1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bundan sonra yağmur böyle yağacak
Bundan sonra yağmur böyle yağacak

Bundan sonra yağmur böyle yağacak

Perşembe’yi Cuma'ya bağlayan gece çok yağmur yağdı. Ben İzmit'te bu kadar etkili yağmur görmemiştim. Şimşeklerin bu kadar parlak çaktığını, gökyüzünün böylesine gümbürdediğini de hiç hatırlamıyorum. Ya

A+A-

Perşembe’yi Cuma'ya bağlayan gece çok yağmur yağdı.

Ben İzmit'te bu kadar etkili yağmur görmemiştim. Şimşeklerin bu kadar parlak çaktığını, gökyüzünün böylesine gümbürdediğini de hiç hatırlamıyorum.

Yaklaşık üç aydan beri yağmur yağmamıştı. Eskiden böyle olmazdı. Yaz aylarında da arada bir belli miktarda yağmur olurdu.

Dünyada iklimlerle ilgili bir değişiklik yaşandığını kabul etmek lazım.

Bazı bölgelerde uzun süre yağmur yağmıyor. Sonra yağınca da, geçen gece İzmit'te yağdığı gibi yağıyor.

Bundan sonra belli ki, yağmurlar böyle olacak. Gölcük bölgesinde 6 saat içinde metrekareye 82 kg. yağmur düşmüş. İzmit şehir merkezinde, aynı süre içinde metrekareye düşen yağış miktarı 46 kg. Bunlar büyük rakamlar, Bizim bölgemiz için alışılmamış miktarlar.

Demek ki, artık altyapı şebekeleri ile ilgili hesapları da buna göre yapmak lazım. Çok uzun sürdü, şehri çok fazla mağdur etti diye İzmit'teki altyapı inşaatlarına kızmıştık. Ama şehir merkezi bu kadar yağmurda bile etkilenmedi. Demek ki doğru bir iş yapılmış. Yine demek ki, altyapıda doğru iş yapılırsa, ne kadar yağmur yağarsa yağsın, sel olmuyormuş.

Şimdi Büyükşehir Belediyesi'nin, İSU'nun bu gerçeklerden yola çıkarak harekete geçmesi gerekir. Derince'nin, Kartepe'nin, Gölcük'ün, İzmit'in kenar mahallelerinin alt yapıları yetersiz.

2014'e kadar bütün ağırlığı altyapıya versinler. İzmit şehir merkezinde yapılan türden sağlam, kalıcı alt yapı şebekelerini eksik olan yerlerde yapıp, tamamlasınlar.

Başkan Karaosmanoğlu, kendi döneminde bu alt yapı işini çözerse, tarihe geçer. Ya da, her şiddetli yağmurda ilimizin bazı bölgeleri batar, perişan olur, insanlar zarar görür.

Önce alt yapıyı yapalım. Önce bu kenti sel baskınlarından tamamen kurtaralım. Bundan sonra yağmur yağdığında böyle şiddetli yağacak. Hiç değilse hazırlıklı olalım.

Engellilerle gazilerin ücretini devlet ödesin

Özellikle ilimizde yıllardır bu tartışmalar, haberler hep gündemdedir.

Devlet engelli vatandaşlara, gazilik mertebesine ulaşmış insanlara toplu taşım araçlarında ücretsiz seyahat hakkı vermiş. Bu insanların toplu taşıma araçlarında kartlarını göstererek ücretsiz seyahat etme hakları var.

Kamuya ait toplu taşım araçlarında; belediye otobüsleri, trenlerde bir sıkıntı olmuyor. Kartlarını gösterip, ücretsiz seyahat ediyorlar. Ancak ülkemizdeki pek çok kentte şehir içi ulaşımı özel araçlar tarafından yapılıyor.

Şoför o gün başka bir şeye kızmış olabiliyor. Borcu var, harcı var, evde para bekleyen çoluk çocuk var. Zaten iş kesat giderken, arabasına binen engelli veya gazi ücretsiz seyahat kartını çıkartınca, şoför patlıyor.

Elbette hakkı yok. Kimsenin kimseye bağırmaya, hakaret etmeye hakkı yok. Ama bir de minibüs şoförünün yerine kendinizi koyun. Adam yolunda giderken, kenarda yolcu görüyor, minibüsü durduruyor. Ama arabasına binen yolcu, bedava kart sahibi çıkıyor. Çok tartışmalar oluyor. Çok şikayetler oluyor.

Bu soruna kalıcı çözüm bulmak lazım. Artık toplu taşım araçlarında akıllı kart sistemleri uygulanıyor. Her şeyin kaydını tutmak olası. Hiç kimsenin, özellikle devletin, özel sektörden mal veya hizmet alırken bedel ödememek gibi bir lüksü olamaz.

Devlet, engelli vatandaşa, gaziye, şehit yakınına, hatta kimi kentlerde siyasetçi istiyorsa, 60 yaş üzerindeki vatandaşlara, emeklilere ücretsiz seyahat kartlarını versin. Hak sahibi vatandaş, toplu taşıma araçlarında bu kartı cihaza okutsun, ücretsiz seyahat etsin. Ama bu kartı veren kurum, Belediye olabilir, Başbakanlık veya herhangi bir bakanlık olabilir; ücretsiz seyahat eden vatandaşın seyahat bedelini minibüsçüye ödesin. Ya da hiç değilse belli bir oranını, yarısını ödesin.

Elinde devletin verdiği kartla araca binen ama hakarete uğrayan vatandaşa yazık. Ama zaten büyük sıkıntılarla uğraşan ayakta kalma mücadelesi veren minibüsçüye de, yüzlerce, binlerce kişiyi arabanda ücretsiz taşı demek de haksızlık.

Bu tartışmaları bitirecek en iyi çözümün bu olduğuna inanıyorum. Toplu taşım araçları, çok fazla sayıda insanı ücretsiz taşıma yükünden kurtulur, ücretsiz seyahat kartı sahiplerinin yolculuk bedelleri kamu tarafından karşılanırsa, emin olun toplu taşımanın kalitesi artar, normal vatandaşlar için, öğrenciler için uygulanan tarifeler de önemli ölçüde ucuzlar.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.