1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bursa'da "Patent ve Desteklerle Büyüyün" paneli
Bursa'da "Patent ve Desteklerle Büyüyün" paneli

Bursa'da "Patent ve Desteklerle Büyüyün" paneli

-UPB Yönetim Kurulu Başkanı Sönmez: "Türk üreticisinin Türkiye'de yeni şeyler yaptığını ve tasarıma önem verildiğini göstermek için yoğun çaba harcadık"

A+A-

BURSA (AA) - Bursa'da Yenilikçilik ve Yaratıcılık Uzmanlık Grubu ile Uluslararası Patent Birliğince (UPB) "Patent ve Desteklerle Büyüyün" paneli düzenlendi.

 Bursa Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (BUSİAD) Evi'ndeki panelde katılımcılara sanayi kuruluşları ve özellikle KOBİ'lere, patent ve hibe destekleri konuları ve bu konularda yapılacak çalışmaları teşvik etmek amacıyla bilgi verildi.

 Burada konuşan BUSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Günal Baylan, Türkiye'nin finans, ham madde ve enerji gibi alanlardaki dışa bağımlılığının cari açığa olumsuz etkileri ile ülke politikalarındaki yerini aldığını söyledi.

Patent, faydalı model, marka gibi mülkiyet haklarının ticarileştirilerek şirketlere yaratacağı değerler konusunda bilinirliğin artmasının önemine dikkati çeken Baylan, şöyle konuştu:

"Şirketlerimizde yapılan yenilikçilik ve buluşlar kadar yönetim etkinliklerinin güçlenmesi ve fikri mülkiyet yönetimi de şirketlerimizin önünü açacaktır. Dünyadaki gelişmelere paralel ülkemizde de fikri mülkiyetlere ilginin arttığı gözlense de gelinen noktada ülkeyi arzu ettiğimiz hedeflere ve üst sıralara taşıyacak güçte değildir. Diğer taraftan fikri mülkiyetlerin ülke içinde artması, büyüme performansımıza da pozitif olarak etkileyecektir.

UPB Yönetim Kurulu Başkanı Canan Sönmez de, bir sanayici olarak 1990'lı yıllarda haksız rekabete maruz kaldığını, ürettiği ürünlerin taklit edildiğini ve zarara uğradığını belirtti.

Türkiye'de yaşanan gelişmelere paralel olarak 1995 yılında kurulan Türk Patent Enstitüsü'ne ilk başvuran kişilerden biri olduğunu hatırlatan Sönmez, " 45 ürünle endüstriyel tescil tasarım belgelerimi aldım. Türkiye uzun yıllardır fason üretim üssü olarak bilinir. Ancak Türkiye'de katma değerli ürünler de üretiliyor. Türk üreticisinin Türkiye'de yeni şeyler yaptığını ve tasarıma önem verildiğini göstermek için yoğun çaba harcadık" diye konuştu. 

Avrupa Patent Vekili Erdem Kaya da "Patentle değer yaratın" isimli bir sunum yaptı. 

Kaya'nın ardından söz alan Hibe Destek Uzmanı Nursel Üstündağ da KOBİ'lere yönelik hibe destek programlarıyla ilgili bilgilendirme yaptı.

Sunumların ardından konuşmacılara plaket takdim edildi.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.