1. YAZARLAR

  2. M.Zeki CANŞİ

  3. BUGÜN BAYRAM
M.Zeki CANŞİ

M.Zeki CANŞİ

Yazarın Tüm Yazıları >

BUGÜN BAYRAM

A+A-

Bugün mübarek Ramazan-i şerif bayramı. Evveli rahmet, ortası bağışlanma ve sonu cehennemden kurtuluş olan mübarek ramazan ayı dün itibariyle bitti. Müminler, ramazan boyunca bol bol ibadetlerini yaptılar, sadaka ve fitrelerini verdiler. Bu gün ise, bayram etmenin hazzını yaşamakla beraber yine garip gureba, yetim ve öksüzleri sevindirme günü. Onlara birer elbise, ayakkabı vs. alıp onları sevindirmenin fazileti ölçülemez. Onu ancak Allah takdir eder.

Peki, İslam coğrafyası bayramı bayram tadında geçirebiliyor mu? Kan ve gözyaşı dinebiliyor mu? İslam ümmeti bir bütün olarak bayram edebiliyor mu? Ne mümkün…

Bir taraftan, lüks; şatafat ve debdebe hüküm sürerken, diğer bir taraftan da, kuru ekmek ve su mücadelesi veren milyonlarca din kardeşimiz ayakta kalabilme mücadelesi veriyor. Keza, bir tarafta ABD’nin himayesinde gününü gün edenlerin dünyevileşmenin hazzına dalarken, diğer taraftan ABD’nin zulmü altında yaşamayı zillet kabul eden ve ona karşı İbrahimi duruş sergilemeye çalışan bir avuç Müslüman bağımsızlık mücadelesinin derdine düşmüşler. Tabi, böyle bir toplum var mı ki, dediğinizi duyar gibiyim. Sayıları çok az olsa da, böylesi bir toplumun varlığından bahsetmek bile sevindirici. 

Ümit ediyorum ki, bayram havası siyasetin diline de hakim olur ve siyasi rekabet, siyasi düşmanlığa evrilmeden sürsün. Önümüzde bir İstanbul seçimi var. Manipülasyonlardan, karalama kampanyalarından, asılsız montajlardan ve tecessüsten uzak durarak Allah’a karşı esas duruşumuzu bozmadan bu süreci atlatırsak son derece faydalı olur. Bilvesile, bayram tadında bir İstanbul seçimi geçirmek dileğiyle…

BAYRAM VE TRAFİK

9 günlük uzun bir bayram tatili sürecine girdik. Üç gün öncesinden kenti terk eden tatilciler, rezervasyon yaptıkları beldelere akın ettiler. Hemen hemen her bayram öncesi yetkililer trafik kazalarına karşı gereken önlemi almak için çaba sarf etseler de, ne yazık ki, toplum olarak kurallara uymayı bir türlü beceremedik. Hız tutkumuz ve bilvesile içimizdeki trafik canavarı bir türlü uslanmıyor. Özellikle de bayram dönüşlerinde binlerce kaza ve sayıları yüzleri geçen ölüm vakaları ve binlerce yaralı haberleri bayram sevincimizi kursağımızda bırakıyor.

İnanın trafik kurallarına uymak, tıpkı bir dini vecibe gibi önemlidir. Canlarımız bize Allah’ın birer emanetidir. Keza, karşı tarafın can güvenliğinden de sorumluyuz. Tabi, bu sebeple heba olan milyarlarca liralık milli servetin kül olması da cabası. Trafik kurallarına uymak dini bir vecibe gibidir demem abartılı olmasa gerek. Çünkü, kurallara uymadığınız zaman kendi elinizle kendinizi tehlikeye attığınız gibi, başkalarını da tehlikeye atıyorsunuz demektir. Bu konuda Mevlamız bakara suresinin 195. Ayetinde “…kendi elinizle kendinizi tehlikeye atmayınız…” Buyurmaktadır. Her ne kadar bu ayetin nüzul sebebi bu konu değilse de, tehlike arz eden her türlü şeye delil olarak sunmak yanlış olmasa gerek. Dolayısıyla, alkolden uzak duralım, hız yapmayalım, trafik kurallarına uyalım, uymayanları uyaralım ve hatta ilgililere gerekirse, şikayette bulunalım ki, üzüntü verici manzaralarla karşılaşmayalım.

Ağız tadıyla, kazasız-belasız bir bayram geçirmeniz dileğiyle hepinizin Ramazan-i şerif bayramınızı en içten dileklerimle kutlar, sağlık, sıhhat ve afiyetler içerisinde bir bayram geçirmenizi Allah’tan dilerim. Bayramınız mübarek olsun.

Bu yazı toplam 822 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.