1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Bulut: “Projelerimizi kendi bütçemizle yaptık”
Bulut: “Projelerimizi kendi bütçemizle yaptık”

Bulut: “Projelerimizi kendi bütçemizle yaptık”

4 yıl içerisinde hayata geçirdiği projeleri tek tek anlatan Derince Belediye Başkanı Ali Haydar Bulut, ‘az bütçeyle çok iş yaptık’ diyerek bitmiş ve devam eden projelerini basın mensuplarına gezdirdi.

A+A-

Derince Belediye Başkanı Ali Haydar Bulut, göreve geldiğinden bu güne kadar 4 yılda yaptıklarını anlatmak için Yelken Kafe’de basın mensupları ile bir araya geldi. Az bütçeyle çok büyük işler yaptık diyen Derince Belediye Başkanı Ali Haydar Bulut, “Kandıra ve Karamürsel’den sonra bütçesi en az olan belediyeyiz. Ona rağmen birçok vizyon projeye imza attık. Bunları da yaparken sadece kendi bütçemizi kullandık” diyerek bitmiş olan ve bitme aşamasında olan projelerini basın mensuplarıyla birlikte yerinde inceledi.

BİZ DENETLEYEMİYORUZ

Mühürlenen Safiport Limanı hakkında açıklamalarda bulunan Bulut, “Devlet projesi olduğu için bir proje olması gerek. Projesi var mı var ama biz ruhsatlandıramadık bu işi. Dolgu çalışmaları devam ediyor ama bir kaza olduğu zaman ne olacak? Adli makamlar geldiği zaman ruhsatı var mı yok mu diye soruyor. Biz de belediye olarak mülki amir olarak denetlemeye ihtiyacımız var. Biz denetleyemiyoruz” dedi.

HER İNŞAATIN BİR KARŞILIĞI OLMASI LAZIM

Denetlemekle ilgili sıkıntılar yaşandığını anlatan Bulut, “Denetleyemediğimiz gibi yapılan bütün işlemlerin yasal süreci olan mühürleme işlemlerine doğru gidiyordu. Biz de mühürledik. Yapılan inceleme sonucunda kaçak dolgu yapıldığını tespit ediyoruz; itiraz ettiler. Yürütmeyi durdurma söz konusu değil ama mühürleme işlemi devam ediyor. İnşaat yapan Ahmet,Mehmet nasıl ruhsat alıyorsa bu firmada Almaz zorunda. Onaylarım hiç bir özelliği yok. İşlemin projeli ve kontrollü olabilmesi için de belediye tarafından ruhsata bağlanması gerekir. Bağlanmadığı takdirde bu işin yasal bir tarafı yoktur. Yapılan her inşaatın bir karşılığı olması lazım” açıklamasında bulundu.

DÖVİZE YAKALANMADAN YAPTIK

4 yıllık süre içerisinde yapamadığımız projeler tabi ki vardır diyen Bulut, “Yelken Kafe projemiz seçim vaatlerimizde yoktu. Ancak ihtiyaç halinde çıkıyor. Var mıdır yapamadığımız proje tabi ki vardır. Ancak süreç içerisinde projeleri yanyana koyduğumuz zaman şehri imar ederken hem altyapısı hem de üstyapısını paralel götürmemiz lazım. Bizim bir özelliğimiz var: Kocaeli’de bütçe düşüklüğü konusunda bizden sonra Kandıra ve Karamürsel var. Biz bu bütçeyle beraber çözmeye çalışıyoruz. Parayla her şeyi yapabilirsiniz; ama parayı olmadan nasıl kullanabilirsiniz o önemli. Hem de dövize yakalanmadan yaptık bunları” ifadelerini kullandı.

VATANDAŞIN SOKAĞINI YAPAMADIĞINIZ SÜRECE…

Siyaseten önce vatandaşa hizmet verebilmenin önemli olduğunu belirten Bulut, “ 2018 yılındayız ve hala altyapı ile uğraşıyoruz. Ne kadar zorluklar çektiğimizi bir ben bilirim bir de vatandaşlar bilir. Ama sonuçta müteahhittin yapmış olduğu becerisizlik iki yıldır bize hala altyapı ile ilgili sorunlar yaratıyor. Her şeyi yapıyorsunuz ama altyapıda vatandaşın önündeki sokağı yapamadığınız sürece çamuru, tozu kaldıramadığınız müddetçe, kimse böyle Yelken Kafe gibi projelerde yemek de yemez, kahvaltı yapmaz” açıklamasında bulundu.

BÖYLE BİR ŞEY MÜMKÜN OLABİLİR Mİ?

Bulut’un tartıştığı ya da sevmediği vatandaşların yolunu yapmaması iddiaları hakkında Ali Haydar Bulut, “ Böyle bir şey mümkün olabilir mi ya? Bir mahalleye girdiğiniz zaman altyapılar paraleldir. Yani bir sokağın yağmur suyunu, kanalizasyonunu döşediğiniz zaman diğerini döşemeyince kör bir nokta oluşur. Birbirlerine hepsi paralel” dedi.

SAĞLIK PARK KONSEPTİ

Askeri Hastane alanı ile ilgili Bulut, “Konut olarak konuşulsa da öyle değerlendirilmeyecek. Eski bina yıkılıp yeni bina yapılınca bitecek. Oradaki yeşil alan dediğimiz yere ‘Sağlık Park’ konsepti yapılacak. Ayrıca şehrin nefes alabileceği noktalar olması lazım” açıklamasında bulundu.

MİLLET BAHÇESİ…

Millet Bahçesi ile ilgili açıklamalarda bulunan Bulut, “Cumhurbaşkanımızın projelerinden bir tanesi. Gerçekten eski stadyumun bizde olması sebebiyle önerdiğimizde vatandaşlarımız ve Kocaeli halkının istekleri doğrultusunda dile getirdik. Süreç işleme başladı; Millet Bahçesi Projesi onaylanıp gelecek. Kesinlikle başka bir şey yapılmayacak. Eskiden AVM için söz verilmişti evet ama Millet Bahçesi haline dönüştükten sonra artık değil” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
4 Yorum