1. HABERLER

  2. MEKTUP

  3. Buram buram İzmit kokuyordu
Buram buram İzmit kokuyordu

Buram buram İzmit kokuyordu

Birkaç haftadır bizim çarşamba tatili askıda. Ali Gündoğdu senelik izninin bir bölümünü kullandığı için, Metin Karan ve ben hafta tatili yapmıyoruz.

A+A-

Çarşamba günü iş bitiminde KYÖD’e gittim. İzmit için çok önemli bir insan, gerçek bir sanatçı olan Cemal Turgay’ın yeni kitabının tanıtımı vardı. Tanıtım toplantısının başlangıç saati 18.00 olarak açıklanmıştı. Ben saat 17.00 sıralarında gittim. Cemal Turgay, misafirleri kapıda karşılıyordu. Saat 18.00’den önce salon doldu diyebilirim. Hep İzmitliler.. Hep tanıdık insanlar.. Genellikle içimizden birinin acısını paylaşmak için Fevziye avlusunda toplanıp birbirini gören insanlar..
Uzun bir aradan sonra Tacettin Amca’yı (Değer) gördüm. Elini öptüm. Çarşamba günü akşamı KYÖD Sosyal Tesisleri’ndeki tablo, benim gibi insanlar için gerçek bir şölendi. Bağırış çağırış, gereksiz gürültü yok. İnsanlar kucaklaşıyor.. Her İzmitli organizasyonunda olduğu gibi Hüseyin Erol durumdan kendine vazife çıkartmış. Herkesle ilgileniyor. Cemal Turgay’ın yeni kitabının bulunduğu masanın önünde uzun bir kuyruk. İnsanlar kitap alıyor, sonra Cemal Turgay’a imzalatıyor. Buram buram İzmit kokan,  samimiyetle yoğrulmuş çok hoş bir ortam vardı.

SİZ NEDEN GELMİYORSUNUZ?
Bu tür organizasyonlar için davet beklenmez. Yerel gazeteler yazmış, “Ben duymadım, haberim yoktu” denilemez.. KYÖD Sosyal Tesisi doldu. Çevreme bakındım. Bir tane AK Partili göremedim. Ne parti yöneticisi ne Belediyelerden bir yönetici.
Oysa, bu şehirde Cemal Turgay imzalı bir etkinlik yapılıyorsa, İzmit konulu bir kitap tanıtılıyorsa, Büyükşehir Belediye Başkanı, İzmit Belediye Başkanı orada bulunmayacaktı da nerede olacaktı?.. Sağ olsunlar, her yere giderler. Hep vatandaşın yanında, arasındalar. Ama İzmit’in özünü, İzmit’in çekirdeğini temsil eden, İzmitliler için önem taşıyan bir organizasyonda neden bulunmuyorlar?. Bu tür ortamları sadece CHP’lilere bırakıyor olmaları, İzmit’i ve İzmitlileri dışlamak anlamına gelmiyor mu?.. O toplantıya gelen CHP yöneticilerinin bir kısmının da, aslında çok samimi olarak oraya gelmediklerini, kendilerini orada gözükmeye mecbur hissettikleri için geldiklerini düşünüyorum.
Siz de gelin sevgili AK Partililer. Biz İzmitliler, biz İzmit sevdalıları sizin düşmanınız değiliz ki.. Gelin, aramıza girin.. Bizi daha yakından tanıyın. Bizimkiler sizi daha yakından tanısın.. Aramızda diyalog gelişsin. Ben size söz veriyorum. Bir tane çatlak sesle, size karşı bir tane asık suratla karşılaşmazsınız. Sizi, sizin politikalarınızı sevmiyor, kızıyor olanlar bile size karşı son derece nazik davranacaktır.

KYÖD’E SAHİP ÇIKMALIYIZ
Cemal Turgay’ın kitap tanıtımı için gittiğim KYÖD Sosyal Tesisleri’nde, KYÖD Başkanı Mehmet Toker ile de ayak üstü konuşma imkanı buldum. Son genel kurul öncesi ben KYÖD’te Toker’in adaylığına çok açık biçimde karşı çıkmış, artık İzmit’te bu tür derneklerde yönetimlerin gençlere devredilmesi gerektiğini vurgulamıştım.
KYÖD Başkanı Mehmet Toker bu konuya, benim karşı çıkışıma hiç değinmedi. KYÖD’ün zor bir dönemden geçtiğini anlattı. İzmitlilerin elinde kalan son kalelerden biridir KYÖD.. Sahip çıkmazsak,  nasıl bu kentteki bütün nezih mekanlar kapandı, yok oldu, nasıl Fuar’daki bütün mekanlar boşaltıldı, KYÖD de böyle elden gidebilir. Sonra, bu tür toplantıları yapacak yerimiz daha kalmaz. Sadece KYÖD üyelerinin değil, bütün İzmit severlerin KYÖD’e sahip çıkması gerekiyor. Tabii KYÖD yönetiminin de, sosyal tesislerdeki hizmet kalitesini biraz daha yükseltmesi lazım.

Sarıbay bilmiyor muydu; yoksa yalan mı söyledi?
CHP Kocaeli Örgütü’nün önemli bir sorunu var. 2014 ‘deki yerel seçimlerde  Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığı için aday adayı olan, halen CHP İl Örgütü’nde Eğitim Sekreteri olarak görev yapan, parti adına pek çok  toplantıyı yöneten, partililere eğitimler veren Prof. Dr. Ali Akdemir, geçen cuma günü polis tarafından gözaltına alındı.
Prof. Dr. Ali Akdemir’i 2014’deki yerel seçimler öncesi aday adayı olduğu dönemde tanıdım. Son derece mütevazı, çok akıllı, düzgün bir adam. Çanakkale 18 Mart Üniversitesi’nde rektörlük yapmış. Kendi alanında uluslararası düzeyde tanınan, bilinen bir akademisyen. Bekar, tek başına yaşayan, son derece mazbut yaşayan bir insan. FETÖ’cü olabileceği kimsenin aklının ucundan bile geçmez. Ancak bir haftadır gözaltında.
Geçen pazartesi günü CHP’ye, örgütlerine de çok yakın olan ve bugüne kadar bana hep doğru bilgiler veren bir arkadaşım aradı. “Prof. Dr. Ali Akdemir gözaltına alınmış. FETÖ’cü olmakla suçlanıyormuş” dedi.
Bu arkadaşımın daha önce verdiği bütün bu tür haberler doğru çıkmıştır. Bu defa da doğruluğundan emindim. Ama yazıklar olsun benim içimdeki, “düzgün gazetecilik” tutkusuna. Haberi doğrulatmak istedim. Kulaktan dolma bir bilgi ile Prof. Dr. Ali Akdemir gibi önemli bir insanla ilgili başlık atmak içime sinmedi. O gün, CHP İl Başkanı Sarıbay’ın parti binasında bir basın toplantısı vardı. Toplantıyı takiple görevli muhabir arkadaşıma, Ali Akdemir konusunu il başkanına sormasını rica ettim.
Muhabir arkadaş, basın toplantısında CHP İl Başkanı Sarıbay’a yaklaşıp, kulağına da eğilerek, “Ali Hoca’nın gözaltına alındığını duyduk. Doğru mu?” diye sormuş. İl Başkanı Sarıbay, “Kesinlikle böyle bir şey yok” diye yanıt vermiş.
CHP İl Başkanı kendisine bu soru sorulduğunda, “Bilmiyorum, ben de bir araştırayım” diyebilirdi. Hayır, “Kesinlikle öyle bir şey yok “ demiş. Muhabir arkadaşım bunu söyleyince, işin peşini bıraktım. Ama ertesi gün gerçek ortaya çıktı. Prof. Dr. Ali Akdemir, FETÖ terör örgütüne yönelik operasyonlar kapsamında gözaltına alınmıştı.
………….
Prof. Dr. Ali Akdemir gibi bir insanın, CHP Kocaeli örgütü Eğitim Sekreteri’nin gözaltına alınması,  özellikle FETÖ örgütü ile  bağlantılı olarak gözaltına alınması önemlidir, vahimdir.. Ama il başkanının bu konuda verdiği cevap bence çok daha vahim ve önemlidir.
Sayın Sarıbay, ya  il yönetiminde birlikte çalıştığı arkadaşının 3 gün önce gözaltına alındığını bilmiyordu ya da bir gazeteciye açıkça yalan söylemişti.. Her ikisi de eşit oranda yanlış ve düşündürücüdür. CHP İl Başkanı, bildiği her şeyi kamuoyu ile paylaşmak zorunda değildir. Basın toplantısında durup dururken, “İl yönetim kurulu üyemiz Ali Hoca gözaltına alındı” demek zorunda da değildir. Ama CHP İl Başkanı, bir gazeteci kendisine bir soru sorduğu zaman, gerekçesi ne olursa olsun bu soruya, “Yalan” yanıt verme hakkında da değildir.
Prof. Dr. Ali Akdemir’in FETÖ sanığı olarak gözaltına alınmış olması, kent siyaseti açısından önemli bir konu. Bakalım bu işin sonu nereye varacak?

 

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
2 Yorum