1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Bulut: “Tanzim satışlar bize zarar verir”
Bulut: “Tanzim satışlar bize zarar verir”

Bulut: “Tanzim satışlar bize zarar verir”

KOTO Başkanı Necmi Bulut, meclis toplantısında üyelere yönelik yaptığı konuşmasında tanzim satışlara değindi. Bulut, “Tanzim satışlarının ulusal firmalara devredilmesi bize ve esnafımıza zarar verir” dedi.

A+A-

Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) Mart ayı meclis toplantısı Akın Doğan başkanlığında Burhan Kasım Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi. Toplantıya KOTO Başkanı Necmi Bulut, meclis üyeleri ve yönetim kurulu üyeleri katılım gösterdi. KOTO Ekonomi Danışmanı Prof. Dr. Yusuf Bayraktutan mecliste ekonomi sunumu yaptı. Bayraktutan, ekonomik değerlendirmelerde bulunduğu sunumunda, “Trump yönetiminin gümrük vergisi uygulamalarına rağmen ABD 2018 cari açığı 620 milyar dolar oldu. Politika faizini sabit tutan ABD merkez bankası 2019’da faiz artışı yapmayacağı sinyalini verdi. İngiltere Parlamentosu revize edilen Brexit Anlaşmasını tekrar reddederken anlaşmasız Brexit olmaması tasarısını kabul etti. Avrupa Parlamentosunda Türkiye ile müzakerelerin askıya alınması yönünde tavsiye niteliğindeki rapor kabul edildi. Türkiye, 2018’de AB ile ticaretinde 1.7 milyar euro fazla verdi” ifadelerini kullandı.

 

katilim-(2)-039.jpg

 

YÜZDE 3 KÜÇÜLDÜK

“TC Merkez Bankası politika faizini yüzde 24 olarak sabit tuttu” diyen Bayraktutan, “Buna rağmen jeopolitik riskler ve seçim belirsizliği koşullarında Uluslararası fonlar ve derecelendirme kuruluşlarının abartılı ve maksatlı olduğu izlenimi veren açıklamaları, TL için oynaklığa yol açmaktadır. 310 düzeyindeki CDS 397 düzeyine kadar yükselince, 22 Mart tarihli kısa pozisyon tavsiyesi üzerine BDDK ve SPK, JP Morgan & Chase hakkında inceleme başlattı. Türkiye ekonomisi son çeyrekte yüzde 3 küçüldü. Böylece 2018 büyüme oranı yüzde 2,6 oldu. Gayrisafi Yurt İçi Hasılayı oluşturan faaliyetler incelendiğinde; 2018 yılında zincirlenmiş hacim endeksi olarak tarım sektörünün katma değeri yüzde 1,3, sanayi sektörü yüzde 1,1 arttı, inşaat sektörü ise yüzde 1,9 azaldı” şeklinde konuştu.

 

divan-jpg.jpg

 

OTOMOBİL SATIŞLARI AZALDI

Sözlerini sürdüren Bayraktutan, “Ticaret, ulaştırma, konaklama ve yiyecek hizmeti faaliyetlerinin toplamından oluşan hizmetler sektörünün katma değeri yüzde 5,6 arttı. Sanayi üretimi Ocak’ta yüzde 1 arttı. Ocak-Şubat döneminde otomobil üretimi yüzde 14 ve Şubat otomobil satışları yüzde 47 azaldı. Konut satışları Ocak ayına göre yüzde 7 artsa da geçen yılın Şubat ayına göre yüzde 18 azaldı. İpotekli satışlar yüzde 68 azalırken yabancılara satışlar yüzde 92 arttı. Ekim 2018’den beri konut, otomobil, beyaz eşya ve mobilyada uygulan vergi indirimleri, konut sektörü için yılsonuna ve diğer sektörler için Haziran sonuna kadar uzatıldı. Şubat ayında TÜFE aylık yüzde 0.16 ve yıllık yüzde 19.6; Yİ-ÜFE ise, aylık 0,09 ve yıllık bazda yüzde 29,6 arttı” dedi.

 

yonetim-050.jpg

 

ŞUBAT AYINDA ARTIŞ EĞİLİMİNE GİRDİ

“Aralık verilerine göre, işsizlik oranı yüzde 13,5 ve genç işsizliği yüzde 24,5 oldu” diyen Bayraktutan, “İnşaat ve sanayide iş kaybı etkili olmuş görünmektedir. Şubat ayında bütçe 16.8 milyar TL açık verdi. Cari açık aylık bazda 850 milyon ve yıllık 21.5 milyar dolar oldu. Ticaret Bakanı, Şubatta ihracatın 14.3 milyar dolar ve ithalatın 16.1 milyar dolar olduğunu açıkladı. 17 bankanın katılımıyla 25 milyar TL tutarındaki KOBİ değer-2, Mart başında yürürlüğe girdi. Sanayi Bakanı, akıllı dijital dönüşüm için KOBİ’lere 250 milyon TL destek sağlanacağını açıkladı. Kredi hacmi Şubatta artış eğilimine girdi. Bu gelişme, ekonomideki sert yavaşlamayı hafifletecektir” diye konuştu.

 

ÜZÜLEREK SÖYLÜYORUM OLUMLU YAKLAŞMADILAR

Ardından kürsüye gelen KOTO Başkanı Necmi Bulut kürsüye geldi. Bulut konuşmasında, “Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ı ve Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ı misafir ettik. Odamızın girişimleri ile KDV ve ÖTV kampanyasının uzatılmasını istedik. Dün sayın bakanımız bir açıklama yaptı.Tanzim satışlarının ulusal firmalara devredilmesi ile ilgili. Bu yaklaşımların zarar vereceğini düşünüyoruz. Daha evvel market sahipleri ile toplantı yapmıştık. Bu marketlerin yüzlerce binlerce satış kalemi var. Buna bir tedbir almamız gerektiğini konuştuk. Üzülerek söylüyorum ki olumlu yaklaşmadılar” dedi.

 

İSTİHDAM FUARINDA KOTO STANDI DA OLACAK

“Yakın zamanda tekrar bir araya geleceğiz” diyen KOTO Başkanı Bulut, “İnşallah daha doğru değerlendirirler. Artık bir duruş sergilemeliyiz. İstihdam fuarında Ticaret Odası standı da bulunacak. Seçimler önce İzmit Belediye Başkan adayları Fatma Kaplan Hürriyet’i ve Sibel Gönül’ü odamızda ağırladık” ifadelerini kullandı. Bulut, Şubat ayındaki aktif çalışmaları dolayısıyla meclis üyelerine ayrıca teşekkür etti

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
1 Yorum