1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Bugün yeniden seçim olsa...
Bugün yeniden seçim olsa...

Bugün yeniden seçim olsa...

7 Haziran seçim sonuçlarını en doğru tahmin eden METROPOLL araştırma şirketinin başındaki isim Özer Sancar'a Hürriyet gazetesi yazarı Ahmet Hakan'ın sorularını yanıtladı. Sancar bugün erken seçim olsa sonucun değişmeyeceğini belirtti:

A+A-
Özer Sencar'ın başında olduğu METROPOLL, 7 Haziran'dan önce son açıkladığı araştırmada şu rakamları verdi: AK Parti: 41... CHP: 27.2... MHP: 16... HDP: 11.5. METROPOLL, bu sonuçlarla "sapması en az olan" araştırma şirketi oldu ve birinci oldu.
İkinci başarılı şirket: ANDY-AR... Üçüncü başarılı şirket: SONAR... Dördüncü başarılı şirket: KONDA.

İşte Ahmet Hakan ve Özer Sancar'ın röportajının ilgili bölümü:


7 Haziran seçimlerinin ardından bir araştırma yaptınız. Ne çıktı?
ÖZER SENCAR: Sonuç şu: AK Parti: 41.6... CHP: 25.1... MHP: 16.2... HDP: 12.9... Bu tablo bize şunu gösteriyor: Erken seçimde de sonuç değişmeyecek.
*
Ama bazı küçük değişiklikler var. 
ÖZER SENCAR: Küçük değişiklikler, bizim hata sınırının yarısından bile az. O nedenle pek anlam yüklenemez. Halk, 7 Haziran'da verdiği kararın arkasında çok sağlam şekilde durmakta, verdiği oylar nedeniyle pişman değildir.
*
"Halk pişman oldu" iddiası doğru değil yani.
ÖZER SENCAR: Tıpkı "havuz medyası" gibi "havuz araştırma şirketleri" var. Bunlardan biri çıkıyor, "AK Parti yüzde 45'e çıktı" diyor. AK Parti oylarının yüzde 40'lara düşmesinin ana sebebi Erdoğan'a tepkidir. Erdoğan'ın devlet yönetme biçiminde ne gibi bir değişiklik oldu ki AK Parti'nin oyları yükselsin? Bunlar manipülasyon. Gerçeklikle ilgisi yok. Erken seçim olsa tablo değişmez.
*
Önümüzdeki süreçte koalisyon kurma çabaları olacak. Bu görüşmelerdeki tutumlar, olası bir erken seçimde partilerin alacağı oyu etkilemez mi?
ÖZER SENCAR: Olumsuz davrananlar kaybeder, pozitif davrananlar kaybetmez.
HDP'ye barajı Kürt oyları aştırdı ama...
 
HDP oyları kimden aldı? 
ÖZER SENCAR: Daha önce AK Parti'ye oy veren Kürt seçmenden 3.5 puan oy geldi HDP'ye. 1.5 puan CHP'den geldi. 1.5 de yeni seçmenlerden ve önceki seçimde sandığa gitmemişlerden geldi.
*
HDP'nin aldığı oyların ne kadarı Kürtlerden, ne kadarı Türklerden? Bunu saptayabildiniz mi?
ÖZER SENCAR: Evet, saptadık. Yüzde 11'i kendilerini Kürt ve Zaza diye tanımlayanlar. Yüzde 2'si Türkler...
*
O zaman HDP, aslında Kürtlerin oyuyla barajı aşmış.
ÖZER SENCAR: Doğru. Ama şöyle bir durum var: HDP'nin ancak stratejik oylarla barajı aşabileceği algısını Türkler yarattı. Bu algının oluşması Kürtlerin seferber olmalarına yol açtı. "Türkler bile barajı aşsın diye partimize oy verirken bizim oy vermememiz olmaz" algısı oluştu Kürtlerde.
 
Demirtaş olmasaydı HDP barajı aşamazdı
ÖZER Sencar'dan Selahattin Demirtaş hakkında saptamalar:
*
Selahattin Demirtaş son yıllarda siyaset sahnesine çıkmış en başarılı, en kıvrak zekâlı, espri gücü ve polemik gücü en yüksek bir liderdir.
HDP'nin barajı aşması, Demirtaş'ın şahsıyla birebir ilişkilidir. Demirtaş dışında HDP içindeki hiçbir aktör, barajın aşılmasını sağlayamazdı.
Demirtaş'ın toplum içindeki desteği, partisinin oyunun 2 katı üstündedir.
Espri yapma çok önemli bir liderlik özelliğidir. Erbakan ve Demirel gibi liderlerden sonra Türk siyaseti, tebessümü unuttu. Yıllar sonra ilk kez Türk siyasetine espriyi ve güler yüzü Demirtaş getirdi.
Kemal Bey'e, Devlet Bey'e, Tayyip Bey'e bakın... Son on yıl içinde bir tane esprisini hatırlıyor musunuz?
Bugünün mizah anlayışıyla mizah yapıyor Demirtaş. Gençleri de böyle yakalıyor. 18-34 yaş grubunda HDP'nin oyu yüzde 16.
Vatandaşın kafasında bir koalisyon modeli yok
Yaptığınız araştırmada halka "nasıl bir koalisyon istiyorsunuz" sorusunu sordunuz mu?
ÖZER SENCAR: Evet, sorduk. Sonuç şu: AK Parti-MHP koalisyonuna yüzde 22.8 destek var. En yüksek desteği bu model alıyor. CHP-MHP-HDP koalisyonuna yüzde 20 destek var. AK Parti-CHP modeline ise yüzde 8 destek var.
*
Bu rakamları nasıl yorumluyorsunuz?
ÖZER SENCAR: Hiçbir koalisyon modeli, yüzde 23'ten fazla destek almıyor. Halkımızın kafasına yatan net bir koalisyon modeli yok. Dolayısıyla herhangi bir koalisyon modeli, doğru ve ikna edici biçimde anlatılırsa halkın desteğini alabilir. Çünkü halk, yeni bir seçim olsa bile oyunu değiştirmek niyetinde değil. O zaman mesaj şudur: Partiler, kendi aralarında anlaşarak bir koalisyon modeli çıkarsın.
*
Yani halk koalisyon mu istiyor?
ÖZER SENCAR: Halkımız hiçbir partiye tek başına iktidar vermiyorsa... Bunun anlamı nedir? Tabii ki koalisyondur. "Koalisyonlar sorunludur" tezini bir tarafa bırakmak gerekir. Çünkü halk, son 4 yılda yaşadıklarına bakarak şunu gördü: Tek parti iktidarları da topluma çok kötü günler yaşatabiliyor. Bir de şu var: Toplumun yarısının yaşı 35'in altında. Bu insanlara siz "koalisyon çok kötüdür" tezini anlatamazsınız. Çünkü onların hafızasında koalisyon diye bir şey yok. Bu kitle, iktidarın son dönemdeki icraatına bakarak koalisyonu rahatlıkla kabul eder.
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
1 Yorum