1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Büyükakın: 'Şapkamızı önümüze koyup düşüneceğiz'
Büyükakın: 'Şapkamızı önümüze koyup düşüneceğiz'

Büyükakın: 'Şapkamızı önümüze koyup düşüneceğiz'

Kartepe Zirvesi ile ilgili bilgilendirme toplantısı yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, zirvede şehirleşme ve mutlu şehir ile ilgili herkesin şapkasını önüne koyup düşüneceği bir tartışma ortamı olacağını kaydetti

A+A-

AÇILIŞI ERDOĞAN YAPACAK

Bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilecek olan Kartepe Zirvesi ile ilgili Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın basın toplantısı yaptı. Emine Erdoğan’ın açılış konuşmasını yapacağı ve 25-27 Ekim tarihlerinde gerçekleştirilecek olan Kartepe Zirvesi, Şehirleşme ve Mutlu Şehirler sloganı ile toplanacak. Kentin geleceğinin tartışılacağı zirvede aynı zamanda şehirciliğin ulusal ve uluslararası boyutu da konuşulacak. Başkan Büyükakın, şehircilik ile ilgili herkesin şapkasını önüne koyup konuşacağı bir zirveye imza atacaklarını kaydetti.

ÜNİVERSİTELER KATILDI

Sekapark Maide Salonu'nda düzenlenen toplantıya Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ın yanı sıra Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhammed Hasan Aslan, Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, İstanbul Medeniyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gülfettin Çelik, İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, Uluslararası Saraybosna Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Sevgi Kurtulmuş katıldı.

RAKAMLARLA ANLATTI

Yaptıkları zirvenin maksadı ve ana fikrinin maksadını sayılarla ortaya koyan Büyükakın, “Dünya insanlarının yüzde 55'i şehirlerde yaşıyor. Nüfusu 1 milyonun üzerinde olan 706’yı geçti. 10 milyon mega kent sayısı 30’u buluyor. 2017 rakamlarına göre dünyada 218 milyon göçmen var. Trafikte 1 milyar araç var. 2050’de bu rakamın 2 milyar olması bekleniyor. Depresyondaki insan sayısı 270 milyon. 2.4 milyon insan fazla kilo sorunu ile uğraşıyor. Dünyada 35 afet gerçekleşti. 8 milyon insan yaşamını yitirdi. Şehirlerde işsizlik yüzde 15 ile yüzde 45 arasında.

5e3338af-be8b-4b56-ae14-6c745346cfb2.jpg

DÜNYANIN GELECEĞİNİ KONUŞUYORUZ

Günlük internet kullanımı 7 saat 15 dakika. Sosyal medya kullanımı ise 2 saat 46 dakika. Dünya bambaşka bir dünya oluyor. Dünya başka yere gidiyor. Dünya nüfusunun yüzde 55’i şehirlerde yaşıyor. Dünya şekillenirken mekan şehirler oldu. Şehirler üzerinde konuştuğumuzda dünya hakkında konuşuyoruz. Şehirlerin geleceği dünyanın geleceğidir. İklim ve su konusuna girdiğimizde bambaşka bir dünyaya giriyoruz. G-7 toplam emisyonun yüzde 7’sine sebep oluyor. Şehirlerde günde 5 milyon ton atık üretiliyor.

KOCAELİ BAŞKA BİR ŞEHİR

Kocaeli’nin böyle bir zirveye ev sahipliği yapması gurur meselesi. Kocaeli bunu yıllardır hak ediyor. Çok bilinmez bizim şehrimiz. İki denizimiz, 6 mavi bayraklı plajımız vardır. Denizi., suyu, havası kirli zannediliyor. Ama köprülerin altında çok sular geçti. 6 mavi bayraklı plajımız var. Şehir merkezinden 15 dakika yolculuk yaptığınızda bakır bir doğayla karşılaşırsınız. Yüz ölçümün yüzde 1,5’ü sanayi ve ticaret alanıdır. Sıfır seviyesinden kayak merkezine çıkış sadece yarım saat alıyor. Kocaeli bu yüzden bu zirveye ev sahipliği yapmayı hak ediyor.

ÇOK CİDDİ KATILIM VAR

Darbeler ve Göç üzerine iki zirve yapıldı. Yerel ve küresel boyutları tartışıldı. Şimdi şehirleri yerel, ulusal ve küresel boyutları ile tartışacağız. Ama siz şehirleri değil, dünyayı, geleceği, mutluluğu konuşacağız. Neler yapmamız gerektiğini şapkamızı önümüze koyup düşünmek için bu çalışmayı yapıyoruz. Çok güzel bir organizasyon hazırlandı. Çok ciddi ve yetkin katılımcılar bu toplantıya iştirak edecek. Çok güçlü üniversite katılımı var.

KENDİMİZE HAPİSHANELER YAPMAYALIM

Biz şehirleri inşa ederken o taş ve toprağın altında kendimizi de inşa ediyoruz. Saylılara baktığımızda şehirlerde kendimize inşa ettiğimiz yaşam için daha çok felsefe yapmalıyız. Derin düşünülmesi gereken mevzular. Geleceğin dünyasına inşa ederken bugün ne yaptığımız önemli. Geleceği düşünmeden yaptığımız her şey kendimize hapishaneler inşa etmek demektir. Bu mesellerle Kocaeali’den söyleyecek sözümüz var.

DAVET EDİYORUZ

Önümüzdeki süreçte bu tür fikirlerin merkezi Kocaeli olacaktır. Üniversitelerin çalışacağı bir merkez olacaktır. Üniversitelerimizi, araştırmacılarımızı Kocaeli’ye davet ediyoruz. Şehrimize ve insanlığa söyleyecek sözümüz varsa biz ise olanak sağlayacağız. Ulusal ve uluslararası alanda çalışma yapan araştırmacıları insanların iyiliği için tüm araştırmacıları davet ediyoruz” dedi.

SORUMLULUĞUMUZDUR

Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Saadetin Hülagü, “Kentimiz olan Kocaeli ülke sanayisine yön veren bir güce sahip. Turizmin her olanağını şehrimiz taşıyor. Kentleşmeye yön veren bilgilerin ortaya çıkması ortak sorumluluğumuzdur. Tüm dünyanın sorunlarına yön verecek çalışmalarımızı yapmak gerekiyor. Çalıştığınız her yer dünyanın bir parçası. Biz de bu noktada başlıyoruz. Üniversitemiz üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmektedir. Tüm kurumlarla paydaş olmaya özen gösteriyoruz” dedi.

img-20191022-wa0015.jpg

TAŞ YIĞINLARI İSTEMİYORUZ

Medeniyetlerinin çevreyi kirletmek istemediğini ve şehirlerin sadece taş yığınlarından olmasını istemediğini söyleyen Saraybosna Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Sevgi Kurtulmuş, “Bizim şehirleşme ile ilgili söyleyecek çok şeyimiz var. Bizim üniversitelerimiz bina yaparken komşusunun gölgesini yok edecek şekilde yapmamayı yeniden hayata geçirecek anlayışı ortaya çıkaracaktır” dedi.

ÜNİVERSİTELERDEN TAM DESTEK

İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, organizasyonun içinde yer almaktan memnuniyet duyduklarını kaydetti. Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhammet Aslan ise mutlu bir ülkede yaşamak için Barış Pınarı Hareketini gerçekleştiren orduyu selamladı. İstanbul medeniyet Üniversitesi Prof. Dr. Hükmettin Çelik ve Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaş da zirvenin paydaşı olmaktan mutluluk duyduklarını ifade etti.

DÜNYAYA SÖZÜMÜZ VAR

Konuşmaların ardından soruları alan Büyükakın, zirveden ortaya çıkan sonucun Büyükşehir Belediyesi için bir yol haritası olup olmadığını yanıtladı. “Mutlu Şehir” sloganının bir vizyon olarak ortaya koyduklarını söyleyen Büyükakın, “Yönetimler halk için vardır. Yönetim anlayışımızın merkezinde insan vardır. İnsanların merkezin dışına çıktığı tüm gayretler boş gayretlerdir. Dünyayı boş hale getiren şey insanların merkezden uzaklaşmasıdır. Kocaeli’den dünyaya dair söyleyeceğimiz önemli şeyler var” dedi.

YÜZLEŞMEK İÇİN YAPIYORUZ

Kocaeli merkezinde yer alan riskli yapıların dönüşümü ile ilgili soruya yanıt veren Büyükakın, “Valiliğimiz çalışma yapıyor. 2 bin 500 hasarlı bina var. Bu konuda valilik çalışmada yeterli olmazsa biz destek vereceğiz. Zirvedeki ortam aynı zamanda bir yüzleşmedir. Biz sorunlarla yüzleşeceğiz. Yüzleşmeden kaçmak sorumluluktan kaçmaktır. Biz yüzleşmek için bunu yapıyoruz” dedi.

98 BİLİM İNSANI GELECEK

180’i aşkın konuşmacının görüş ve düşüncelerini paylaşacağı zirveye, Türkiye ve yurtdışından 47 farklı üniversiteden 67 profesör, 17 Doçent, 14 Dr. öğretim üyesi olmak üzere 98 bilim insanı katılacak. BM, UNICEF, UNESCO, UNDP, TASCA gibi uluslararası kurumların yanı sıra 12 farklı STK’nın temsil edileceği organizasyonda,15 panel-konferans, 13 akademik oturum, 4 vaka kritik, 2 forum ile şehir ekonomisi, iş ve istihdam konulu 1 çalıştay yapılacak.

ÖNEMLİ KONUKLAR VAR

Zirvenin bu yıl ki Onur Kurulu Başkanı Emine Erdoğan olacak. Erdoğan ile birlikte zirvede Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu konuşma yapacak onur kurulu üyeleri olacak. BM Türkiye Mukim Temsilcisi Alvaro Rodrigez başta olmak üzere BM ve uluslararası kurumların temsilcileri zirvede yer alacak.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
4 Yorum