1. YAZARLAR

  2. İbrahim ELGİN

  3. BÜROKRATİK ÖLÜM OLUR MU DEMEYİN
İbrahim ELGİN

İbrahim ELGİN

Yazarın Tüm Yazıları >

BÜROKRATİK ÖLÜM OLUR MU DEMEYİN

A+A-
Vatandaşın birisi  gecenin  karanlığında  köyüne  dönerken bataklığadüşmüş.Kurtarılması için "İmdat imdat, kurtaran yok mu"diye bağırmaya  başlamış  . O  anda  oradan  geçmekte  olan  kasabanın   mal  müdürlüğünde  görevli  bir  memur  adama  yaklaşarak.
-Arkadaş, ne oldu hayırdır  niye  bağırıyon?
- Yahu görmüyonmubataklığa düştüm. Yok mu oralarda dal, ip gibi bir şeyleruzatıversende  beni  kurtarsan buradan  deyince. Adam uzaktanseslenerek ;
 -Kusura bakma arkadaş, sana  ne ip uzatırım, ne de dal. Adam bataklığın içine yarıya kadar gömülmüş bir vaziyetteyken "Neden uzatmıyorsun" diye sormuş. 

-Arkadaş   kusura  bakma sen şimdi tam da hazine arazisinin içindesin. Biliyon mu bilmem  ama  hazineden mal almak suçtur. Bataklığın içerisindeki adam ise: 
-Tamam da  ben  ne olacağım o  zaman  ölelim mi  yani  burada .
 -Bey efendi  sen hiç merak etme. Ben şimdi kasabaya gider kaymakama senin bataklığa düştüğünü söylerim. O da ilçedeki mal müdürünü çağırır. İkisiaralarında istişare ederler ve seni oradan çıkarmak suçmu  değil mi birkarar verirler. Eğerseni  oradan  çıkarmak suç değilse itfaiye gönderirler  ve  seni  oradan  çıkarırlar.Bu  sözlerden  sonra  bataklıktaki adam hayretler içinde kalarak, 
-Senin bu dediğin olana kadar ben burada ölürüm. 
-Yahu arkadaş ben sana ölmezsin demedim ki. Ölürsün ama en azından mevzuata uygun ölürsün.
Bu  hikayetam  bugünkü Türkiye bürokrasisine çok uygun bir hikaye. Devlet kapısında insanları canından bezdirene kadar uğraştırıyoruz. Allah aşkınaher başa gelen hükümet bürokrasiden dert yanıyor. Ama ne hikmetse kimse bu hususta başarılı olamıyor. Allah için bürokrasiyle en çok mücadele eden hükümetAK  Parti  hükümeti.Çünkü  noterlik  dahil  birçok  bürokratik  işlemler  kolaylaşsa da  hala  daha  çok  alınacak  yol  var. Neysebiz  devam  edelim.
Aslında  bürokrat elindeki yetki  seçilmişlerin  eline geçmesindiyehertürlü çabayı sarf ediyor. Vatandaş sıkıntıçekiyormuş on kere gidip geliyormuş kimin umurunda. Birde vatandaşın işlemlerimesai saati bitimine yakın  bitmedi mi. Seyredin olacakları.Bugün  git  yarın  gel  . Yahu bu insan işinden izin almış olabilir, hastası olabilir veya ertesi gün gelme imkanı olmaya bilir. 
Bir  devlet memuru  olarak hiç düşünmez misiniz bu insanları.Lafa gelince bürokratların meşhur bir sözü vardır. Bizler gelecek nesilleri siyasiler ise gelecek seçimleri düşünür diye. Bumudurgelecek nesilleri düşünmek. Siz şimdi yaşayannesilleri  düşünmeden. Gelecek nesilleri nasıl düşüneceksiniz.Maalesef artık lafla peynir gemisi yürümüyor. İnsanımız artıkher şeyinfarkında. Başbakanın da  1  Kasım  seçimlerinden  sonra  ilk  söylediği  sözlerden  biri  artık  bürokrasi  devleti  teslim  alamayacak inşallah.
BİRAZ ATMAYI SEVİYORUZ GALİBA
Bizim işimiz gücümüz "bol bol atmak" tır beyler....
Seçimden seçime "oy atarız"!
Şarkı – türkü - çalgı  duyar duymaz  "göbek atarız"!
Düğünlerde , maçlarda  "silah  atarız" !
Karşımızdakini biraz zayıf görünce "tokat atarız" !
Böbürlenmek için yeri geldiğinde "palavra atarız" !
Kafaları çekince "nara atarız" !
Kadınlara , kızlara " hava  atarız" !
Cep  telefonlarından  birbirimize  bol  bol “ mesaj  atarız”!
Sıkılıp bunalırsak üstümüzdeki "giysileri atarız"!
Gereksiz bulup gördüklerimizi "sokağa atarız"!
Olur olmazişlere karışır , "hariçten gazel atarız"!
Kabahat samur kürk olsa " başkasının üstüne atarız"!
Efkarlanırsak birkaç "kadeh atarız"!
İşimize gelmeyeni " söker , çıkarır , atarız"!
Bilmiyorsak , "kafadan atarız"!
Atarız efendim atarız...
Sonra da yan gelip yatarız...
Allah  sonumuzu  hayır  etsin…
Herkese  iyi  pazarlar.
Bu yazı toplam 570 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
1 Yorum