1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bursa’daki Merinos Fabrikası İzmit’teki Seka Fabrikası
Bursa’daki Merinos Fabrikası İzmit’teki Seka Fabrikası

Bursa’daki Merinos Fabrikası İzmit’teki Seka Fabrikası

Size aşağıda aktaracağım bilgileri İzmit’i seven, dikkatli bir okurum sayesinde edindim. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin Başkan İbrahim Karaosmanoğlu’nun 2004-2009 döneminde-yine bazı konu

A+A-

Size aşağıda aktaracağım bilgileri İzmit’i seven, dikkatli bir okurum sayesinde edindim.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin Başkan İbrahim Karaosmanoğlu’nun 2004-2009 döneminde-yine bazı konulardaki eksikliklere rağmen- başarılı, en azından hizmet için heyecanlı olduğunu düşünüyorum.

Ama 2009’da Sefa Sirmen karşısında elde edilen tarihi zaferin sarhoşluğu, Münir Karaloğlu gibi bu devasa Belediyeyi ayakta tutan en önemli kişinin ayrılmasıyla birlikte Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin çöktüğünü, çuvalladığını düşünüyorum.

Başbakan Erdoğan, Güneydoğu Anadolu illerini ziyaret ettiğinde, BDP’li belediyelerin elinde bulunan kentlerin meydanında, “Ben devlet olarak bu belediyeye şu kadar para gönderdim. Bu parayı ne yapmışlar?. Hiç hizmet getirilmemiş” diye şikayet ediyor.

Keşke İzmit’i Sayın Başbakan’a birisi anlatsa. Gelip Perşembe Pazarı meydanında, “Ey İbrahim Karaosmanoğlu. Sana her yıl milyar milyar para gönderdim. İzmit için ne yapın?” diye sorsaydı.

Neyse gelelim okurumun verdiği bilgilere dayalı bölüme.

Bursa’daki Merinos Yünlü Sanayi Dokuma Fabrikası ile, İzmit’teki Seka Kağıt Fabrikası’nın kaderi, hemen hemen aynı.. Seka gibi Bursa Merinos Fabrikası da 1930’lu yıllarda yapılmış. Temelini 1935 yılında dönemin Başbakanı İsmet İnönü ile İktisat Bakanı Celal Bayar atmışlar. Bursa Merinos Fabrikasını 2 Şubat 1938’de Cumhurbaşkanı Atatürk büyük bir gurur ve keyifle açmış.

AKP işbaşına geldikten sonra Cumhuriyet kazanımlarının tamamını ya sattı, ya yıktı.

Yine İzmit Seka Fabrikası gibi, Bursa Merinos Fabrikası da 2004 yılında kapatılmış. Fabrikanın Bursa içinde kalan-aynı bizim Seka gibi- 314 bin metrekarelik arazisi de Başbakan Erdoğan tarafından Bursa Büyükşehir Belediyesine-yine aynı bizim Seka gibi- verilmiş.

Şimdi, gelin birlikte Turgut’un ya da Orhan’ın, Yenimahalle’nin sırtlarına çıkalım. Aşağıya, yıkılan Seka İzmit Fabrikası’nın yerine bakalım. Savaşta bombalanmış da bir daha kimse gidip bakmamış bir hali var.

Büyükşehir Belediyesi, yıllardır sahilde yapılan parkla övünüyor.. Biz de hep diyoruz ki, o sahildeki bölüm Seka Fabrikası çalışırken de yapılabilirdi.. Seka yıkıldıktan sonra Büyükşehir o muhteşem 800 dönümlük alan için ne projeler uçurdu. Kağıt Müzesi yapılacaktı. Büyük, çok amaçlı salonlar, tesisler kurulacaktı. O alan, Londra’daki, Newyork’taki gibi özgürlük parkı olacaktı.

El sürmediler. Seka Fabrikası içindeki makineleri, hurdaları, metal aksamları yağmalattılar, çaldırdılar. Birileri köşeyi döndü. Seka İzmit Fabrikası alanı, savaşta bombalanmış Alman şehri görüntüsünde kalakaldı.

Bursa Merinos’a gelince.. Bursa Büyükşehir Belediyesi’nde de AKP’li yönetim var. Ama Bursa Belediyesi’nin vizyonu var.

Seka İzmit Fabrikası ile hemen hemen aynı tarihlerde yıkılıp, Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne bedelsiz verilen Merinos Fabrikası alanında bugün Türkiye’nin en büyük Kültür Merkezi, Kongre Sarayı bulunuyor.

Tek katlı, alabildiğine büyük bir bina. Üstelik Atatürk’ün adı verilmiş. Merinos Fabrikası alanındaki bu dev Atatürk Kültür ve Kongre Merkezi’nin bünyesinde biri 1659 koltuk, biri 825 koltuk, biri  800 koltuk, biri 500 koltuk kapasiteli  4 dev toplantı ve kongre salonu var. Aynı kompleks içinde 50 ve 100 kişilik 11 tane daha seminer salonu bulunuyor. Bursa Büyükşehir Belediyesi, bu dev Kongre ve Kültür Merkezini yapmış,  Merinos Fabrikası’nın 208 bin metrekarelik alanını da mükemmel bir park, yeşil alan haline getirmiş. Üstelik bu süreçte bir de Bursaspor şampiyon oldu.. Bursa’ya Şampiyonlar Ligi heyecanı geldi. Üstelik bu örnek sadece Bursa için geçerli değil. Kayseri, Konya, Erzurum, Urfa, Trabzon, Rize, Denizli, Eskişehir, Gaziantep bütün iller bizi geçti, solladılar.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin bugünkü yönetimini çok yetersiz, çok beceriksiz buluyorum. 2009 yılından sonra özellikle İzmit’te hiçbir şey yapılmadı, yapmadılar.

Şehir içi trafik konusu tamamen saldım çayıra, mevlam kayıra oldu. Yeni spor tesisi yok. Kocaelispor’u kasten batırıp, kapanma noktasına getirdiler.

Seka alanı İzmit için kaybedilmiş alan, harcanmış alan oldu.

Cephaneliğe sahip çıkılmadı. İzmit, Türkiye’nin gözbebeği bir kentken, Türkiye’nin gündemindeki imrenilen bir şehirken, her açıdan kaybeden, gerileyen bir büyük kasaba haline geldi.

İşte Bursa’daki Merinos Fabrikası, işte İzmit’teki Seka Fabrikası. Aynı dönemde fabrikalar yıkılıyor, alanları Büyükşehir Belediyesine veriliyor. Bursa’daki Merinos Fabrikası alanında Türkiye’nin en büyük parkı ve en büyük Kongre Kültür Merkezi yapılıp, hizmete açılırken, bizim Seka Fabrikası alanında hala inler, cinler ve sıçanlar top oynuyor.

Bu kentin çok zamanı, çok parası boşa gitti. Karaosmanoğlu’nun bulunduğu yerde istismarı, çalmayı, çırpmayı aklımdan geçirmiyorum.

Ama bu vizyonsuzluk, bu aymazlık, bu boşvermişlik, İzmit’e çok zaman ve çok para kaybettirdi diye düşünüyorum.

2014’den sonra bu tablo değişir mi?.. Bunu da 12 Haziran’da çıkacak sonuçlarda göreceğiz.

Ben şahsen, artık mutlaka değişmesi gerektiğine inanıyorum.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.