1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bunca kargaşa içinde büyümek
Bunca kargaşa içinde büyümek

Bunca kargaşa içinde büyümek

Bir yandan başımızda terör belası var. Diğer yandan İsrail ile papaz olduk. Burnumuzun dibindeki Suriye'de ortam çok gergin İç siyasette polemikler, kısır çekişmeler alabildiğine devam ediyor. Hepsi

A+A-

Bir yandan başımızda terör belası var.

Diğer yandan İsrail ile papaz olduk.

Burnumuzun dibindeki Suriye'de ortam çok gergin...

İç siyasette polemikler, kısır çekişmeler alabildiğine devam ediyor.

Hepsinin üstüne, bir de bütün dünyayı saran, titreten “Küresel ekonomik kriz” var.

Böyle bir ortamda, TÜİK, 2011 yılının ikinci çeyreği (Nisan-Mayıs-Haziran dönemi) ile ilgili büyüme rakamlarını açıkladı. Türkiye ekonomisinin 2011'in ikinci çeyreğinde yüzde 8. 8 büyüdüğü ortaya çıktı.

Dünyada ekonomisini bizden hızlı büyüten bir Çin var. Avrupa Birliği ortalaması yüzde 1. 7. Avrupa ülkelerinin çoğunda büyüme rakamı eksilerde.

Türkiye yüzde 8. 8 büyümüş. Üstelik en iyimser tahminler, yüzde 6 civarını işaret ediyordu.

Türkiye uzun yıllardan beri bizi paçamızdan tutup aşağı çeken büyük sorun ve sıkıntılarını çözmüş bir ülke olsa kimbilir nerelere varacaktı.

Siyaset daha aklı başında, iktidar-muhalefet ilişkileri daha seviyeli olsa, şu terör belasından kurtulmuş, Türkiye'nin her bölgesini ulaşılabilir ve kalkınır hâle getirmiş olsaydık...

Türkiye ekonomisi, kanatsız uçabilir, bu coğrafyada fakir fukara insan bırakmaya bilirdik.

Derince sahilinde akaryakıt tankları

Bizim şehrimiz neden bu kadar korumasız, neden bu kadar sahipsiz diye düşünmeden yapamıyor insan...

Tamam, yıllar önce Tüpraş getirilmiş, Yarımca sahiline yapılmış. Kaldırın, götürün diyecek hâlimiz yok. Tüpraş oraya konunca, Türkiye'de faaliyet gösteren akaryakıt firmaları da dağıtım tesislerini, depolarını aynı bölgeye kurmuşlar.

O bölgede kaç defa yangınlar oldu. Büyük deprem oldu. Çevrede yaşayan insanların ne kadar büyük risk altında kaldıkları açıkça görüldü. 2001 yılında Tüpraş ve dolum tesisleri çevresindeki yerleşimin buradan taşınmasına, güvenlik alanının genişletilmesine karar verildi. Ama devlet hâlâ bu kararı uygulayamadı.

Yarımca'da dev tankların yanında evler var. İçinde insanlar, çocuklar yaşıyor. İzmit Körfezi'nin o bölgesi, limanlarla, akaryakıt ve kimyasal depolayan tesislerle doldu.

Siyasetçiler “İzmit Körfezi kıyılarında başka tesis olmayacak” demişti... Ama şimdi Derince sahilini dolduruyorlar. TCDD'nın uzun yıllar önce trenlere mazot versin diye kurduğu, 17 Ağustos felaketi sonrasında kullanmadığı boş akaryakıt tankları, bir özel firmaya kiralandı. Yetmedi. Bu eski tankları kiralayan firmaya, çok daha büyük yeni akaryakıt tankları yapma izni ve ruhsatı da verildi. Şimdi burada dev bir akaryakıt dağıtım ve depolama tesisi kuruluyor.

Devlet hangi gerekçeyle bu izni veriyor?

Derince sahilinde de depolama ve dağıtım tesisi kurulacak. Görürsünüz, birkaç yıl sonra bu tesis de Derince'nin altına boru şebekeleri döşemek isteyecek. Sonra çevresi yeni gecekondular, yeni yerleşim alanları ile dolacak.

Yine sorun, yine sıkıntı… Yarımca ve Tütünçiftlik sahilini bitirdiler, “Bir daha Körfez kıyısına tesis yok” dediler. Şimdi, Derince sahili bitiyor. Belki 10 yıl sonra, Sekapark sahiline de akaryakıt dolum ve depolama tesisi kurulsun diye izin verirler...

Bakalım, gelecek Bahar'a yetişecek mi?

Kocaeli Büyükşehir Belediye Meclisi'nin Eylül toplantısı bugün yapılıyor. 100 küsur maddelik gündemde, geçenlerde bu köşede bahsettiğim Mimar Sinan Yaya Köprüsü üzerindeki “Köprü Kafe” yerinin Belde A. Ş.'ye devri ile ilgili konu da bulunuyor.

Çok büyük olasılıkla bugünkü Meclis toplantısında, Yeni Cuma Camii karşısında, D-100 üzerinde bulunan Mimar Sinan Köprüsü'nün deniz tarafındaki uzantısında bulunan Köprü Cafe yerinin Belde A. Ş.'ye devri onaylanacak.

Aslında İzmit için çok güzel, çok farklı bir tesis olacağını hayal ettiğim bu Köprü Cafe'nin Büyükşehir Belediyesi şirketi tarafından değil, sağlam bir işletmeci eliyle özel sektör tarafından işletilmesini tercih ederim.

Ama olsun. Yapsın da Belde A. Ş. yapsın...

Şimdi Eylül... Büyükşehir Meclisi, Köprü Cafe yerini Belde A. Ş.'ye verecek. Bakalım, Nisan'da, Mayıs'ta yani önümüzdeki ilkbaharda Büyükşehir bu Köprü Cafe'yi işletmeye açabilecek mi?

Mimar Sinan Köprüsü, 2009 yılı Mart ayında açılmıştı. O tarihten bu yana Köprü Cafe’nin bir türlü açılamamış olması gelecek dönem için kaygılarımı arttırıyor...

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.