1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Burası Yukarı Hereke
Burası Yukarı Hereke

Burası Yukarı Hereke

Körfez ilçe sınırları içinde, Körfez Belediyesi’nin sorumluluk alanında. Sürekli doğu ve Güneydoğu’dan göç alan, çarpık yapılaşma ile büyüyen, nüfusu 10 bini bulan, sorunları çığ gibi artan ve neredeyse hiç hizmet alamayan bir bölge Yukarı Hereke.

A+A-

7 Haziran seçimlerinde bu bölgede oyların yüzde 60’dan fazlasını HDP aldı. Bu siyasi tercihle dikkati çeken Yukarı Hereke’yi ziyaret ettik.  Kocaeli gibi bir kentte, hala bu koşullarda yaşayan insanların varlığını görünce, neden bu bölgeden oyların HDP’ye gittiğini de çok daha iyi anladık.

İlimizin Yukarı Hereke adı verilen bölgesindeyiz. Adından da anlaşıldığı gibi 2009’da belediyesi kaldırılan, Körfez Belediyesi’ne bağlanan ilimizin güzide ve tarihi beldesi Hereke’nin üst tarafı. Aslında Yukarı Hereke adı verilen bölgenin çok geniş bir kesiminde mükemmel manzara var. İzmit Körfezi,  bu Körfez’in içinde ayrı bir güzelliği olan Hereke koyu, sahildeki tarihi Sümerbank tesisleri gözünüzün önünde yayılıyor. Yukarı Hereke’nin manzarası mükemmel de yaklaşık 10 bin kişinin yaşadığı yerleşim alanının içine gömüldüğünüzde ortaya çok farklı bir manzara çıkıyor. Kesinlikle bu bölge, bizim ilimizde en geri kalmış, en az hizmet almış,  adeta Türkiye’nin batısında Türkiye’nin güney doğusunun koşullarının yaşandığı bölge olarak gözüküyor.

BİZİ KİMSE ÖNEMSEMİYOR 

Yukarı Hereke’nin içlerine giriyoruz. Bu bölge özellikle doğu ve güneydoğudan göç almış. Göç bütün hızıyla devam ediyor. Nüfusun çok büyük bölümünü Kürt kökenli vatandaşlar oluşturuyor. Önceki yıllarda bütün seçimlerde AKP’ye büyük destek veren bu insanlar, 7 Haziran’da Yukarı Hereke’yi HDP’nin kalesi haline getirmişler.  Ali Haydar Konca’nın HDP listesinden milletvekili seçilmesinde Yukarı Hereke’den çıkan oyların da büyük payı var.  İnsanların yüzü asık,  Bölgede kiminle konuşsak, “Bu şehirde bizi kimse önemsemiyor. Siz buralara ne halt etmeye geldiniz?” der gibi yüzümüze bakıyorlar.

Yukarı Hereke Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Kasım Turan ile konuşuyoruz. Muhtar Turan şunları söyledi: “Buralara Belediye hiç gelmedi dersek, haksızlık yapmış oluruz.  Ama hiç hizmet getirmediler.  Bir sağlık ocağımız var. Doğru dürüst hizmet vermiyor. Yukarı Hereke’de alt yapı neredeyse hiç yok.  Çocuk parkımız hiç yok.  Çöplerimiz ayda bir kez toplanırsa seviniyoruz.  Siyasetçiler sadece seçim dönemlerinde buralara geliyorlar.  Sonra unutuyorlar.”

DİYARBAKIR’DAN KİMSE GELMEDİ

Yukarı Hereke halkının, hizmet için Diyarbakır Belediyesi’ne başvurduğu, Diyarbakır Belediyesi’nden yardım istediği yolunda haberler çıkmıştı. Muhtar Kasım Turan’a bu durumu sorduk. Turan şönları söyledi: “Bu bölgede yaşayanların yüzde 80’i doğu ve güneydoğu kökenli. Belki de bu yüzden önemsenmiyoruz.  Diyarbakın Belediyesi’nden herhangi bir yardım almadık.  Ama keşke gelse, isteriz. Biraz hizmet alsak, alt yapımız oluşturulsa, yollarımız yapılsa, belki kendimizi insan gibi hissederiz” dedi.

ULAŞIM BİLE ÇOK ZOR

Yukarı Hereke’de bölge sakinleri ile konuşuyoruz.  Yukarı Hereke Cumhuriyet Mahallesi’nde oturan Maşallah Şahin, Adem Temel, Murat Turan ve İsmail Şahin, bize bilgi vermek konusunda  diğerlerinden biraz daha istekli. Şunları söylediler: “Biz tamamen gözden çıkartılmış bir bölgenin insanlarıyız. 7 Haziran seçimleri öncesinde birkaç iş makinası bölgeye gelmiş, sözde bazı çalışmalar başlamıştı.  Seçimde oyların çok büyük bölümü HDP’ye çıkınca, belediyenin o iş makinaları da geriye gitti. Başlayan 

hizmetleri bile yarıda bıraktılar.  Hatta bir belediye yetkilisi bizei açıkça, (Gidin Diyarbakır Belediyesi’nden hizmet isteyin) dedi.  Buralardaki yerel yöneticilerden artık umudumuz yok. Diyarbakır Belediyesi’nin buraya hizmet getirmesini gerçekten çok istiyoruz. “

Yukarı Hereke sakinleri bölgeye hiç belediye otobüsü çalışmadığını, dolmuşlarla İzmit’e gidip gelmek zorunda kaldıklarını söylediler, “Minibüsler 15 dakikada bir çalışıyor. İzmit’e gitmenin maliyeti 15 TL.  Üniversite Hastanesi’ne gidebilmek için üç vasıta değiştirmemiz gerekiyor.  Buradan İzmit’e gitmek 1.5 saat sürüyor” dediler.

Yukarı Hereke bölgesi hızla büyüyüp, kalabalıklaşırken, imar planlarında gözüken yolların büyük bölümü açılmamış. Bölgedeki yerleşim alanlarının önemli bir kısmına araçla gitmek mümkün değil. Ancak yürüyerek gidilip, gelinebiliyor.Mevcut yolların da tamamı dökülüyor. Yıllardır bakım görmemiş.

Yukarı Hereke’nin Güneydoğu kökenli insanları, artık Körfez Belediyesi’nden, Büyükşehir Belediyesi’nden hizmet bekliyorlar.

Bu haber toplam 10579 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
13 Yorum