1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bütçenin yüzde 15'ini karşılamak
Bütçenin yüzde 15'ini karşılamak

Bütçenin yüzde 15'ini karşılamak

Kocaeli Vergi Dairesi Başkanı Yafes Pehlivan, Muhasebeciler Odası Meclisi toplantısında Kocaeli ile ilgili önemli rakamlar açıklamış. Pehlivan, Kocaeli vilayetinin geçen yıl devlet bütçesine

A+A-

Kocaeli Vergi Dairesi Başkanı Yafes Pehlivan, Muhasebeciler Odası Meclisi toplantısında Kocaeli ile ilgili önemli rakamlar açıklamış.

Pehlivan, Kocaeli vilayetinin geçen yıl devlet bütçesine 27 milyar TL'lik vergi geliri aktardığını belirterek “Bu rakam, ülke bütçesinin yüzde 15'i anlamına geliyor” demiş.

Kabul etmek gerekir ki, rakamın bu kadar yüksek olmasında Tüpraş'ın ilimizde olması ve vergisini bu kentte yatırıyor olması önemli bir etken. Ama buna karşın bu kentte kurulu pek çok büyük fabrika, uluslararası dev alışveriş merkezleri de vergilerini Kocaeli Vergi Dairesi'ne yatırmıyorlar. Bu kentte kurulu fabrikaların, AVM'lerin tamamı vergilerini burada yatırıyor olsa, Kocaeli'nin bütçedeki payı yüzde 20'leri bulacak.

Ülke bütçesine böylesine büyük katkı sağlayan Kocaeli'de yaşam standardı, mutluluk endeksi ise sürekli geriye gidiyor. Vergi Dairesi Başkanı Pehlivan “Kocaeli devlete 14 veriyor, 1 alıyor” demiş. Bence o kadarını bile alamıyor.

Kocaeli'de devam eden 10 tane devlet yatırımı sayamazsınız. D-130'da bitmeyen duble yol inşaatı var. Atla deve değil. Zaten bu yoldaki yatırım da kente değil, daha çok ülkeye yatırım.

Suadiye Yolu için devlet topu topu 20 milyon TL civarında para harcayacak. Ortada hiçbir şey yok. Yahya Kaptan'daki kapalı spor salonu da bir türlü bitmedi.

Kocaeli kirleniyor. Kocaeli, trafikte sıkışıyor. Tehlikeler yaşıyor. Devlet bütçesine oluk gibi para aktarıyor. Ama karşılığını alamıyor. Büyükşehir Belediyesi’ne devletten önemli miktarda para aktarılıyor. Ama Büyükşehir de kent için bir şey yapmıyor. Bu paralar kent dışından müteahhitlere, araba kiralayan şirketlere gidiyor.

Geçen yıl devlet bütçesine 27 milyar TL aktaran bu kentte, son 10 yıl içinde devletin yaptığı bir tane büyük yatırım, bu kent insanının hayatını kolaylaştıracak, renklendirecek bir tane büyük iş gösteremezsiniz.

Kocaeli kenti olarak çok ezildik, çok ihmal edildik. Çok haksızlığa uğradık. Dilerim 12 Haziran'da ilimizden seçilecek yeni milletvekilleri, bu kentin haklarını daha iyi savunup, korurlar…

O bombalar içimizden geçiyor

Geçtiğimiz Pazartesi gece yarısı, Kütahya yakınlarında karayolu üzerinde büyük bir patlama oldu. İlimizden yüklediği LPG gazını Antalya'ya götüren tanker, Kütahya-Afyon yolu üzerindeyken, gaz kaçağı nedeniyle patladı. Büyük olasılıkla yol boyunca gaz kaçırarak giden bu LPG tankeri D-100 karayolunu kullanmış, Yarımca'dan yüklediği gaz ile birlikte İzmit'in içinden geçmişti. Çünkü dolum tesislerinden çıkan dev tankerlerin hiç biri, Türkiye'nin doğusuna ya da güneyine giderken zorunlu olmasına rağmen otoyolu kullanmıyorlar.

Sağ olsun Büyükşehir Belediyemiz, bu kent halkının parasıyla D-100 İzmit geçişini şehrimizden transit geçen araçlar için kesintisiz, mükemmel bir yol hâline getirdi. D-100'ün yeni hâli, İzmit şehir içi trafiğine yük oldu ama gelip geçenlere otoyoldan çok daha iyi, üstelik ücretsiz bir seçenek oluşturdu.

Hoş, yol kenarındaki tabelalara bakarsanız, 07. 00-22. 00 saatleri arasında ağır vasıtaların D-100 İzmit geçişini kullanması yasak. Bu taşıtların otoyolu kullanmaları zorunlu. Ama bu kuralı da takip eden, denetleyen yok. D-100 İzmit geçişinde kameralı takip sistemi de yok.

Tır'lar, tankerler LPG'yi, benzini dolduruyor, içimizden gelip geçiyorlar. Bunlardan biri, Kütahya-Afyon yolu kenarında infilak etti. Bir gün İzmit içinden geçerken de infilak eden olacak.

Başbakan “Tazminat zengini” olacak

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, eleştiriye tahammülü olmayan asabi mizaçlı biri.

Başbakan, sırası geldiğinde ağzına geleni söylüyor, için döküyor. Ama kendisi ya da hükümeti için bir eleştiri yapıldığında, hemen yargıya gidip, tazminat davası açıyor.

Türkiye'de “Hakaret” iddialı tazminat davalarını, davacının kazanması hayli zordur. Ama Başbakan'ın açtığı tazminat davaları genellikle lehine sonuçlanıyor.

Geçtiğimiz günlerde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu aleyhine açtığı üç davada haklı bulundu, yaklaşık 30 bin TL tazminat kazandı. Başbakan Erdoğan, Diyarbakır Belediye Başkanı Osman Baydemir hakkında da “Hükümete hakaret ettiği” gerekçesiyle tazminat davası açmıştı. Baydemir'in 24 Aralık 2009 tarihinde partisinin Diyarbakır İl Binası önünde düzenlediği basın toplantısında söylediği sözler, mahkemede hakaret kabul edilmiş. Başbakan Baydemir'den 50 bin TL tazminat talep etmiş. Mahkeme, 30 bin TL tazminata hükmetmiş.

Erdoğan siyasetçilerin yanı sıra gazetecilere, sivil toplum örgütü yöneticilerine de tazminat davası açıyor. Bu davalardan da böyle yüksek rakamlar kopartıyorsa Başbakan salt tazminat geliriyle her yıl havuzlu bir villa satın alabilir…

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.