1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Buralarda böyle yanlış hiç olmaz
Buralarda böyle yanlış hiç olmaz

Buralarda böyle yanlış hiç olmaz

Halk Bankası'nın Zonguldak Şubesi'ne ait ATM'lerde bir programlama hatası olmuş. Bu ATM'lerden maaş alan emeklilerin hesabına, bir maaş yerine iki maaş tutarında para yatırılmış. Zonguldak'

A+A-

Halk Bankası'nın Zonguldak Şubesi'ne ait ATM'lerde bir programlama hatası olmuş. Bu ATM'lerden maaş alan emeklilerin hesabına, bir maaş yerine iki maaş tutarında para yatırılmış.

Zonguldak'ta Halk Bankası ATM'lerinden maaşlarını çeken emeklilerin büyük bölümü “Herhalde zam ve üç aylık farkla maaşım bu kadar oldu” diye sevinerek parayı cebine atmış. Bir kısmı da bu işte bir yanışlık olduğunu fark etmiş ama, sesini çıkartmamış.

Zonguldak'ta emekliler Halk Bankası'ndan çift maaş çekerken, banka yetkililerinin bu durumdan haberi bile yokmuş. Ama beş dürüst emekli ATM'den fazla para alınca, bankaya girip yetkililere durumu bildirmişler. Şimdi Halk Bankası Zonguldak Şubesi yöneticileri, fazla maaş alan emeklilerin, aldıkları paranın yarısını getirip, ödemelerini istiyorlarmış. Fazla parayı geri ödemeyen emeklilerin önümüzdeki ayki maaşları kesilecek, üstelik faiz de uygulanacakmış.

Bence emekliler dava açsa yeridir. Banka hata yapmış. Ama emeklinin suçu yok. Parayı çekmiş, cebine koymuş. Bankanın zararını, bu hatayı yapanların ödemesi gerekmez mi?..

Bizim buralarda genellikle bankaların ATM'lerinde para bulunmaz, ya da ATM'ler maaş zamanı arızaya geçer. Zonguldak'taki gibi vatandaşın lehine bir yanlışlık buralarda hiç olmaz.

Tatlıses'ten milletvekili olur mu?

İbrahim Tatlıses, Türkiye için önemli bir figür. Son derece zeki, girişken, el attığı her alanda başarılı. En güzel türküleri o söylüyor, film çekiyor, televizyon şovları büyük ilgi görüyor. Lahmacun, çiğköfte de yapıyor.

Tamam bu işlerde başarılı… Ama İbrahim Tatlıses'ten milletvekili olur mu?.. Hele hele bu başından vurulmuş, sol tarafında kısmi felç bulunan, pek çok mafya hadisesi ile adı anılmış İbrahim Tatlıses'ten milletvekili olur mu?.

Başbakan, şakayla karışık, Tatlıses'in aday adaylığı başvurusunu alıp, kabul ettiğini söyledi. Sanki seçilecek yerden aday gösterecekmiş gibi bir izlenim yarattı.

70 küsür milyonluk Türkiye'de topu topu 550 milletvekili seçiliyor. Tamam, hepsinin Oxford mezunu olmasını beklemiyoruz. Ama İbrahim Tatlıses gibi insanların da sırf toplumda popüler, halkın büyük bölümü tarafından tanınıyor olması nedeniyle milletvekili olmasını pek çok kişi içine sindiremeyecektir diye düşünüyorum.

Nesrin Hanım olgun davranmış

CHP'de mevcut milletvekillerinin hemen hemen hepsi, 12 Haziran seçimlerinde yeniden aday olmak için başvuru yaptı. Yeniden adaylık için başvurmayan 3-5 CHP milletvekilinden biri, Nesrin Baytok.

Nesrin Hanım, çok uzun yıllar CHP'nin eski Genel Başkanı Deniz Baykal'ın sekreterliğini, özel kalem müdürlüğünü yapmıştı. 2007 seçimlerinde Baykal, Nesrin Baytok'u Ankara'dan aday yapıp, milletvekili seçilmesini sağladı.

Sonra malum; Baykal'ı koltuğundan eden “Kaset skandalı” patladı. O malum kasette Baykal'ın yanında olduğu iddia edilen, Ankara Milletvekili Nesrin Baytok'tu.

Nesrin Hanım, bu skandalın ardından neredeyse hiç ortalıkta gözükmedi. Şimdi yeniden aday adaylığı başvurusu da yapmıyor ve siyasetten de elini çekiyor. Olgun bir davranış… Zaten yeniden aday adayı olsa, herhâlde Kılıçdaroğlu yönetimi de listeye koymazdı. Yine de Nesrin Baytok'un kendiliğinden kenara çekilip, yeniden milletvekilliğine talip olmaması, Türkiye siyasetinde az rastlanan bir olgunluk örneği…

Bu kitap basılırsa, milyonluk traj yapar

Türkiye'de hiçbir kitap, basılmadan, dağıtılmadan bu kadar popüler olmamıştı. Ergenekon sanığı olarak tutuklanan gazeteci Ahmet Şık'ın yazdığı, henüz taslak hâlinde olan “İmamın Ordusu” isimli kitap, Ergenekon savcıları ve polisleri sayesinde müthiş reklam yaptı.

Kitap taslağını elinde tutan bazı kişilerin işyerlerine baskın yapılıp bu kopyalar toplandığı hâlde hâlâ çok sayıda kişide taslak bulunduğunu tahmin ediyorum.

Bu kişiler istese internet aracılığıyla kitabın herkese ulaşmasını sağlayabilir. Bu çok zor bir iş değil. Ama şimdilik böyle bir girişim yok. Ahmet Şık emek vermiş, uzun araştırmalar sonucunda bu kitabı yaratmış. Şimdi kitap internete düşse hiçbir kazancı olmayacak. Oysa kitap daha basılmadan öylesine ünlendi ki. Basıldığı zaman milyonluk traja ulaşıp yazarına milyonlar kazandırabilir.

En çok birkaç ay içersinde kitap taslağı için alınan mahkeme kararının düzeltileceğini, kitabın da basılıp yayınlanacağını tahmin ediyorum. O zaman biz de alıp okuruz. “İmamın Ordusu” nda ne işler çevriliyor öğreniriz…

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.