1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Büyükakın, “Metro” projesini onaylattı
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Büyükakın, “Metro” projesini onaylattı

A+A-

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Doç.Dr.Tahir Büyükakın ile dün sabah Sekapark Otel’de birlikteydik. İzmit’le, Kocaeli ile ilgili yeni projeler hakkında bilgiler aldım. Bunları paylaşmak istiyorum. 

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin diğer kadroları konusunda çok fazla yorum yapamam ama, bütün kent sınırlarını kapsayan devasa Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin kuruluşundan buyana göreve gelen üç genel sekreter de, benim nezdimde insanlık kaliteleri yüksek, akıllı ve çalışkan insanlar oldu. Halen Bursa Valisi olan Münir Karaloğlu’nu anlatmaya gerek yok. Karaloğlu’ndan sonra göreve gelen, halen Rize Valisi olan Ersin Yazıcı da çok değerli, çok dürüst bir bürokrattı. Yazıcı döneminde, Karaloğlu dönemindeki kadar çok ve büyük iş yapılmadı. Ama Yazıcı döneminde Büyükşehir’in bilerek yanlış iş yaptığını da kimse söyleyemez. 
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin 3 ncü Genel Sekreteri Doç.Dr. Tahir Büyükakın, bu kentin çocuğu. Kendisinden önceki diğer iki genel sekreter gibi bu makamdan il valiliğine geçmek gibi bir hedefi yok. Asıl işi akademisyenlik. Günün birinde Genel Sekreterlik görevi bittiğinde, üniversitedeki işi hazır ve Büyükakın, hep bu kentte kalacak.
Büyükakın’la kahvaltı randevusu için karşılaştığımızda, aramızdaki samimiyete güvenerek  “Ben senden daha hızlı, daha çok iş üreten bir Genel Sekreter olmanı bekliyordum. Doğrusu, bu zamana kadar geçen süreçte hayal kırıklığı yarattın” dedim. Büyükakın, bu eleştiriyi kabul etmedi; “Günde en az 14 saat çalışıyorum. Çok önemli işler yapıyor, çok büyük projeler üzerinde çalışıyoruz” diyerek kendisini savundu. 
…………
Genel Sekreter Büyükakın, 7 Haziran seçimlerine kadar çok fazla hareket olmayacağını, ama seçimler sonrasındaki iki yıl içinde İzmit’in bir şantiye haline geleceğini söyledi. Halen D-100  üzerinde yapımı süren Köprülü Kavşak inşaatının temmuz sonundan önce tamamlanacağını, bu köprülü kavşağın adının  “Ertuğrul Gazi Kavşağı” olacağını söyledi. Eski Gölcük yolu için hazırlanan ve bu yıl üzerindeki trafiği çok rahatlatacağına inandığı yeni projeyi gösterip, ayrıntılarını anlattı. Yaklaşık 30 milyon TL’ye malolacak bu projeyi tamamlayıp, bölgede inşaatı devam eden “41 Burada” AVM’nin sahibi Esas Holding’e verdiklerini anlattı. Büyükakın, “Bu proje hayata geçirilmeden, oradaki yeni AVM’yi açtırmam” dedi. 
Genel Sekreter Büyükakın, İzmit Tramvay Projesinin en önemli savunucularından. Tramvay ihalesinin 20 Mayıs’a ertelenmesinin teknik bir zorunluluktan kaynaklandığını söyledi.  Büyükakın, “Tramvayı Yürüyüş Yolundan geçirelim dedik, karşı çıktınız.  Ankara Caddesi’ne aldık, Barlar sokağını yok etmek için kasten buraya aldığımızı söyleyenler çıktı. Bu şehirde bir iş yapmaya kalktığınızda mutlaka birileri bir kulp takıyor. Bu nedenle iş yapmak hayli zor oluyor” dedi.
Tramvay ihalesi, 20 Mayıs’ta yapılacak. Büyükakın,  tramvay inşaatının 7 Haziran seçimlerinden sonra başlayacağını, inşaat sürecinin biraz sıkıntılı olacağını söyledi, “Bölgede 7 binayı kamulaştırıyoruz. Tebligatları gönderdik. Telekom binası için 3 milyon TL’ye anlaştık. Bölgedeki toplam kamulaştırma yaklaşık 13 milyon TL’ye malolacak. Mayıs 2017’de İzmit’te tramvay ile seyahat edeceğiz” dedi. 
…………
Tahir Büyükakın ile karşılaşıp, konuştuğumuzda her defasında ulaşım ve trafik konusundaki sitemlerimi iletirim. Bu defa da öyle oldu. Genel Sekreter’e dedim ki: 
“-Ben her gün içinde yaşadığım için biliyorum. Hyundai’den her gün yüzlerce otomobil dolu TIR çıkıyor. Alikahya’nın içinden, şehrin içinden geçiyor. Oysa fabrika otoyolun dibinde. Hyundai’den otoyola giriş verilse, bu TIR’lar otoyolu kullanıp Derirnce Limanına şehriçi trafiğine girmeden gitse  olmaz mı?. Bu zor bir iş mi?”
Büyükakın, bütün bunların planlandığını, Kocaeli geneli için lojistik planlamasının tamamlandığını anlattı. Limanlarla deniz ve demiryolu bağlantılarının yapılacağını, lojistik üslerinin kurulacağını söyledi. Yine Büyükakın’a dedim ki; “İzmit içinden Ankara yönüne arabayla çıkınca, Cengiz Topel Havaalına gitmek için Adliye önündeki kavşaktan girip, Adalet Köprüsü üzerinden geçip, D-100’ün öbür tarafına çıkmak gerekiyor. Bu kadar saçma bir trafik düzeni olur mu?.. Bir şehir içinden havaalanı yönüne gitmek için, ana yoldan çıkıp, bin dereden su getirmek akıl alacak iş mi?”
“Haklısın” dedi Genel Sekreter. Bütün bu sorunların iki yıl içinde ortadan kalkacağını, D-100 İzmit trafiğinin rahatlayacağını söyledi.
………….
Büyükakın’ın üzerinde titizlikle çalıştığı konu ise, Metro..  Tramvayın hizmete girmesiyle İzmit içinde; 200 yeni büyük otobüsün gelmesiyle Kocaeli’nin ilçeleri arasında ulaşım sorununun ortadan kalkacağını anlatan Genel Sekreter, “Ama kent çok hızlı gelişiyor. 20-25 yıl sonra Metro’dan başka çözüm yok. Biz şimdiden avan projelieri hazırladık. Günlerce Ankara’ya gidip geldim. Metro’nun ilk bölümleri için devletin ilgili birimlerinden (Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü) gerekli onayları aldık. Artık, Kocaeli’nin metro projesi, devletin projesidir. 30 yıl içinde mutlaka yapılacaktır. Ben olurum, olmam. Büyükşehir’de başka parti olabilir. Ama kim olursa olsun, devlet bu metroyu yapacaktır. Metro konusunu bu hale getirmiş olmayı, bu kentin geleceği için yapılmış en büyük iş olarak görüyorum.” dedi.
Kocaeli için hazırlanan metro (Hafif raylı Sistem) projesi, birkaç aşamalı. birinci aşamada öncelikle Körfez ilçede Dubai Port limanı ile Köseköy girişi arasındaki 25 kilometrelik güzergahta, 17 istasyonlu Metro hattı yapılacak. Bu hatta günde 400 bin yolcu taşınması planlanıyor. Bu metro hattı daha sonra batı yönünde Cengiz Topel Havaalanına, doğu yönünde Körfez ilçenin derinliklerine devam ediyor. Gebze bölgesi için de birinci aşaması 
10 kilometrelik, ikinci aşaması 8.5 kilometrelik metro hatlarının projeleri ve onayları alınmış. Büyükakın, “Siz İzmit’i biliyorsunuz. Gebze bölgesindeki ulaşım ve trafik sorunu İzmit’ten daha büyük” dedi. 30-35 yıllık vadede hedef, İzmit ile Marmaray arasında insanları Hafif Raylı sistem üzerinden taşımak. Büyükakın, “Bu iş, Belediye’nin gücünü aşıyor. Devletin yapması gereken çok büyük proje. Biz gerekli bütün bürokratik işleri tamamladık. Artık Kocaeli için metro hayal değildir” diye büyük bir gururla anlattı. 
………
Büyükakın’la yaptığım her görüşmede bu kentin geleceği için moral bulmuşumdur. Bu defa da öyle oldu. Umarım, Büyükşehir Genel Sekreteri bu hedeflerini gerçekleştirir. Her şeyi not aldım. Gerçekleştiremezse ve Allah ömür verirse, hesabını da yine ben soracağım.
Bu yazı toplam 950 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
5 Yorum