1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Büyükakın, yol alıyor
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Büyükakın, yol alıyor

A+A-

31 Mart seçimlerinde Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı için belirlenmiş tek isim AK Parti’nin adayı Doç.Dr.Tahir Büyükakın.

Önceki seçimlerin sonuçlarına bakılırsa, 31 Mart 2019’da da Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığı için AK Parti adayı uzak ara favori. Ama ortam bir hayli farklı. AK Parti’nin adayının favori olması,  “Ceketi koysam seçimi alırım” manasına gelmiyor.

AK Parti Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı Tahir Büyükakın seçim yarışına henüz belli olmayan rakiplerinden avantajlı başladı. Çünkü, yola erken çıktı. Büyükakın Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından adaylığının ilan edildiği ilk günden itibaren çalışıyor. Çünkü sorumluluğunun büyüklüğünü biliyor. Büyükakın için sadece 31 Mart’ta Büyükşehir Belediye Başkanlığını kazanmak hedef değil. 2014 seçimlerinde İbrahim Karaosmanoğlu’nun aldığı oyun çok fazla gerisine düşmemesi gerektiğini de biliyor.

Büyükakın için bir başka önemli sorumluluk, en azından bu dönemdeki kadar Meclis çoğunluğunu elde edebilmek. Çünkü Belediye Meclisi’nde yeterli üstünlük sağlanamazsa, Kocaeli’yi yönetmekte ciddi güçlüklerle karşılaşabilir.

AK Parti Büyükşehir Başkan Adayı, geçenlerde Ankara’da bir dizi görüşme yaptı. Tercih ettiği İlçe Belediye Başkan adayları ile ilgili fikirlerini söyledi. Büyükakın, bu konuda çok ısrarcı değil. Partisi’nin elindeki doneleri değerlendirip, ilçelerde en doğru tercihleri yapacağına inanıyor.

Ama öyle sanıyorum ki, ilçe başkan adayları belirlendikten sonra, ilçe belediye meclisi listeleri ile büyükşehir meclisine gelecek sıralardaki adaylar konusunda Büyükakın da müdahil olacak.

Tahir Büyükakın’ın erken yola çıkmak dışında başka avantajları da var. Genel Sekreterlik döneminde hem Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ni hem Kocaeli’yi tanıdı. Özellikle tramvay yolu inşaatının sıkıntılı dönemlerinde partisinden hiçbir yetkilinin kolay kolay gidemediği Yahya Kaptan bölgesine, Yenişehir Mahallesi’ne Tahir Hoca her fırsatta gitmiş, halkla, esnafla yüz yüze gelerek yapılanları anlatmıştı. Nitekim bu konuda haklı çıktığı görüldü. Bu da bir avantaj.

Büyükakın, bu toprakların çocuğu... Bu kentte her bölgenin dilini, taleplerini biliyor. Yaptığı temaslar konusunda vatandaşların izlenimleri konusunda bilgi alıyorum.

İbrahim Karaosmanoğlu, seçmenin karşısında bir baba, bir ağabey tavrıyla konuşuyordu.

Büyükakın, bir arkadaş gibi davranıyor. Herkesin seviyesine inebiliyor. Hem din konularında, hem idarecilik ve siyaset konusunda derin bilgiye sahip. Geçtiği yerlerde arkasından bir inceleme yaparsanız, Tahir Hoca ile ilk kez karşılaşan ve tanışan kişilerin izleniminin çok müspet olduğunu görebilirsiniz.

Sokaktaki vatandaş, “İyi adam”, “Güzel adam”, “Akıllı adam” diye görüş belirtiyor. Kuşkusuz her koşulda ve her adayla AK Parti’ye karşı olanlar için bu tespitler geçerli değil. Ama bu kesimden insanlar bile, Tahir Büyükakın’a, yüzüne karşı hakareti veya eleştiriyi yakıştıramıyor.

Tahir Hoca’ya kardeş tavsiyesidir. Tek başına gayet iyi. Kentimizde AK Parti’nin eski, kaşarlanmış kadrolarına karşı ciddi tepki var. Şu sıralar herkes yanında gözükmeye çalışıyor. Bence siyasi temaslar için dolaşırken, mümkün olduğu kadar partili kalabalığından uzak, sade ve yalnız olmaya dikkat etmeli. Büyükşehir’de yeni bir dönemin, daha yüksek vizyonlu bir dönemin başlayacağına halkı ne kadar inandırırsa, başarısı da o kadar yüksek olacaktır.

 

Kandıra Gıda OSB’ye destek verelim

Sanırım 2010’lı yılların başıydı. Konuyu ilk kez değerli dost Nihat Ergün’den duymuştum. Sanayi ve Teknoloji Bakanı olan Ergün, bütün OSB’lerde atıl, boş kalmış, ticari meta olarak kullanılan alanların değerlendirilmesi için uğraşırken, ilimiz Kandıra bölgesi için de Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi fikrini ortaya atmıştı.

İlimiz Kandıra ilçesi, kan kaybediyor. Nüfus kaybediyor. Genç nüfus Kandıra’dan kaçıyor. İlkokullar, ortaokullar kapanıyor. Hiç kuşkusuz ilimizin diğer ilçeleri gibi çılgın ve düzensiz göç almasını istemeyiz. Ama Kandıra insanına kendi bölgesinde, kendi topraklarında iş bulmak zorundayız. Kandıra bölgesindeki üreticilerin, hayvancıların emeğini değerlendirmesini sağlamalıyız.

Nihat Ergün’ün hedefi, en geç 2016’da Kandıra Gıda OSB’de fabrikaların kurulmasını sağlamaktı. Çok gereksiz ve saçma itirazlar yapıldı. Bu bölgede yer kapmaya çalışan bazı patronlar, toprak sahibi köylüleri kazıklamaya kalktı. Bir de bunların üzerine yapılanmadaki FETÖ hakimiyeti, projenin üzerine tuz biber ekti.

Artık bu sorunlar geride kaldı. Hukuki konular aşıldı. Bölge halkı, böyle bir yapının faydasına inandı. FETÖ etkisi de sıfırlandı. Biran önce Kandıra Gıda İhtisas OSB’nin hayata geçmesi için kentin bütün dinamiklerinin devreye girmesi gerekiyor. Keşke bu işin organizasyonunu ilimizdeki en güvenilir kurumlardan biri olan Kocaeli Sanayi Odası’nın sorumluluğuna verebilsek. Eminim Ayhan Zeytinoğlu, en iyi, en düzgün, en dürüst Gıda OSB’nin kuruluşunu sağlardı.

 

1 Nisan’a kadar satmayın, kiralamayın

Şunun şurasında çok önemli bir yerel seçime üç aydan biraz fazla kaldı. Görünen o ki, 31 Mart’ta ilimizdeki 13 belediyenin büyük bölümünde, belki hepsinde Başkan’lar değişecek. Bütün belediyeleri yine AK Parti alabilir, 13-0 yapabilir. Ama buna rağmen Belediye Başkanlarının değişeceği anlaşılıyor.

Son 5 yıllık dönemde istisnasız bütün belediyeler, çok fazla gayrimenkul sattı veya kiraladı. Artık bu satış veya kiralama ihalelerinin 1 Nisan’a kadar durdurulması gerekiyor. Belediyelere ait bu gayrimenkuller ile ilgili kararları yeni başkanların alması gerekiyor.

Örneğin İzmit Belediyesi, aralarında Belsa Otoparkı’nın da bulunduğu 23 gayrimenkulü için 19 Aralık’ta kiralama ihalesine çıkıyor. Üstelik bu gayrimenkulleri 3 yıllığına kiraya verecek. Bence mevcut yönetimin buna hakkı yok. Belediyelere ait bazı binaların, alanların yandaş dernek ve kurumlara çok sembolik bedellerle kiralandığını da biliyoruz.

Etik olarak bu ihaleleri yanlış buluyorum. Belediyelerin elinde hala kiralanacak, satılacak gayrimenkuller kalmışsa, bunları 31 Mart’ta seçilecek yeni başkanların inisiyatifine bırakmak gerekiyor. En azından temiz ahlak yapısı bunu gerektirir. Yangından mal kaçırır gibi satış ve kiralama ihalelerinin yapılmamasını öneriyorum.

 

DUVAR YAZISI

Üzerinizde sarı yelekle

sokakta dolaşmayın. Dış

güçlerin maşası, protestocu

diye tutup, içeri atabilirler.

Bu yazı toplam 2923 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
5 Yorum