1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Büyükakın: 'Öğrencilere tablet yerine kodlama atölyesi yapacağız'
Büyükakın: 'Öğrencilere tablet yerine kodlama atölyesi yapacağız'

Büyükakın: 'Öğrencilere tablet yerine kodlama atölyesi yapacağız'

Büyükşehir Belediye Meclisi'nde kodlama atölyelerinin okullara kurulması maddesi gündeme alındı. Başkan Büyükakın, “Daha önce öğrencilere verdiğimiz tablet yerine kodlama atölyesi yapacağız. Bu yaklaşık 10 milyonluk yatırım olacak” dedi

A+A-

77 MADDE GÖRÜŞÜLDÜ

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Eylül ayı meclis toplantısı Leyla Atakan Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda 73 gündem maddesi üzerinde görüşme yapıldı. Meclise verilen önerge ile 4 gündem maddesi daha gündeme eklendi. Büyükşehir meclisini siyasi partilerden sadece DSP İl Başkanı Halim Dedeoğlu takip etti.

4 GÜNDEM MADDESİ EKLENDİ

Gündemin dağıtılmasından sonra dairesinden ve CHP tarafından gündeme alınması istenilen 4 konu oy birliği ile gündeme alındı. Milli Eğitim Müdürlüğü ile ortak okullarda kodlama atölyesi kurulması, Vektör mücadele ile ilgili Ekim ayından itibaren 15 aylık ihale yapılması, Tunceli Ovacık’ta çocuk parkı yapılması dairesinden gelen talepler olarak oylanıp gündeme alındı. Ayrıca CHP’li meclis grubu tarafından İzmit’e EDS kurulması ile ilgili çalışmanın gündeme alınması talebi kabul edildi.

dsc_5511.jpg

50 MİLYONLUK YATIRIM LAZIM

CHP grubu toplu taşımada akıllı durak ile ilgili çalışma yapılıp yapılmadığını sordu. Eğer bir çalışma varsa nasıl bir çalışma yapıldığı ile ilgili Büyükakın, sözlü olarak cevap verdi. Büyükakın, “Bizim akıllı durak çalışmalarımız var. Ama bu toplu taşımanın toplulaştırması ile yaygınlaştırılacak. Elektronik denetim ve akıllı durak sistemleri ile ilgili planlamalar yapılıyor. Şu anda tüm araçlar izlenebiliyor. Yazılım ve donanım çalışması var. 50 milyonluk bir yatırım gerekiyor. Bu nedenle yıllara sari çalışma yapıyoruz” dedi.

REKLAMLARI YASAKLAYIN

Yaya ve taşıt üst geçitlerine insanların can güvenliğinin sağlanması amacı ile yasaklanmasını isteyen CHP grubuna Büyükakın, “Sürücülerimiz köprülerin ve üst geçitlerin üzerindeki yazılar zaten sürücülere yönelik değil, vatandaşa yöneliktir. Sürücülerimiz çevrelerindeki yazıları okumamaları gerektiğini biliyor” dedi.

dsc_5500.jpg

KOMİSYONDA TARTIŞALIM

Toplu taşıma araçlarının temizliği ve hijyen ile ilgili ciddi sorunlar olduğunu belirten CHP grubu, bu konuda belediyenin bir standardı olup olmadığını sordu. Ayrıca toplu taşıma araçları ile ilgili yaş sınırlandırmaları ve ruhsatları ile ilgili sıkıntılarda dile getirildi. Toplu taşıma ile ilgili yönetmeliğinin olduğunu ifade eden Büyükakın, “Araçların yaşları ve sıkıntıları hakkında Toplu Taşıma Komisyonumuzda bunları tartışıp, gündeme getirilmesi güzel olur. Sorunların daha kısa vadede çözülmesi noktasında daha iyi olur” dedi.

ARAÇLARIN SAYILARINI İSTEDİLER

Mecliste gündem maddelerine geçilmeden önergeler okutuldu. CHP grubu adına Grup Başkanvekili Engin Taşdemir 12 Eylül tarihi itibariyle Büyükşehir Belediyesinde kaç adet kiralık araç bulunduğunu, toplam maliyetlerini ve araçların envanterlerinin taraflarına yazımı verilmesini istedi. Taşdemir, Derince Çenesuyu girişinde kavşak düzenlemesi yapılması bölgedeki trafiği rahatlatması açasından önemli olduğunu kaydetti.

dsc_5509.jpg

ORTAK NOKTADA BULUŞTULAR

CHP Grup Başkanvekili Engin Taşdemir, 12 Eylül darbesinin yıldönünü nedeniyle halkın iradesine yapılan tüm baskıları ve darbeleri şiddetle kınadıklarını kaydetti. Taşdemir’in ardından Başkan Büyükakın’da 12 Eylül darbesini kınadı. Büyükakın, “Ama demeden, şart koşmadan, açık, elektronik demeden, millete karşı yapılan tüm girişimleri kınıyoruz. Sizlerin de bizimle aynı fikirde olmanızdan mutluluk duyuyoruz” dedi.

PARA ALMAZSAK İÇİNDEN ÇIKAMAYIZ

Kocaeli genelinde Gebze ve Karamürsel’de yol üstü otoparkla ilgili kararlarda olduğu gibi Gölcük hariç tüm ilçelerde aynı kararın uygulanması meclise geldi. Karamürsel ve Gebze’de olduğu gibi diğer ilçelerdeki yol üstü parklardan Belde A.Ş’nin elde ettiği cironun yüzde 5’i Büyükşehir Belediyesine aktarılacak. CHP grubunun muhalefet şerhi koyduğu madde ile ilgili konuşan Büyükakın, “Biz cadde üstü parklanmayı yönetmezsek kent merkezinde trafiği yönetemeyiz. Para kazanmıyoruz. Caydırıcı olması için para alınıyor. Şehir içinde parklanmayı kaldırırsak trafik işlemez. Caydırıcı bir trafik uygulaması gerekiyor” dedi.

dsc_5515.jpg

2 YILLIĞINA KİRALANACAK

Büyükşehir Belediyesi tarafından kiralama yöntemi ile verilen deniz ulaşım hizmetinin bir yıllık olan kiralama ihalesinin 2 yıla çıkartılmasına karar verildi. Karamürsel-Hereke arası yolcu motoru, İzmit-Gölcük-Değirmendere-Gölcük arası yolcu motoru, Değirmendere-Yarımca-Tütünçiftlik-Derince-Gölcük arası yolcu motoru, İzmit-Gölcük-Derince-Tütünçiftlik-Değirmendere-Yarımca arası yolcu motoru hatlarının meclis kararı ile 24 aylığına kiralanacak ve 1 Ocak 2020’den itibaren geçerli olacak.

2,500 KİLOMETRE OLACAK

Mecliste Doğu Marmara Kalkınma Ajansı’nın (MARKA) desteği ile kent genelinde 1500 kilometre olan doğu yürüyüş parkurlarının 2 bin 580 kilometreye çıkartılması için protokol yapılmasına karar verildi. Mecliste oy birliği ile geçmesi beklenen gündem maddesi ile doğu turizmi açısından İstanbul ve bölge illerin tercihi haline gelen Kocaeli’de önemli yeni alanlar açılacak. Aynı zamanda Ağva ve Babalı arasında konaklamalı turlarda hazırlanacak. Oluşturulacak yeni alanlarla birlikte yeniden doğu yürüyüş parkurlarını içeren kitapçık yapılacak.

ULAŞLI’DAKİ MAĞDURİYET BİTTİ

Gölcük Ulaşlı’da bulunan askeri alanın çevresinde konut alanı olan ancak askeri bölgenin güvenliği nedeniyle Dondurulmuş Askeri alan olan bölgede parseli olan vatandaşların mağduriyeti çözüldü. Bölgede parseli olan vatandaşların Milli Savunma Bakanlığı ile yaptıkları yazışmaların ardından bakanlık, bölgede konut yapmak isteyen vatandaşların belediye başvurmaları halinde kendisi ile ilgili yapılacak güvenlik soruşturmasından sonra izin verilebileceğini belirtti. Bunun üzerine belediyeye başvuracak olan kişiler hakkında bakanlık onayı alındıktan sonra konut izni verilecek ve bölgede konut yapılabilecek.

KIZILAY TRAFOSU TAŞINACAK

İzmit merkezini ilgilendiren önemli gündem maddelerinden biri de Kızılay iş merkezinin altında bulunan Sedaş’a ait trafo. Kızılay iş merkezinin yıkım kararının ardından kent merkezinin elektriğini sağlayan trafo için yer bulundu. Kent merkezine kesintisiz elektrik verilmesi için önce yeni trafo Sepaş tarafından yapılacak. İzmit Belediyesinin olur vermesiyle birlikte Hürriyet Caddesi ve Hafız Şerif Sokağın kesiştiği noktada bulunan çeşmenin yerine yapılacak olan yeni trafonun bir kısmı yerin altında, bir kısmı da yerin üzerinde olacak. Trafonun çevresi de düzenlenecek. Yapılacak çalışma ile kent merkezinde yıkım olması halinde elektriksiz kalma korkusu bu kararla ortadan kalktı.

10 MİLYONLUK YATIRIM OLACAK

Okullara kodlama atölyelerinin kurulması ile ilgili gündem maddesi hakkında bilgi veren Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, “Daha önce öğrencilere bilgisayar dağıtıyorduk. Şimdi onun yerine okullara kodlama atölyeleri kurmayı planlıyoruz. Bunun için Milli Eğitim müdürlüğü ile protokol yapmamız gerekiyor. Yıllık 10 milyonluk bir yatırım olacak. Meclisimizin yetki vermesini istiyoruz” dedi. Gündem maddesi komisyona havale edildi.

İSTERSENİZ YETKİ VERELİM

İzmit’e EDS sistemi kurulması ile ilgili verilen önergenin gündeme alınması ile ilgili İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet bilgi verdi. Hürriyet, “Kuruçeşme’de Yasin Gür’ün trafik kazasında ölmesinin üzerine Emniyet Genel müdürlüğü EDS çalışması yapılması istendi. Komisyon uzun uzun süreci tartıştı. Bizim meclisimizde oy birliği ile geçti. Burada da karar verilirse Emniyet Genel Müdürlüğüne gidecek ve burada nerelerde ihtiyaç duyulursa orada yapılacak” dedi. EDS kurulmasının ilçe belediyesinin yetkisinde olmadığını söyleyen Başkan Büyükakın, “Ben isterseniz yetki vereyim. Bizim bu konuda çalışmamız var” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
6 Yorum