1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Büyükakın ile ulaşım projeleri
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Büyükakın ile ulaşım projeleri

A+A-
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Doç.Dr.Tahir Büyükakın ile  cumartesi günü genel bir şehir turuna çıktık. Büyükakın’ı ne zaman görsem, “Bu trafiği tıkayan inşaatlar ne zaman bitecek?.. Ne zaman bu sıkıntılar bitecek” diye sorup duruyorum. “Abi gel gezdirip anlatayım” dedi. Gitmesem olmaz. “En fazla 1.5 saat ayırabilirim” dedim. Cumartesi öğlen 12.00’de beni aldı, çıktık. Saat 14.30’da gazeteye bıraktığında daha gezemediğimiz çok iş vardı. 

*D-100 12 ŞERİT OLACAK
Genel Sekreter yardımcısı Gökmen Mengüç, Büyükşehir Başkanlık Danışmanı Ömer Polat’ın da katıldığı “Ulaşım projeleri” turumuza, D-100 karayolu üzerinde devam eden Symbol köprülü kavşak inşaatından başladık. Orada yapılan iş, bugün bir bölümü kapalı D-100’den geçerken gördüğümüzden çok fazla.  Büyük projenin tüm maliyeti 80 milyon TL’yi bulmuş. Bunun 24 milyon TL’lik bölümünü o kavisli köprüyü yapan Kavanlar Firması finanse etmişti. Geri kalanı Büyükşehir ve İSU yapıyor. 30 Kasım itibariyle önce “Güney yan yol” açılacak. İzmit’ten Ankara yönüne gidiş rahatlayacak. Güney Yan yol açılınca halen Symbol önünde, VM Medical Park önünde devam eden araç parkları kalkacak. VM Medical Park’ın arkasında yeni bir yol açılmış. İsteyen, buradan Çuhane’ye, Arslanbey’e rahatlıkla ulaşabilecek. Metro, Mobesko’ya, Pirelli’ye ulaşım sorun olmaktan çıkacak. 
Daha mühimi Kuzey Yan Yol. Halen, köprünün kuzey tarafındaki yolu, biz Ankara’ya gidiş yönünde kullanıyoruz. Aralık sonunda Kuzey Yan yol açılınca bu yol İstanbul yönüne gidiş olacak. Bir de şimdi D-100 kenarında ağaçların, yeşil alanların bulunduğu Yahya Kaptan tarafında kalan bölümde yeni bir yol açılacak. Proje uygulamasında yollar sıralanırken, Yahya Kaptan yoluna “G Yolu” denilmiş. G yolu, Yahya Kaptan’a her yönden giriş çıkışı rahatlatacak. G Yolu da bitince (14 Mayıs 2016 dediler), D-100 karayolu 6 şeridi Ankara, 6 şeridi İstanbul yönüne olmak üzere 12 şerit haline gelecek. Alikahya kavşağı sorun olmaktan çıkacak.  Bu projenin devamı olarak da haziran ayında Köseköy merkezdeki battı çıktı inşaatına başlanacak. 

*ESKİ GÖLCÜK YOLU KAPANIYOR 
D-100 üzerindeki büyük işin sonuna gelindi. Şimdi, yine bu kentin en fazla trafik sorunu yaşanan bölgesinde Eski Gölcük Yolu’nda, Outlet Kavşağı inşaatı başlıyor. Bu projenin maliyeti de 30 milyon TL olarak hesaplanıyor. Muhtemelen bugün, ya da en geç bu hafta içinde Eski Gölcük yolunun Gölcük’e gidiş yönü kapanacak. Gölcük yönüne giden araçlar, Outlet’in arkasından açılan 100 metre uzunluğundaki yeni yolu kullanıp, Sanayi Kavşağı yakınlarına çıkacaklar. Yolun bu şeridinde inşaat sürerken, Gölcük’ten İzmit’e geliş yönüne bir süre dokunulmayacak. Outlet Kavşağı’ndaki çalışma, Esas Holding’in yaptırdığı, gerçekten mükemmel bir kompleks olan 41 Burda AVM’ye ulaşımı kolaylaştırmak için yapılıyor. 30 milyon TL’lik maliyetin tamamını da Ali Sabancı’nın yönetim kurulu başkanı olduğu Esas Holding karşılayacak. Bu yol, sadece 41 Burda, Outlet Center’a giriş çıkışı kolaylaştırmakla kalmayacak. 42 Evler’e, yeni Hal tesislerine ulaşımı da rahatlatacak. İnşaatın en az 9 ay sürmesi bekleniyor. 

*TRAMVAY ŞANTİYESİ 
Genel Sekreter Büyükakın, kendi kullandığı arazi tipi araçla, beni Tramvay Şantiyesi’ne de götürdü. Otogar’ın arkasında 40 dönüme yakın büyüklükteki arazi, Milli Emlak’tan satın alınmış. Burası şimdilik inşaatı yapan firmanın şantiyesi. Tramvay hizmete girdikten sonra bu alanda Tramvay Kontrol Merkezi, araçların bakım ve servis istasyonları kurulacak. Büyükakın, şantiyede bilgisayar ortamında görsel bir sunum yaptı. Genel Sekreterin asıl büyük hayali, DPT’den onayları da alınan Yarımca-Cengiz Topel arasındaki metro sistemi. Ancak il genelinde metro için büyük ihtiyacın 2044’de hissedileceğini öngörüyor. Şantiyesi kurulan, inşaatı başlayan tramvay ise, 2017’nin şubat ayına yetişecek. Büyükakın, bu vade konusunda çok iddialı. Rayların döşenmesine  şubat ayında başlanacakmış. Şantiyedeki sunumun ardından, Genel Sekreter araba ile tramvay güzergahından geçirdi. Yahya Kaptan’da bazı bölgelerde yolu genişletmek için yeşil alanların bir kısmının alınacağını anlattı. Tabii sık sık trafik tıkanıyor. Genel Sekreter’e,  özellikle Kandıra yolu üzerinde Otogar kavşağındaki sıkıntıyı sordum. Projeyi yaptıklarını, gerekirse kamulaştırma da yapacaklarını, kavşak inşaatını Karayolları’nın üstlendiğini anlattı. Yakında Otogar kavşağı inşaatı da başlayacak. Bu proje tamamlandığında,  Kandıra Yolu’nun otogar kavşağında hiçbir yöne trafik ışığı kalmayacak. Yol hiç kesilmeyecek.

*YAYA KÖPRÜSÜNDE SON DURUM 
Büyükakın ve Mengüç, beni yapımı devam eden D-100 üzerinde Valilik binası karşısındaki yeni yaya köprüsü inşaatına da götürdü. Bu arada değinmeden geçemeyeceğim. Büyükşehir Genel Sekreteri bu köprüyü gezmeye giderken şunları söyledi:
“- Bu yeni valilik kompleksi, yanlış yerde yanlış şekilde yapıldı. Düşünün Valilik kompleksi yapıyoruz, içinde Emniyet Müdürlüğü’ne bina yok. Ben bu kararlar alınırken yetkili olsaydım, itiraz ederdim. En azından bu kadar büyük arazinin böyle işgal edilmesi yerine, çok katlı daha kullanışlı binalar önerirdim.”
Büyükşehir Belediyesi’nin devam eden ve 7.7 milyon TL’ye malolacağı hesaplanan  asansörlü,  yürüyen merdivenli  yaya köprüsü inşaatı, Büyükşehir’in bu çaptaki projeleri içinde inşaatı sırasında kenti en az rahatsız eden iş oldu. Müteahhit geceleri çalışıyor. Çok önemli bir iş ortaya çıktı. Önümüzdeki günlerde üzerlerinde tabliyelerin seviyesini ayarlayan krikoların da bulunduğu geçici direkler kaldırılacak. Bu sırada D-100’de ve Salim Dervişoğlu Caddesi’nde belki sıkıntılar olabilir. Köprü inşaatı yetkilileri,  yurt dışında imal edilen yürüyen merdivenlerin biraz gecikebileceğini, ama köprünün yürüyen merdivensiz olarak kısa sürede hizmete girebileceğini söyledi. Asansörleri, yürüyen merdivenleri ile köprünün tamamı, şubat ayı sonuna kadar bitmiş olacak. 

*“BELEDİYECİLİK ÇOK KEYİFLİ BİR İŞ”
Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Doç.Dr.Tahir Büyükakın, Halıdere doğumlu. Körfez çocuğu. Cumartesi günü çok net biçimde gördüm ki, İzmit’i çok iyi tanımış. Ara sokaklarına kadar biliyor. Bütün sıkıntılarını, sorunlarını bilmenin ötesinde, kaç yıl sonra nerede sıkıntılar artacak bunu da biliyor. Cumartesi günü bana birkaç konuda ayrıntılı bilgiler verdi. Bir ara aynen şunları söyledi:
“-Belediyecilik çok zevkli bir iş. Evet, sıkıntılar oluyor. Bazen işler aksayınca çok bunaldığım da oluyor. Ama bir önemli işi bitirmek, o iş sayesinde halkın yaşamının kolaylaştığını görmek de insana büyük bir haz veriyor. 2016’da, 2017’de hatta belki 2018’in bir bölümünde devam eden inşaatlar yüzünden belli bölgelerde sıkıntılar olacak. Ama bu kentin geleceği için çok önemli projeler üretiyoruz. Allah ömür verirse, 2040’lı yıllara kadar bu kentte metro konusunda da çok mesafe alınmış olacaktır. Ben yaptığım bu işten büyük keyif alıyorum. Hele işlerin bittiğini görmek, benim için en büyük mutluluk.” 
Daha önce de yazdım.. Ben de Büyükakın’a güvenenlerden biriyim. Belki çok fazla sıkboğaz etmemek, bildiklerini yapabilmesi için biraz rahat bırakmak lazım. Çünkü eminim ki, o da bu kenti bizim kadar seviyor.
*Lastik-İş’te yeni sözleşme dönemi
Türkiye’de çağdaş anlamda sendikacılığın,  demokratik ülkeler seviyesinde bir Toplu Sözleşme düzeninin kaldığını kimse söyleyemez. Bir tek istisna var: Lastik-İş. 
Lastik-İş, Genel Başkan Abdullah Karacan önderliğinde Türkiye’de gerçek manada hem üyesinin tırnağını bile kollayan, hem örgütlü olduğu işyerlerinde müessesenin çıkarlarını da takip eden yegane sendikadır. Zaten, Türkiye’de toplu sözleşme pazarlığının özel sektörde hala doğru dürüst devam ettiği tek sektör de lastik sektörüdür.
Zaman göz açıp kapayana kadar geçiyor. İlimizdeki üç büyük Lastik fabrikası Brisa, Goodyear, Pirelli’de mevcut toplu sözleşmenin süresi  1 Ocak’ta sona eriyor. 2 yıllık yeni TİS için sendika ile işverenler arasında pazarlığın ilk oturumu da yarın yapılacak. 
Lastik-İş yeni dönem pazarlığında işverenlerin önüne koyacağı taslağı ayrıntıları ile hazırladı. Önce bir gerçeğin altını çizelim. Nedense çalışan kesimde herkesin gözü lastik işçisinin üzerindedir. Yıllardır lastik işçilerinin Türkiye’deki genel ücretlerin çok üzerinde maaş aldığı gibi bir izlenim vardır. Böyle bir şey yok. Lastik sektörü, çalışanlar için en zor sektördür. Bütün dünyada lastik işçilerinin aldığı ücret, diğer sektörlerden biraz yukarıdadır. Ama yapılan iş, diğerlerinden çok daha zordur. 
Yarın başlayacak yeni dönem pazarlığında Lastik-İş yine çatır çatır mücadele edecek. Lastik sektöründe işler fena değil. İlimizdeki lastik fabrikaları, Barcelona’ya bile sponsor olabiliyorlar. Karacan liderliğindeki sendikanın hazırladığı taslak çok dikkatimi çekti.  Türkiye’de daha önce de pekçok taslakta enflasyon oranına endeksli talepler olurdu. Ama genellikle bu talepler “Gerçekleşen enf-lasyon üzerine (+) 2-3 puan “ şeklinde yazılırdı. Lastik-İş ilk kez Türkiye’deki toplu sözleşme pazarlığı masasına “Gerçekleşen enflasyon (x)” kavramını getirdi. Sendika yarın işverenlere sunacağı teklifte ilk 6 ay için ‘enflasyon x2 puan” zam talep edecek. Yani yıl sonunda enflasyon diyelim ki 8 puan çıktı, % 16, diyelim ki 9 puan çıktı % 18 zam talep edilecek. Sonraki altışar aylık dilimler için ise, (enflasyon + 1 puan) talep ediliyor.  Lastik-İş’in taşlığındaki “Enflasyon (x)  “ibaresi, Türkiye’de bir ilktir. Yeniliktir. Kuşkusuz bütün taslaklar pazarlığa açık metinlerdir. Yarın başlayacak yeni dönem lastik sözleşmesi pazarlığında da çatır çatır pazarlık yapılacak. Ama bütün üyeleri Karacan’ın arkasında. Geçen gün bir Meclis’te karşılaştım. Karacan da kendi gücüne inanıyor. Bu sözleşme sadece 5 bin lastik işçisinin değil, Türkiye’deki bütün özel sektör çalışanlarının toplu sözleşmesi olacaktır. Karacan ve ekibine başarılar diliyorum.
Bu yazı toplam 868 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.