1. YAZARLAR

  2. İlksen ÇAĞLAYAN

  3. Buna Bir Son Ver
İlksen ÇAĞLAYAN

İlksen ÇAĞLAYAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Buna Bir Son Ver

A+A-
Kaç kişi var çevrenizde sigarayı çok seven, ya da belki de sizsiniz bu satırları okuyan ve içinizden sigarayı bıraksam diyen. Sağlığınızı bozduğunu, günden güne sizi kendisine daha fazla bağımlı kıldığını ve bundan dolayı bırakmanın zor olduğunu düşünen de sizsiniz eminim. Bir bağımlılığın, bir alışkanlığın insan hayatındaki yerini, insanı nasıl da sıktığını, tutsak ettiğini ve bundan dolayı da getirdiği rahatsızlıkların, sıkıntıların onda yarattığı depresif Duyguları anlayabiliyorum. Fakat çoğunlukla bu bir kaçış, bir keyif de olsa kendimizi hem engellerken hem de bir o kadar bağımlıların buluyor olabiliriz sigarayla. Nasıl yapalım peki, nasıl uzaklaşalım bu hafta biraz bu konudan bahsetmek istiyorum.
-Öncelikle kendinize söyleyin sonra da çevrenize duyurun sigarayı bırakacağınızı. Çevrenizdekiler, sizi sevenler kesinlikle yanınızda olacaktır aldığınız bu kararı öğrendiklerinde. Bu şekilde size destek olacaklar ve belki de bu eski alışkanlık aklınıza geldiğinde ya da içmek için yeltendiğinizde size engel olacak ve bu kararınızı size hatırlatacaklardır.
-Neden bırakıyor olduğunuza dair bir liste yapın ve bunu ister telefonunuzda ister notlar halinde cebinizde saklayın. Arada bir gerçeklerle yüzleşmek ve onları hatırlamak işinize yarayacaktır.
- Vücudunuz  elbette ki  ilk başlarda bir şekilde alarm verecektir. Bu belki bir baş ağrısı belki de bir asabiyet hali olacaktır. Yalnız şunu hatırlayın ki bu tarz semptomlar kısa zamanda geçecek ve 2 ile 4 hafta içerisinde yavaş yavaş azalıp kaybolacaktır.
- Bu alışkanlıktan kurtulmak için şimdilik sayıca azaltmanın daha mantıklı olacağını ve bu şekilde bırakmanın daha kolay olacağını düşünüyor olabilirsiniz. Fakat yapılan araştırmalara göre bir anda kesmek çok daha etkili ,çünkü ne kadar azaltırsanız azaltın bir şekilde hala içmeye devam ediyor olacaksınız.
- Sizin amacınıza uygun geçen her bir gün için kendinizi tebrik edin ve gittikçe kendinizi daha serbest, daha zinde ve daha iyi hissedeceğinizi kendinize hatırlatın. Sonuçta hep ilk zamanlardaki gibi sıkıntılı olmayacak.
- Eğer ki bir ya da bir kaç kez yeniden içmeye yeltenirseniz,kendinize kızmayın ya da bunun için kendinizi suçlamayın. Bunun oldukça normal olduğunu, çok çalıştığınız bir sınavdan bile düşük not aldığınız Zaman'ları hatırlayın. Bu düşük not sizin nasıl daha fazla çalışmanıza teşvik ettiyse bu süreçte de bu şekilde durumlar yaşayabileceğinizi hoşgörün.
- Bir kaç hafta sonra daha kolay nefes alıp öksürmeyeceğinizi, daha pozitif olacağınızı, bir şeyleri başardığınız için daha kendine güvenli olacağınızı ve daha fazla paranızın olacağını düşünün. Bu bile sizi daha iyi hissettirecektir.
- Yine de süreçte yalnız olmayı çok da istemiyorsanız, bİr doktora, bir terapiste, bir eczacıya başvurabilir ve bu durumu atlatmak için yardım isteyebilirsiniz.
Güzel Bir Hikaye – Vefa
Savaşın en kanlı günlerinden biriydi. 
Asker en iyi arkadaşının az ileride, kanlar içinde yere düştüğünü gördü. 
İnsanın başını bir saniye siperden çıkaramayacağı gibi bir ateş altındaydılar. 
Asker teğmenine koştu hemen: 
- Komutanım, bir koşu arkadaşımı alıp geleyim mi? 
"Delirdin mi?" der gibi baktı teğmen... 
- Gitmeğe değmez oğlum, arkadaşın delik deşik olmuş. 
Büyük olasılıkla ölmüştür bile. Kendi hayatını da tehlikeye atma sakın! 
Ama asker o kadar ısrar etti ki, teğmen izin vermek zorunda kaldı. 
- Peki, dene bakalım! 
Asker yoğun ateş altında fırladı siperden ve mucize eseri, arkadaşının yanına kadar gitti, yaralı arkadaşını sırtlandığı gibi taşıdı. 
Birlikte siperin içine yuvarlandılar. 
Teğmen koşup yaralıya bir göz attı ve nefes nefese bir kenara yıkılmış askere döndü: 
- Sana hayatını tehlikeye atmaya değmez, dememiş miydim! 
Bu zaten ölmüş... 
- Değdi Komutanım, değdi! dedi asker. 
- Nasıl değdi, arkadaşın zaten ölmüş, görmüyor musun? 
- Gene de değdi komutanım, çünkü yanına vardığımda henüz yaşıyordu... 
Ve onun son sözlerini duymak, dünyalara bedeldi benim için... 
Ve, hıçkırarak, arkadaşının son sözlerini tekrarladı: 
"Geleceğini biliyordum!" 
“PaylaşıIan bir sevinç iki kat oIur, payIaşıIan bir acı yarıya iner.” Çiçero
Bu yazı toplam 534 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum