1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Büyük üreticiler kırmızı etten çekiliyor
Büyük üreticiler kırmızı etten çekiliyor

Büyük üreticiler kırmızı etten çekiliyor

Türkiye için et sorunu giderek büyüyor. Hükümet, et fiyatındaki artışın önüne geçmek için ülke içinde yerli üretimi desteklemek yerine Angus ithalatına başlayınca piyasada yeni sorunlar çıktı.

A+A-

Türkiye için et sorunu giderek büyüyor. Hükümet, et fiyatındaki artışın önüne geçmek için ülke içinde yerli üretimi desteklemek yerine Angus ithalatına başlayınca piyasada yeni sorunlar çıktı.

Küçük üreticiler, zaten batmış, hayvancılığı bırakmıştı. Şimdi Türkiye'nin canlı hayvan ve et üretimindeki en büyük firmaları bu alandan çekiliyor. Et ve canlı hayvan ithalatı serbest bırakıldığı için, Banvit, kırmızı et üretimini bıraktığını, artık ithalat yapacağını açıkladı.

Aynı şekilde, Koç Holding de Türkiye'deki en önemli et üreticisi olan Maret'te yerli hayvan üretimini durduracağını, kesilen hayvanların yerine ithalat yapılacağını açıkladı.

İthal hayvanlarla et ve et ürünlerinin fiyatı bir miktar düşse de, ağız tadımız kaybolacak. Türklerin damak tadına uygun et kalmayacak. Kebap, döner işi de bu gidişattan büyük zarar görecek.

Rapor veren hekimin sorumluluğu olmalı

Ergenekon davası sanıkları arasında bulunan Prof. Dr. Mehmet Haberal, hakkındaki tutuklama kararına rağmen hiç cezaevine girmedi.

Bu davadaki sanıkların büyük bölümünün, haksız yere çok uzun süredir cezaevinde tutuklu olduklarını biliyoruz.

Ancak kendisi bir hekim olan Prof. Dr. Mehmet Haberal açıkça kollanıyor.

Yargının özellikle bir kanadı, Prof. Haberal'ın doktor raporları ile cezaevi dışında kalmasını içine sindiremedi. Olayın üzerine gittiler. Haberal'ın sağlıklı olduğunu, cezaevine girebileceğini belirten bir sağlık raporunu sumen altı etmekle suçlanan İstanbul Üniversitesi Kardiyoloji Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Erhan Kansız yargıyı engellemek, çeteye yardım ve yataklık etmek iddiasıyla tutuklandı.

Özellikle tıp adamlarının, kendi siyasi görüşlerini ya da kişisel ilişkilerini, yargıyı etkileyecek şekilde kullanmaya hakları olmamalı. Prof. Haberal'ı sağlıklı olmasına rağmen “Hastaneden çıkacak durumda değil” diye rapor hazırlayıp, cezaevine gitmekten alıkoymak bir tıp adamının işi olamaz.

Ancak bu kural, herkes için ve her sanığa yapılan muayene için değerlendirilmelidir. İşkence görmüş, polis dayağı yemiş gençleri adli tabip olarak muayene edip polisleri korumak adına eksik, yanlış raporlar yazan hekimleri de aynı kefeye koymak gerekir.

Yüz yıllık 20 şirketimiz varmış…

Dünya çapında bir araştırma yapılmış. 1900 yılından önce kurulmuş halen faaliyetine devam eden aile şirketleri incelenmiş. 35 ülkede 1600 şirket bulunmuş. Bu şirketlerden sadece 20 tanesi Türkiye'den.

Listede Hollanda ve İngiltere'den yüzlerce şirket var. Tarihi 250 yılı ancak bulan ABD'den de çok sayıda aile şirketi söz konusu listeye girebilmiş. Ekonomisi ülkemize göre çok daha dar olan İskandinav ülkeleri de şirket sayısı bakımından bizden ileride.

1777 yılında kurulan Hacı Bekir Lokumları varlığını devam ettiren en eski Türkiye şirketi unvanına sahip. İkinci en yaşlı şirket 1860 yılında kurulan Bursa Kebabı'nın yaratıcısı İskender Mehmetoğlu'nun şirketi. Listedeki şirketlerin önemli bölümü gıda üzerine faaliyet gösteriyor. Vefa Bozacısı, Güllüoğlu Baklavacısı, Hacı Abdullah, Bebek Bademezmecisi, Konyalı Lokantası dikkat çeken isimler.

İstanbul bundan 400-500 yıl öncesinde de dünyanın önemli ticaret merkezlerinden olmasına rağmen Türkiye'den bu kadar az sayıda asırlık aile şirketi çıkması dikkat çekici. Bu durumu ortak iş yapma kültürümüzün zayıf olmasıyla açıklayabiliriz. Yıllar geçip, aile kalabalıklaştığında ortak sayısı artınca anlaşmazlıklar çıkıyor, şirketler dağılıp, kapanıyor.

Şener Kaya için saygı duruşu yapılmalı

İzmit Fevziye Camii'nin avlusu Salı günü ikindi vaktı tıka basa doluydu.

Akrabaları, arkadaşları bir süredir yaşadığı ABD'de geçirdiği kalp krizi sonucu 49 yaşında vefat eden Şener Kaya'yı son yolculuğuna uğurluyordu.

Şener Kaya, Kocaelispor'a uzun yıllar boyunca çok büyük hizmetler vermişti. Kendi cebinden Kocaelispor'a para harcayan isimler sıralaması yapılsa belki de liste başına Şener Kaya geçerdi. Yeşil-Siyahlı takım için gönülden çalıştı, gönülden harcadı. Hatta öylesine önemli masraflar yaptı ki kendi ekonomik durumu da bu sebeple bozuldu.

Kayyum Heyeti Başkanı Sayın Rafet Kırgız'a öneriyor ve rica ediyorum. Futbol Federasyonuna başvursun. Pazar günü Kocaelispor-Şanlıurfaspor maçı öncesinde Şener Kaya için İzmit İsmetpaşa Stadında saygı duruşu yapılsın.

Şener Kaya, o statta, bir Kocaelispor maçında anılmayı, manevi huzurunda saygı duruşunu fazlasıyla hak etmiş biriydi. Kocaelispor kulübünün de bu vefayı göstermesi gerekiyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.