1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Büyük seçime bir ay kala vatandaş yönünü buluyor
Büyük seçime bir ay kala vatandaş yönünü buluyor

Büyük seçime bir ay kala vatandaş yönünü buluyor

Dört hafta sonraki pazar günü, 7 Haziran’da sandık başına gidecek ve Türkiye’nin kaderini belirleyecek seçimlerde oy kullanacağız.

A+A-
Artık seçimin iddialı partilerinin söylemleri, vatandaşlara vaatleri netleşti. Seçimde oy kullanacak vatandaşlar, olup bitenleri, söylenenleri, halka verilen sözleri dikkatle takip ediyor. Giderek kararsız seçmen sayısı da azalıyor. Bu hafta sokaktaki vatandaşa yine siya partilerin vaatlerini, ilimizdeki seçim havasını sorduk. 
12 farklı seçmenden, 12 farklı görüş aldık.
Oyumu demokrasi ve özgürlük için HDP’ye vereceğim 
“- Bu seçimlerde AKP Anayasa değiştirecek çoğunluğa ulaşamaz. Başkanlık sistemini desteklemiyorum. Kürtleri yok sayan partilerin vaatleri ile de ilgilenmiyorum. Oyumu, demokrasiyi ve özgürlükleri samimiyetle savunan HDP’ye vereceğim. Kocaeli’de AKP 5, CHP 3, MHP 2, HDP 1 milletvekili çıkartacaktır.” 
BEKİR GÜLTEKİN(38-İşsiz)
CHP’nin vaatleri inandırıcı. Bu defa CHP’ye oy vereceğim 
“- AKP Anayasayı değiştirecek çoğunluğa ulaşamaz. Başkanlık sistemini desteklemiyorum.  CHP’nin seçim beyannamesini çok beğendim. Bu defa oyumu CHP’ye vereceğim. MHP ve diğer partilerin vaatleri CHP’nin kopyası gibi. Milleti düşünen tek partinin CHP olduğunu görüyorum.  Herkes, CHP’yi desteklemeli. Kocaeli’de CHP 5, AKP 4, MHP 2 milletvekili çıkartır. “
İSMAİL ŞENOĞLU(26- Sigortacı) 
Muhalefetin vaatleri ülkeyi batırır 
“- AKP’nin Anayasayı değiştirecek çoğunluğa ulaşıp, Başkanlık sistemini getireceğine inanıyorum. CHP, MHP ve HDP’nin vaatleri ülkeyi batıracak nitelikte. Biz süper zengin bir ülke değiliz.  Muhalefetin amacı, halkın gözünü boyamak.  AKP ise, Türkiye’yi Avrupa Birliği üyesi yapmak için çaba harcıyor.  Kocaeli’de AKP 7, CHP 3, MHP 1 milletvekili çıkartır.” 
NEVZAT DEĞİRMEN(43-Gıda Teknikeri)
Sokakta “Türküm” demekten korkar hale geldik 
“- Bugüne kadar AKP’ye oy vermiştim. Ama pişmanım.  Bütün doğululara Türklerden daha fazla değer verildi. Sokakta Türküm demeye korkar hale geldik.  MHP’nin seçim beyannamesini beğendim. Oyumu MHP’ye vereceğim. Kocaeli’de AKP 4, CHP 4, MHP 3 milletvekili çıkartır diye tahmin ediyorum.” 
ÇAĞDAŞ EĞRİBIÇAK(30-Mak.Müh.) 
CHP’nin vaatlerini çok mantıklı buluyorum 
“- CHP’nin beyannamesini çok gerçekçi ve uygulanabilir buluyorum. Asgari ücret net 1500 TL olacak,  taşeron işçileri kadroya alınacak, Kürt sorunu çözülecek, çiftçiye ucuz mazot verilecek. En önemlisi yolsuzluklarla mücadele sözü veriyorlar. AKP Anayasa değiştirecek çoğunluğa ulaşamaz. Kocaeli’de AKP 5, CHP 4, MHP 2 milletvekili çıkartır.” 
EGEMEN ÇAKMAK(26-Öğrenci)
MHP ve HDP’nin bildirgeleri CHP’nin kötü bir taklidi olmuş
“-  AKP Anayasayı değiştirecek çoğunluğa ulaşamaz. CHP’nin seçim beyannamesini beğendim.  Bence en önemli vaadi, yüzde 10’lık seçim barajını kaldırmak ve asgari ücretin 1.500 TL olması.  MHP ve HDP’nin seçim beyannamelerinin, CHP’nin kötü bir taklidi olduğunu düşünüyorum.  Kocaeli’de AKP 5, CHP 4, MHP 2 milletvekili çıkartacaktır.”
PINAR YETİŞ(25-Öğrenci) 
CHP’nin vaatlerini çok büyük palavra olarak görüyorum 
“- AKP Anayasayı değiştirecek çoğunluğa ulaşamaz. CHP’nin seçim beyannamesini çok büyük palavra olarak görüyorum.  HDP’ye asla oy vermem.  Astsubayları seçim beyannamesine koyan tek parti MHP. Bu nedenle oyumu MHP’ye vereceğim. İşsizliği önleyeceklerine inanıyorum. Seçimde ilimizden AKP 4, CHP 4, MHP 3 milletvekili çıkartır.” 
ORHAN KAYA(42- Astsubay)
İktidarın hizmetlerinden gayet memnunum 
“-Bu seçimlerde AKP’nin Anayasa değiştirecek çoğunluğa ulaşacağına, Başkanlık sistemini hayata geçireceğine inanıyorum. CHP, MHP ve HDP’nin seçim vaatlerini  gerçekçi görmüyorum. AKP’nin hizmetlerinden memnunum. Asgari ücret, 2015 yılının ikinci yarısında net 1000 TL olacak. Kürt sorunu çözülecek. Kocaeli’de sonucun AKP 6, CHP 4, MHP 1 şeklinde olacağını tahmin ediyorum.” 
KEMAL ERGÜN(43-Reklamcı) 
En gerçekçi vaatleri AKP açıkladı 
“-AKP’nin seçim beyannamesini beğendim. Bu yılın ikinci yarında net asgari ücret 1000 TL’yi aşacak.Çeyiz hesabında 25 bin TL biriktiren 5 bin TL’lik devlet katkısı alacak. İhtiyaç sahibi başarılı öğrencilere burs, kredi verilecek. Bu vaatleri gerçekçi buluyorum. Oyumu AKP’ye vereceğim. Kocaeli’de AKP 5, CHP 4, MHP 2 milletvekili çıkartır.” 
HAMİ YILMAZ(33-Muhasebeci) 
MHP’nin seçim vaatlerini gerçekçi buluyorum
“- AKP’nin Anayasa değiştirecek çoğunluğa ulaşıp, Başkanlık sistemini getirmesi gerçekleşemez.  MHP’nin seçim vaatlerini beğendim. Asgari ücret net 1.400 TL olacak, asgari ücretlilere Büyükşehirlerde 100 TL ulaşım desteği verilecek. Evi olmayan ailelere 250 TL kira desteği sağlanacak. Kocaeli’de AKP 4, CHP 4, MHP 2, HDP 1 milletvekili çıkartır.” 
CENGİZ DURMAZ(44-Öğretmen) 
CHP’nin vaatleri çok güzel ve gerçekçi görünüyor
“- Bu seçimlerde AKP Anayasaya değiştirecek çoğunluğa ulaşamaz. Hatta iktidarı bile kaybedebilir.  CHP’nin seçim vaatlerini çok beğendim. Asgari ücret 1500 TL olacak. Çiftçiye mazot 1.5 TL’den verilecek. Emekliler, Ramazan ve Kurban bayramlarında birer maaş ikramiye alacak.  Kocaeli’de AKP 4, CHP 5, MHP 2 milletvekili çıkartır diye tahmin ediyorum.” 
ÖZLEM GÖKIRMAK(28-Halkla İlişkiler) 
Başkanlık sistemi hayata geçecek 
“- AKP’nin Anayasayı değiştirecek güce ulaşacağına, Başkanlık sistemini getireceğine inanıyorum. CHP, MHP ve HDP’nin vaatlerinin gerçekleşmesi mümkün değil. AKP’nin vaatleri ise gerçekçi. Her zaman olduğu gibi, oyumu yine AKP’ye vereceğim. Kocaeli’de AKP 7, CHP 3,  MHP 1 milletvekili çıkartacaktır.” 
SİMA TEZCAN(25-Bankacı) 
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.