1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bütün ucubeleri aynı gün yıkalım
Bütün ucubeleri aynı gün yıkalım

Bütün ucubeleri aynı gün yıkalım

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan sayesinde, son günlerde Türkiye’de yeni bir tartışma konusu başladı. Başbakan, Kars ziyareti sırasında, şehre hakim tepeye dikilen, henüz tamamlanmamış bir dev

A+A-

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan sayesinde, son günlerde Türkiye’de yeni bir tartışma konusu başladı. Başbakan, Kars ziyareti sırasında, şehre hakim tepeye dikilen, henüz tamamlanmamış bir dev anıt için “Ucube” tanımlaması yaptı.

Türk Dil Kurumu’nun kayıtlarına göre “Ucube”, Türkçe’ye Arnavutça’dan girmiş bir kelime. Yine Türk Dil Kurumuna göre  “Ucube” sözcüğünün kelime anlamı aynen şöyle:

“- Çok acayip, şaşılacak kadar çirkin”

Sayın Başbakan Kars’taki dev anıt için “Ucube” dedi ve biran önce yıkılmasını istedi. Sanat çevrelerinin tepkisi üzerine, hemen arkasından eski solcu Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Ertuğrul Günay durumdan vazife çıkartıp, ortamı yatıştırmak istedi. Günay, “Başbakanımız sanat eseri için ucube demedi. Çevresindeki duruma dedi” diye açıklama yaptı.

Ancak Recep Tayyip Erdoğan delikanlı adam. Sözünden dönmedi. Katar gezisinden dönerken, üstüne basa basa, “Ben o anıt için ucube dedim” diye duruşunu tekrarladı.

Her icraatı, her sözü nedeniyle Başbakan’ı eleştirmek, kötülemek için fırsat kollayanlardan değilim. “Bir sanat eserine ucube denir mi?” diye bağırıp duranlar var.

Neden denmesin?.. Dinlenemeyecek kadar kulaklarınızı tırmalayan bir müzik eseri, ya da okuyamayacağınız kadar ağır, sıkıcı, içi boş bir roman, saçma sapan bir şiir; ya da  çirkin bir tablo, garip, tuhaf bir heykel neden “Ucube” olarak nitelendirilmesin?..

Bizim ülkemizde siyasetçilik ucuzdur. Birikimi, eğitimi yetersiz insanlar kendilerinde siyaset yapma, milletvekili, belediye başkanı, meclis üyesi olma hakkını görürler. Aynı şekilde bu sanat işleri de biraz ayağa düşmüştür. Tuvale iki fırça sallayan kendini ressam, taşa iki çekiç vuran kendisini heykeltıraş, kağıda iki name yazan kendisini şair sanmaya başlar.

Her şey eleştirilebilir. Eğer içinden öyle geliyorsa, bir insan bir sanat eserini de “Ucube” olarak nitelendirebilir.

Bu bağlamda, benim Sayın Başbakan’ın Kars’taki o devasa anıt için kullandığı kelimeye, yaptığı değerlendirmeye bir itirazım yok.

Ama Türkiye’deki  “Çok acayip, şaşılacak kadar çirkin” yani ucube görüntüler, Kars’taki bu anıttan ibaret değildir. Ben, İzmit’te de bana göre pek çok ucube bina, yapı bulunduğunu düşünüyorum. Eğer, ucube olan, bulundukları şehri çirkin gösteren, rahatsız eden yapılar yıkılacaksa, Kars’taki bu anıtla birlikte, aynı gün hepsi yıkılmalıdır.

Başbakan’ın ucube dediği Kars’taki anıt, mutlakadır ki, bugün yarın yıkılacak. Yapımcısı, o dev anıtı yıkmanın öyle çok kolay olmadığını dinamit patlatmak gerektiğini söylüyor. Tarih belirlensin. Yıkım saati belirlensin. Benim size İzmit’te vereceğim “Ucube” örneklerini yıkmak, kesinlikle Kars’taki o anıtı yıkmaktan daha kolaydır. Aynı gün, aynı saatte bizim buralardaki ucubeler de yıkılsın.

Misal, büyük olasılıkla mahkeme kararıyla da yıkılması istenecek olan Büyükşehir’in yaptığı D-100 üzerindeki yürüyen merdivenli köprülerden Mimar Sinan Köprüsü’nün Yeni Cuma Camiinin görüntüsünü kapatan o tuhaf demir süslemeleri bir ucubedir. Kars’taki heykelle birlikte yıkalım.

Derince Belediyesi’nin ilçe girişindeki üstgeçit üzerinde yaptırdığı, hiçbir şeye benzemeyen, sözüm ona İslami motifli kubbeler ucubedir. Aynı gün, aynı saatte Kars’taki anıtla birlikte yıkalım.

Sonra gelelim.. Ankara Caddesi üzerindeki ucube Jandarma Lojmanları yıkıp, D-100’e giriş sağlayalım. Artık yetersiz kalan, çirkin kalan Valilik Binasını yıkalım, yerini otopark yapalım. İnönü Caddesi’ndeki eski Orduevi sineması binasını, yanındaki eski Kolordu Binasını yıkalım.

İzmit Belediyesi’nin yaptırdığı, Seka Tüneli üzerine konulan Pişmaniye Heykelini ben beğeniyorum. O’na dokunmayalım. Ama Saat Kulesi manzarasını kapatan Metropol İş Merkezi’ni yıkalım. Mümkünse Merkez Bankası binasını (ki İzmit’teki en önemli ucube budur) yıkalım. Yıkamıyorsak, boş olan katlarına Valiliği taşıyalım.

Ucube olarak değerlendirdiğim bu yapıların önemli bölümü AKP döneminde yapılmadı.

Misal, yamuk Sedaş binası var. Neden hala duruyor. Ucube değil mi?.. M. Alipaşa’nın ortasında bütün imar planlarını altüst eden M. Alipaşa Camii var. Sonra, Kocaeli Devlet Hastanesi’nin gecekondu gibi derme çatma, çirkin binaları var.

Ne zaman Kars’taki ucube anıt yıkılacak, söylesinler, aynı gün, aynı saatte biz de buradakileri yıkalım.

DMO’dan Büyükşehir’e geçen, harabeye dönen binaları yıkalım. Çevresindeki fabrika binaları yıkıldıktan sonra, enkazları bile kaldırılmayan Seka fabrikası alanında sipsivri kalan Kule’yi yıkalım.

Artık biran önce yenisini yaptırmak için, Ali Sami Yen’den önce, bizim miadını dolduran İsmetpaşa Stadını yıkalım.

Sayın Başbakan yolu açtı. Kars’taki ucube bina ile birlikte, bizim buralardaki ucubeleri de yıkalım.

Hala Gölcük’te, İzmit’te 17 Ağustos 1999 depreminde ağır hasar aldığı bilindiği halde yıkılmamış tehlikeli binalar var. Bunları da yıkalım.

Hele siyasi irade karar versin, “Tamam, Kars’taki ucube ile birlikte İzmit’teki ucubeler de yıkılacak” desinler, ben size daha çok uzun bir liste hazırlarım. Bizim buralardaki ucubeler, Kars’taki anıtın ucubeliğine on basar..

Yıkacaksak, gelin hepsini birden, aynı gün, aynı saatte yıkalım.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.