1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Büyükakın, KSO’da konuştu: “Görevim olmayan işleri de dert edineceğim”
Büyükakın, KSO’da konuştu: “Görevim olmayan işleri de dert edineceğim”

Büyükakın, KSO’da konuştu: “Görevim olmayan işleri de dert edineceğim”

Kocaeli Sanayi Odası’nın 8’nci dönem 13’ncü meclis toplantısı bugün Hasan Tahsin Tuğrul başkanlığında yapıldı. Toplantıya, Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın konuşmacı olarak katıldı.

A+A-

Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Doç. Dr. Büyükakın’ı kutlayan, 31 Mart seçim sonuçlarının ülkemiz ve milletimiz için hayırlı olması dileğinde bulunan KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıkladığı reform paketini hatırlattı, “Kıdem Tazminatı Reformu içeriğinde tartışıldığı gibi, sanayici yeni maliyetlerle karşı karşıya kalmamalı. Üstelik sanayicinin artan maliyetlerinin işsizliği artırma tehlikesi var. İşverene yük getirecek düzenleme yapılmasını istemiyoruz” dedi.

İç piyasaya çalışan sanayicilerde çok ciddi sıkıntıların olduğunu belirten Zeytinoğlu, bankalardan kredilerini yenileyemediklerini, vadelerini değiştiremediklerini, birçok sanayicinin factoring şirketleri ve türevlerine gitmek zorunda kaldıklarını söyledi. Zeytinoğlu, “Bankalara verilen 28 milyar ne kadar yeterli olur bilemiyorum. Ama ilk etapta çok değerli olduğunu düşünüyorum.” dedi.

İşsizliğin Dünyanın olduğunu gibi ülkemizin de en önemli sorunlarından olduğunu belirten Zeytinoğlu, işsizlik oranının artarak yüzde 14.7 olduğunu, son 10 yılın en yüksek değerine ulaştığını belirtti.

 

dsc_2864.jpg

 

BERABER ÇALIŞACAĞIZ

Zeytinoğlu şöyle şunları söyledi: “Büyükşehir Belediyemiz ile birçok ortak çalışmamız oldu. Sanayinin planlanmasında beraber çalışacağız. Demiryolu ve deniz taşımacılığının yapılmasını talep ediyoruz. Arabalı Vapur konulması talebimizi bakanımıza iletmiştim. MİA’da çok yol kat edildi; izinlerinin hızlanması için sizden yardım istiyoruz. 5 Mayıs’ta AB günü çerçevesinde Osmangazi Köprüsü’nde bisikletle geçiş planlıyoruz.”

Gelecek ay meclis toplantısının 15 Mayıs’ta iftarlı olarak yapılması kararlaştırıldı.

 

dsc_2861.jpg

 

ELİMDEN GELENİ YAPACAĞIM

KSO Meclis toplantısına konuşmacı olarak katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Doç.Dr. Tahir Büyükakın, Üretim faaliyetlerinin şehirleri yarattığını, sanayileşmenin başlaması ile bugünkü manada şehirler oluştuğunu, üretim biçiminin değişmesiyle şehirlerin de değiştiğini söyledi.

Bu şehrin geleceğinin ortak akılla, tüm paydaşlarla birlikte yönetilmesi gerektiğini belirten Büyükakın, “Yeni şehircilik vizyonu, Büyükşehir Belediye Başkanının görevi olmayan işleri de dert edinmesi gerektiriyor. Sizin ihtiyaçlarınızla ilgili işim olmasa bile benim derdim olacak. Bu şehrin işadamlarının ihracat pazarlarının artırılması, rekabetin artırılması için elimden geleni yapacağım.” dedi.

 

dsc_2872.jpg

 

LOJİSTİK KÖY YAPMAK ZORUNDAYIZ

Büyükakın, şöyle konuştu: “Üniversiteleri sürecin içine katmalıyız. Sürecin içine katılmayan üniversite hocasının size söyleyeceği bir şey olamaz; bunun için sürece katmanız gerekiyor. Sabır ve zaman gerektiriyor. Bu şehirde mastır planları yapılarak kararlar alınmalıdır. Lojistik ve Ulaşım mastır planlarını yaptık. Bu şehrin sanayi ve ticaret mastır planı yapılması gerekiyor. Bu şehir aslında muhteşem turizm potansiyeli olan bir şehir. Su sporları şehri olabilir. Bir şehir sadece sanayi ile yürümez; katma değeri yüksek bilgi yoğun teknolojiye geçilmelidir. Trafik çekim merkezlerini doğru yere koymamışız. Toplu taşımayı yeniden yapılandırmamız gerekiyor. Bu şehirde ‘Lojistik Köy’ yapmak zorundayız. Lojistik alanı kurduğumuz zaman, 100 hektar büyüklüğünde bir alan olmalıdır. Lojistik alanı kuramazsak, bu şehirde adım atılacak yer kalmaz. Tramvay şehir merkezini yayalaştırma projesidir. Toplu taşıma sistemlerini de değiştirmemiz lazım.

KSO Bakanı Zeytinoğlu’nun arabalı vapur talebine, “Arabalı vapurla taşıma konusuna bakmak lazım. Planlama için çalışalım. Trafiği rahatlatacaksa neden olmasın.” dedi.

 

dsc_2868.jpg

 

KOCAELİSPOR SÜPER LİG'E ÇIKSA...

Tahir Büyükakın, şehrin marka değeri ile ilgili şunları söyledi: “Şehir bir marka olacaksa, bu konuda dertlenmemiz lazım. Sanayicilerin de derdi olmalıdır. Spor, şehri tanıtımının çok önemli aracıdır. Sanayiciler olarak ayrıca ilgilenmemiz lazım. Herkes kenarından tutacak kimseye yük olmadan 50 milyon bütçe yaratmamız lazım. Marka değerinin ölçülmesi mümkün değil. Kocaelispor süper lige çıksa; şampiyonlar liginde oynasa, bu kentte bu maçlar yapılsa sanayicinin marka değerinde kazançlı çıkacağı da bilmelidir. Bu kent iki vakıf üniversitesini kaldırabilir. Bu şehirde iki üniversite var; iki üniversite daha yapılabilir. Kafanızda olsun, gelecekte böyle üniversiteler olabilir. Bu şehri marka şehir haline getirmemiz, Körfez, Karadeniz’in imkanlarından yararlanarak bu şehri yeniden yaratıp, silüetini değiştirmek lazım. Bunun için sizlerden destek istiyorum.”

Büyükakın, meclis üyelerinin çeşitli konulardaki sorularını ve taleplerini dinledi. Büyükakın, belediye gelirleri ile ilgili soruyu, “Gelirlerde düşme var; hızlı yatırım yapılmış nakit ayak uyduramamış, yıl sonuna kadar tamamlarız. Belediye şirketlerinde zarar eden yok. Şehir için yapılan hizmetlerde kar-zarara bakılmaz” diye cevaplandırdı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.