1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bugün işçi kurultayı var
Bugün işçi kurultayı var

Bugün işçi kurultayı var

“Biz İşçi Kurultayı Hazırlık Komitesi olarak 1 Yılı aşkın bir sürece yayılan dönemde Türkiye İşçi-Emekçi sınıfının içinde bulunduğu durumun, emeğe yapılan saldırıların boyutunun, ülke demok

A+A-

“Biz İşçi Kurultayı Hazırlık Komitesi olarak 1 Yılı aşkın bir sürece yayılan dönemde Türkiye İşçi-Emekçi sınıfının içinde bulunduğu durumun, emeğe yapılan saldırıların boyutunun, ülke demokrasimizde emekçilerin ne kadar söz karar sahibi olabildiğinin ve en önemlisi onurlu bir yaşama halkımızın ulaşabilme gücünden hareketle ;

Yeni bir dönemin, yeni işçi mücadelesinin ve yeni emek örgütlerinin nasıl olacağı ve nasıl bir yol izleyeceği sorusunun yanıtını kentimizde arama çabası içerisinde bulunduk.

Zira Kocaeli,  bırakın Türkiye’yi Dünya genelinde en fazla emek sektörü çeşitliliğini içinde barındıran ve bu yönü ile emek sömürüsünün de her türüne tanıklık etmiş çok zengin şehir durumundadır.

Tekstilden Metale, Petro-Kimyadan Tersaneye, Otomotivden Altyapıya, İnşaattan Hizmet sektörüne dek uzanan ve bunu kamusal işgücü ile de destekleyen bu kent bir proleter yani İşçi Kentidir.

Bu sebeple Kocaeli’de yapılacak bir kurultayın çok ciddi bir etkisi ve önemi bulunmaktadır. Çünkü Kocaeli, bir yönüyle sendikal hareketinde merkezlerinden birisidir. Sendikaların Kocaeli’deki durumları, örgütlenme güçleri, demokratik yapıları ve emeği ne kadar savunabildikleri, ne kadar dönüşebildikleri de cevaplanması gereken sorulardır.

Bizler daha önce emeğin onurluca yaşabileceği bir ülkenin nasıl bir anayasaya sahip olması gerektiğini “Anayasal Konferansımız” çerçevesinde tartışmış idik. Şimdi ise her sektörden bizzat işçilerin katılacağı , emek örgütlerinin buna dahil olacağı ve temel soruları temel başlıklar altında cevaplamaya çalışacak ve bu cevabı özellikle işçi arkadaşlarımızın deney ve önerileri ile saptamada bulunacak “Kocaeli Büyük İşçi Kurultayı” gerçekleştireceğiz.

10 Nisan Pazar Günü saat 13:00’de başlayacak Kurultayımız “İnsanca Yaşam İçin Sendikalı Ol” “Sendikal Demokrasi” ,    “İşçi Sınıfının Birliği: Bir Araç Olarak Yerel Mücadele Platformları” şeklinde 3 temel konuyu hedeflemektedir.

Kocaeli ve Dünya İşçi Sınıfının, emek saldırılarının Dünya Tarihinde en kapsamlı ve acımasız boyuta ulaştığı 21. YY’da “Ne Yapmalı ?” sorusuna cevabı işçiler verecek.

Bizler İşçi Kurultayı Hazırlık Komitesi olarak kentimizde bulunan tüm emekçileri, işsizleri, öğrencileri, kadınları ve emeğin kurtuluşunu hedefleyen herkesi kurultayımıza davet ediyoruz.

Kocaeli İşçi Kurultayı

Hazırlık Komitesi”

Duyuruyu okudunuz. Başka bir şey söylememe, açıklama yapmama gerek yok sanırım. Kocaeli gibi emek yoğun bir kentte ve uluslar arası sermayenin iyice azgınlaştığı, sömürünün giderek arttığı günümüzde böyle bir kurultaya gerek vardı.

Yer: Halk Eğitim Merkezi

Tarih : !0 Nisan 2011 (Bugün)

Saat: 13. 00 – 18. 00 arası.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.