1. YAZARLAR

  2. Hayrettin ALBAYRAK

  3. Buse’ler, Nazlı’lar, Ediz’ler uçup gitti; Zeliha’ları, Gökçe’leri kaçırm
Hayrettin ALBAYRAK

Hayrettin ALBAYRAK

Yazarın Tüm Yazıları >

Buse’ler, Nazlı’lar, Ediz’ler uçup gitti; Zeliha’ları, Gökçe’leri kaçırm

A+A-
Kocaeli ili yüzme branşında son yıllarda büyük bir atağa geçti. Birçok kulüp açıldı, lisanslı sporcu sayısı rekor düzeye ulaştı. Buna paralel başarılar da bir bir ardına geliyor. En son geçtiğimiz hafta Portekiz’de yapılan Avrupa düzeyinde önemli bir organizasyonda Yıldızlar Yüzme Kulübü’nden Zeliha Keser 400 metrede birinci olurken, 800 metrede de birinciliği kıl payı kaçırdı. Ayrıca Zeliha’nın yer aldığı milli takım bayrak yarışlarında da oyunlar rekorlarını kırdı.
YILDIZLAR KULÜBÜ VE AYKUT ÇELİK MARKA OLDU
 Öncelikle Zeliha kardeşimizi içtenlikle kutlamak istiyorum. Son dönem elde edilen en önemli başarı bu. Kentin gururu oldu, helal olsun. Çok daha iyileri yapacağından da kuşkumuz yok. Kısa bir süre sonra Avrupa Şampiyonası var, Zeliha’nın orada da birincilikleri kimseye bırakmayacağına inanıyoruz. İkinci olarak kutlanması gereken sporcuyu yetiştiren kulüp Yıldızlar Yüzme ve antrenörü Aykut Çelik. Yıldızlar Yüzme kimseden destek almadan, kendi yarattığı kaynak ve imkanlarla faaliyetlerini sürdüren bir kulüp. Zorluklara, yokluklara rağmen katıldığı her şampiyonada ses getiriyorlar. Bu kulüpten yetişen Buse Günaydın ve Ediz Yıldırımer, son olimpiyat oyunlarında yarıştılar. . Nazlı Ege Çalışal uzun yıllar milli takımın en önemli oyuncularından biri oldu. Esra Kaçmaz ile Gökçe Sayman da liseler arası yarışlarda Dünya birinciliğine ulaştı. Daha birçok önemli başarıları bulunuyor. Gerek Yıldızlar Yüzme, gerekse antrenör Aykut Çelik, yüzmede Türkiye’nin en önemli markaları oldular. Yürekten kutluyorum. 
YETENEKLER BİRER BİRER UÇUP GİDİYOR 
Sözü yeniden Zeliha’ya getirmek ve asıl söylemek istediğime gelmek istiyorum. Yıldızlar Yüzme veya bu branşta faaliyet gösteren diğer kulüpler çok önemli sporcular yetiştiriyorlar. Ancak imkanlar kısıtlı olduğu için belli bir noktadan sonra bu sporcuları elde tutamıyorlar. Buse Güneydın, Ediz Yıldırımer başta olmak üzere, birçok yetenek yuvadan uçup gitti. Zeliha için de aynı durum geçerli. İstanbul kulüpleri Avrupa çapında ses getiren başarıya imza atan bu sporcuyu kadrolarını katmak için yarışıyorlar. İstanbul’un dev kulüpleri sundukları imkanlarla sporcunun ve velisinin aklını çeliyor. Buradaki kulüp direnemiyor, veriyor sporcunun lisansını. Böyle böyle yetenekler İstanbul’un yolunu tutuyor. Burada yetiştikleri halde olimpiyatlara G.Saray veya F.Bahçe kulüpleri adına gidiyor. Doğal olarak reklamın kralını onlar yapıyor ve olimpiyatlara sporcu gönderme para ödülünü de İstanbul kulüpleri alıyor. Zeliha, Esra ve Gökçe için vakit var. Uçup gitmeden bir şeyler yapabiliriz. Yarın aynı konuma gelecek yeni yıldızlarımızı yuvada tutabiliriz.
KENDİ YETİŞTİRDİĞİN GİBİ OLMAZ
 Bunu sağlayacak olan tek kurum dev bütçeli Büyükşehir Kağıtspor’dur. Mavi-Beyazlı kulüp bir süre önce çok geç kalınmış bir kararla yüzme branşını faaliyete soktu. Şimdilik alt yapı oluşumundalar, ücretsiz olarak bu kentteki çocuklara yüzme sporu yaptırıyorlar. Ancak Kağıtspor’un yüzme branşında büyük düşünmesi lazım. Çünkü bu kentte çok iyi bir kaynak ve sağlam bir alt yapı var. Dün Buse Günaydın, Ediz Yıldırım,  bugün Zeliha Keser, Esra Kaçmaz, Gökçe Saydam. Kentin diğer yüzme kulüpleri çok iyi sporcular yetiştiriyor. Büyükşehir Kağıtspor, bu kulüpleri alt yapısı olarak görüp, yıldız adaylarını kadrosuna katıp İstanbul kulüplerinin imkanlarını sağlarsa, Buse’ler, Zeliha’lar G.Saray veya F.Bahçe değil, Büyükşehir Kağıtspor adına, bu kent adına olimpiyatlara gider. Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun en büyük beklentisi de budur. Bu kentten, alt yapıdan yetişen bir sporcu olimpiyatlara gidiyorsa, gerçek başarı budur. Yoksa verirsin dünyanın transfer parasını, alınsın şampiyonları kadrona gönderirsin olimpiyatlara. Mutlaka o sporcular da Kağıtspor’u temsil ediyor ancak kendi yetiştirdiğin, kentten yetişen gibi olmuyor.
BU ADIMI BİR AN ÖNCE ATMALILAR 
 Buradan Büyükşehir Kağıtspor başkanına, yönetimine sesleniyorum. Yanı başınızda liselerde Dünya birincisi olmuş Esra Kaçmaz, Gökçe Saydam gibi,  Avrupa çapında ses getirmiş, yarınlarda olimpiyatlara gitmeye namzet Zeliha Keser gibi sporcular var. İstanbul kulüplerinden önce davranın, alın sporcuları bünyesine. En az İstanbul kulüpleri kadar imkan sağlayabilecek gücünüz, bütçeniz var. Tabi yetiştirici kulüplere de belli bir kaynak yaratın ki, onlar da yaşasın, yeni yıldızlar yetiştirsin.  Yıldızlar Yüzme, Kocaeli Yüzme ve diğerleri kısıtlı imkanlarla Avrupa çapında ses getiren sporcular yetiştiriyorsa, Büyükşehir Kağıtspor neler yapmaz ki.  Özetle Büyükşehir Kağıtspor bu kentteki zengin kaynağı doğru kullanarak Dünyada popüler sporların başında gelen yüzmede bırakın Türkiye’yi, Avrupa’nın en önemli kulüplerinden biri olabilir. Dilerim bu adımı bir an önce atarlar. 


Keskin yönetimi işe hızlı başladı

Hakemler Derneği’nin Mecit Keskin liderliğinde oluşan yönetimin öncelikli işi eskilerle yenileri kaynaştırmak, bir şekilde kızıp küsüp uzaklaşanları kazanmaktı. Çünkü başarı için öncelikle iç huzur gerekliydi. Son yıllarda sen-ben kavgalarıyla, kısır çekişmelerle meşgul olan, Türkiye çapında itibarını yitiren Kocaeli Hakemler Derneği’nin eski saygınlığını kazanmak için barışa, tek ses olmaya ihtiyacı vardı. 
KOKART GECESİNDE İLK ADIM ATILDI
Mecit Keskin liderliğindeki dernek yönetimi geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiği kokart gecesinde kaynaşmayı sağlamak için ilk adımı attı. Eski başkanlara, kızgınlara, küskünlere tek tek davetiye çıkartıldı, ayrıca eski başkanlara birer hediye paketi gönderildi. Bir tek Turgay Enç davet edilmediğini kendi köşesinde yazdı. Şaşırdım, üzüldüm bu duruma. Sevgili Turgay Enç “Birileri beni istememiştir” diyor. Turgay Enç ile Bedri Dölkeleş’in arası uzun zamandır açıktır. Ben ihtimal vermedim ama birisinden kastı Bedri Dölkeleş’ olabilir diye düşündüm ve gerçekten böyle bir şey var mı diye araştırdım. Bizzat Bedri Ağabeyi arayıp sordum. Bedri Ağabey, “Ben kimseye şu gelmesin, bu olmasın demedim. Böyle bir huyum yoktur. Birilerin görmek istemiyorsak, kendim gitmem. Ayrıca bana sorduklarında hiçbir sakınca olmadığını, aynı masada oturabileceğimi söyledim” dedi. Beklediğim yanıttı.  Ya başkası istemedi, ya bu işte başka bir iş var. Dernek Başkanı Keskin, Turgay Enç’in neden davet edilmediğiyle ilgili kamuoyunu mutlaka bilgilendirecektir.  Herkes çağırılırken Turgay Enç’in davet edilmemesi şaşırtıcı. Oysa böylesi gecelere öncelikle çağırılması gereken isimlerden biridir. Çünkü derneğe 10 yıl gibi uzun süre hizmet etmiştir. Bir aksaklık, bir hata olmuştur diye düşünüyor, art niyet aramıyorum. Dernek yönetiminin Turgay Enç’e bir özür borcu var. En kısa zamanda da bu özrü dileyeceklerdir. 
DEVAMINI BEKLİYORUZ 
Gidenler geceyi anlata anlata bitiremiyorlar. Doğrusu orada olmayı çok isterdim.  Başkan Mecit Keskin’den davet bekledim ama gelmedi. Gazeteyi arayıp haber verdikleri için muhabir olarak Zafer Onar’ı gönderdim. Ben de fotoğraflara bakmakla yetindim. Sağlık olsun. Önemli olan gecenin amacına ulaşması, kaynaşmanın sağlanmış olması. Yıllar sonra böylesi birliktelik sağlandı. Dernek yönetimini kutlamak isterim. Tabi ki, bu başlangıç, ilk adım. Bu tür etkinliklerin devamını getirmek, sosyal projeler üretmek gerekir. Dernek yönetiminden kısa süreçte tıpkı antrenörler derneği gibi nostalji gecesi bekliyoruz. Geçmişte bu ilin hakem kurumuna büyük hizmetleri olmuş, yaş haddinden kenara çekilmiş bir sürü değerli isim var. Tümünü bir ayaya getirip unutulmadıklarını, vefanın sadece İstanbul’da bir semt adı olmadığını göstermek gerekir. Ramazan gecelerine renk katan, her yıl merhum bir ismin adının verildiği çim halı turnuvasının yeniden hayata geçirilmesi de çok arzu ediliyor. Ramazana kısa bir süre kaldı, dilerim dernek bu konuda bir çalışma yapıyordur. Dernek lokalini merkeze taşımak, birlikteliği sağlamak, kaynaşmayı güçlendirmek için en önemli projelerden biri. Bu konuda zaten dernek yönetiminin sözü vardı. Kısa süreçte taşınma gerçekleşecektir diye umuyoruz.
 Özetlemek gerekirse, Mecit Keskin yönetimi işe hızlı girdi. Üzerinden kaç gün geçti, hala kokart gecesi konuşuluyor. Derneğin yeni projelerini, yeni icraatlarını heyecanla, sabırsızlıkla bekliyoruz. 
Bu yazı toplam 693 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum