1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Bugünkü maçı kazanmalıyız; Dr.Aydınlık’a teşekkür borçluyuz
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Bugünkü maçı kazanmalıyız; Dr.Aydınlık’a teşekkür borçluyuz

A+A-
Biliyorum, bu kentte sporun bütün branşlarından, özellikle de futboldan nefret eden- ki onlara çok hak veriyorum-, geniş bir kitle var. Bu insanların büyük bölümü fark etmedi ama,  geçtiğimiz hafta bu kent gündeminde “Kocaelispor” yine önemli konulardan biri oldu. Çok konuşuldu, çok yazıldı, çok tartışıldı. 
Bugün Kocaelispor’un İzmit’te Tekirdağspor ile maçı var.  O yukarıda bahsettiğim, futboldan nefret edip kopan geniş kitle içinde yer alan okurlarım, “Hoppala, pazartesi günü ne maçı bu böyle” diyebilirler. 
Futbol Federasyonu, aslında pazar günü oynanması gereken Kocaelispor-Tekirdağ maçını  pazartesi gününe aldı. Bu maç, Kocaelispor’un bulunduğu grupta son derece önemli bir maç. Yarışın içinde şimdilik İstanbul’un Arnavutköy ve Çengelköy takımları da var ama, sezon sonunda bu grupta şampiyonluk yarının Kocaelispor ile Tekirdağspor arasında geçeceğini, bu iki takımdan birinin 3 ncü Lige yükseleceğini, bütün futbol otoriteleri öngörüyor. 
Kocaelispor camiası, bu sezon evindeki lig maçlarını pazar günü oynayamamıştı. Yapay olarak yaratılan ve üzerindeki “İktidarın siyasi takımı”  yaftasını hiçbir zaman silemeyen 2 nci Lig’teki Birlikspor pazar günleri oynuyor, Kocaelispor cumartesileri oynamak zorunda kalıyordu. Bu nedenle Kocaelispor camiası üzgün ve kırgındı. Sonunda Birlikspor İsmetpaşa’dan çekildi.  Yarımca’daki stada gitti. Bu hafta ilk kez bizim takımımız pazar günü İsmetpaşa’da oynayacaktı. Üstelik camianın morali çok yüksekti. Çok önemli bir maç ilk kez pazar günü oynanacak ve en az 10-12 bin futbolsever  Kocaelispor’a destek için İsmetpaşa Stadına gidecekti. 
Hevesimiz kursağımızda kaldı. Federasyon maçı pazartesiye aldı. 
……..
Tabii, biz Kocaelisporlular, siyasi iktidarın ilimizdeki temsilcilerinin yıllardır Kocaelispor’a karşı uyguladıkları tavır ve kötülükler yüzünden artık paranoyak oldu.  Kocaelispor’u, isteyerek, bilerek ve planlayarak Amatör Kümeye kadar düşürdüler. Genç, yetenekli futbolcularını dağıttılar. 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan onlara “Kocaelispor’a sahip çıkın, Süper Lige çıkartın. Takımın durumu bu kente yakışmıyor” dedi ama, onlar bu emri de dinlemedi. Kocaelispor’un yerine alternatif Birlikspor’u kurdular. 
Bu nedenle paranoyak hale gelen biz,  artık Kocaelispor maçlarında hakem aleyhimize bir düdük çaldığında bile, siyasi iktidardan şüphelenir olduk. 
Oysa Federasyonun, bizim çok önemsediğimiz, pazar günü stadı tamamen doldurmaya hazırlandığımız Tekirdağ maçını pazartesiye alması normaldi, yasaldı, kurallara uygundu. Çünkü biz, Bölgesel Amatör Ligi (BAL) takımıyız. Yani amatör ligde mücadele ediyoruz. Bu ligde de futbolculara, teknik adamları para ödeniyor. Ama kağıt üzerinde, yasal olarak kulüpler amatör, futbolcular da bu işten geçimini sağlamayan amatör sporcu gözüküyor. Tekirdağspor kulübü, “Benim en önemli iki futbolcum pazar günü Açık Öğretim Fakültesi sınavına girecek.  Maçın pazartesiye alınmasını istiyorum” diye başvurmuş. Bu hak var. Zaten aynı nedenle Türkiye’deki bütün amatör kümelerde pek çok takımın maçının günü değişti. 
Buraya takılıp, kalmamak lazım. Ben en azından kendi adıma söylüyorum. Birlikspor’un düşmanı değilim. Sevmiyorum. O takımı, bu kentin temsilcisi kabul etmiyorum. Ama günün birinde Süper Lige çıkarsa-buna da ihtimal vermiyorum- maçlarına giderim. 
Biz Kocaelisporluyuz. Bu yıl havayı yakalamışken, BAL’dan yeniden profesyonel lige çıkmalıyız. Biz, bu BAL ligine çok büyüğüz. Hırçınlık yapmadan, bu ligdeki hiçbir rakibi kızdırmadan, küstürmeden, kendimize düşman etmeden, büyüklüğümüze inanarak yola devam etmeli, bu ligteki bütün rakiplerimizi kardeş görmeli, gerektiğinde ağabeylik yapmalıyız. 
Bugün pazartesi. Okul günü, iş günü. Ama buna rağmen, bugün İsmetpaşa Stadına hatırı sayılır Kocaelispor taraftarının gideceğine inanıyorum. Okul müdürlerinden, işverenlerden rica ediyorum. Bugün, “Ben Kocaelispor maçına gitmek istiyorum” diyen işçilerini idari izinli saysınlar. Maç için okulu kıran liseli öğrencileri, raporlu ya da mazeretli saysınlar. 
Bugün günlerden pazartesi ama, bizim takımımızın, bu kentin yok edilmek istenen yegane gururunun çok önemli maçı var. Bizim takım bu maçı kazanmalıdır. Kırıp dökmeden, rakibe küfür etmeden.  Bu maçı kazanalım, bu ligden bu sezon sonunda hele bir kurtulalım. Profesyonel ligde kimse bizim evimizdeki maçımızı pazartesi günü oynatamayacak. 

DR.AYDINLIK’A TEŞEKKÜR 
Üzerimde borç hissettim ve çok fazla da arayı uzatmadan bu borcu ödemek istedim. Bizim şehrimizde AKP iktidara geldiğinden buyana üstlendiği kamu görevini alabildiğine dürüstçe, disiplinle ve çok büyük bir şevkle yapan bir bürokrat var. Adı Dr.Hasan Aydınlık. 
Kendisi pratisyen hekim. Önce 7.5 yıl İl Sağlık Müdürlüğü yaptı. Sonra Sağlık Bakanlığı’nın taşra örgütlerinin yapısı değişti. 2.5 yıl da Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri olarak  ağır sorumluluk üstlendi. 
İlimizde 10 yıl önce kamu hastaneleri tel tel dökülürdü. Hastanelerin tıbbi tahlil laboratuarlarından çıkan sonuçlar güvenilir değildi. Polikliniklerde insanların yüzüne bakılmaz, hastanelerin yataklı bölümlerinde hastalar Karafatmalarla köşe kapmaca oynardı. 
Dr.Aydınlık, kamu hastanelerine çeki-düzen getirdi. Bazen çok eleştirildi. Ama o hep işini büyük bir aşkla yaptı. Belki de Türkiye’deki en iyi çalışan 112 Acil Servis hizmetinin bu kentte verilmesini sağladı. 
Yıl sonu itibariyle, görev süresiyle ilgili sözleşmesi sona eriyor. Dr.Hasan Aydınlık Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği görevinden ayrılacak. Bu kentte yaptığı çok önemli hizmetler nedeniyle kendisine teşekkür borçluyuz. Umarım, Dr.Aydınlık yine bu kentte kalır. Büyükşehir Belediyesi ya da bir başka kurum kendisini sahiplenir. Dr.Aydınlık kadar sağlık alanında kamu hizmetini duyarlılıkla yapan başka bir kamu görevlisini kolay kolay bu kent bulamayacaktır. 

Bu yazı toplam 1189 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum