genel merkezde söz sahibi olmak, yönetimlere girmek durumundayız. Bunun için önce hakem sayımızı, ona paralel delege sayısızı arttırmak zorundayız. Önümüzdeki kongrelerde futbol potansiyeli çok yüksek olan bu kentin Hakemler Derneği Başkanı mutlaka genel merkez yönetimlerinde olmalı. Hep birlikte bunun çalışmalarını yapmak, mücadelesini vermek zorundayız” dedi. Keskin’e hak vermemek mümkün değil. Bu durum Kocaeli iline yapılan bir haksızlık. İki listeli seçimler dışında tek adayın olduğu genel merkez kongrelerinde bu ilin başkanı mutlaka yönetim kurulunda yer almalı. Sevgili Keskin’e bu ilin hakkını arama noktasındaki bu mücadelesinde destek vermeliyiz. 
RAMAZAN GECELERİ YENİDEN RENKLENİYOR
Sohbette başkan Keskin konuyu bir başka önemli seçim vaadine getirdi. 80 ve 90’li yıllarda Ramazan gecelerine ayrı bir renk katardı Hakemler Derneği Futbol Turnuvası. Ramazan gelsin de, şu turnuva başlasın diye meraklı ve heyecanlı bir bekleyiş olurdu. Uzun yıllar fuardaki çim halı tesislerinde bu organizasyon sürdü. Üst düzey futbolcuların forma giydiği, nefes kesen maçların oynandığı, tribünde, saha kenarında tek kişilik yer kalmayacak derecede ilgi gördüğü, yerel basının yakından takip ettiği bir turnuvaydı. 2000’li yıllarla birlikte turnuva organizasyonu aksadı. Kimi yönetim gelenek sürsün istedi, kimisi önemsemedi. Kopuk kopuk devam etti organizasyon.  Yanılmıyorsam Mithat Atalay başkan olunca yeniden geleneği yaşatmak için harekete geçirdi ve her yıl camiaya hizmet edip aramızdan ayrılan biri adına turnuva düzenlendi. Organizasyon en son Gökten Küçükaydın dönemi düzenlendi ve sonrasında ses seda çıkmadı. Kısa bir süre önce yapılan seçimde başkan seçilen Mecit Keskin’in seçim vaatlerinden biriydi çim halı turnuva organizasyonunu eski canlılığıyla hayata geçirmek. Sevgili Mecit, ziyaretinde bu konudan bahsetti, “Ramazana az kaldı, hazırlıklara başladık. Organizasyonun adıyla ilgili farklı bir düşüncemiz var. Merhumların adına geçmişte turnuvalar düzenlendi. Biz, kuruma önemli hizmetleri olup da yaşayanların adını vermek istiyoruz. Böyle bir fikrimiz var, yönetimimizde bu konuyu kararı bağlayacağız” dedi. 
YAŞARKEN HATIRLAMAK FİKRİ ÇOK YERİNDE   
Ebediyete göçmüş isimleri anmak, yad etmek, hatırlamak kuşkusuz önemli ve anlamlı. Camialar vefalı olmalıdır. Ancak Mecit Keskin’in dediği gibi geçmişte bu yapıldı, yeni dönem için yaşayan değerlerin adıyla turnuvayı düzenlemek yerinde bir düşünce. Hizmetleriyle iz bırakmış isimleri yaşarken hatırlamak, bir anlamda onlara teşekkür etmek de gerekir. Sevgili Mecit’e ilk turnuva için duayen isim Bahri Gök’ü önerdim. Pek çok kişi bilmez ama Bahri Baba 80’li yıllarda, yani faal futbol hakemleri ve gözlemcileri kurulmadan önce uzun yıllar ilimiz hakem kurumuna hizmet etti, İl Hakem Kurulu başkanlıkları yaptı. Hizmetleri ve yaşı itibariyle sanıyorum ki, ilk turnuva için en uygun, en doğru adaylardan biri. Sevgili Mecit Keskin; “Biz de aynı ismi düşünüyoruz” dedi. Bahri Gök ile başlanır sonra Bedri Dölkeleş, Mustafa Çulcu, Turgay Enç diye devam eder. Faruk Eratay, Cavit Süloğlu, Hayri Kösemen, Efrahim Sınmazdemir, Orhan Günen,  Sabahattin Gökkaya,  Mete İnan gibi ilimiz hakem kurumuna önemli hizmetleri olmuş, iz bırakmış isimler var. Her biri adına turnuvalar tertip edilerek bu gelenek sürer. 
Evet, Mecit Keskin’in gazetemize yaptığı ziyaretten sizlere aktarabileceğim detaylar bunlar. Keskin ve ekibine kolaylık diliyorum. Hızlı bir giriş yaptılar, dilerim aynı enerjiyle devam ederler. Daha önce yazdığım gibi bu ekibi ben ilimiz hakem kurumu için bir şans olarak görüyorum. Bedri Dölkeleş faktörünü de dikkate aldığımızda eski parlak günlere dönüşle ilgili umutlanmak, o ışığı görmek mümkün. 
Bu yazı toplam 506 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.