1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Büyükakın'a önemli görev! O forumun başkanlığını üstlenecek
Büyükakın'a önemli görev! O forumun başkanlığını üstlenecek

Büyükakın'a önemli görev! O forumun başkanlığını üstlenecek

Çözüm üreten kentler sloganı ile bu yıl ilk kez yapılacak olan Marmara Urban Forumu’nun açılışını Büyükşehir ve Marmara Belediyeler Birliği Başkanı Tahir Büyükakın yapacak

A+A-

KENTLER TARTIŞILACAK

Marmara Belediyeler Birliği, uluslararası düzeyde iki yılda bir düzenleyeceği İstanbul merkezli Marmara Urban Forum (MARUF) ile Türkiye’ye şehircilik alanında küresel marka olacak bir kent forumu kazandırmayı hedefliyor. İlk kez 1-3 Ekim 2019 tarihlerinde İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenecek olan MARUF, şehirlerin tasarımı, dönüşümü ve yönetiminde önemli rol oynayan tüm paydaşları bir araya getirecek. “Çözüm Üreten Kentler” sloganıyla yola çıkan forumun açılış konuşmasını Büyükşehir Belediye Başkanı ve Marmara Belediyeler Birliği Başkanı Tahir Büyükakın yapacak.

İLK KEZ YAPILACAK

Marmara Uluslararası Kent Forumu/Marmara Urban Forum (MARUF) Marmara Belediyeler Birliği tarafından ilki 2019 yılında olmak üzere iki yılda bir, uluslararası düzeyde düzenlenecek. Forum, kamu özel sektör, sivil toplum kuruluşları, üniversiteler, yerel yönetimler ve ilgili diğer paydaşları buluşturarak kentsel hizmetler ve kent yönetimi konusunda farklı yaklaşımları bir arada değerlendirmeyi hedefliyor.

TARTIŞMA KONULARI ÖNEMLİ

Forum, sürdürülebilir kalkınma hedefleri doğrultusunda “Çözüm Üreten Kentler” sloganıyla şehirlerin sorunlarının yanında, önemi ve fonksiyonunu da tartışmak için farklı seslerin bir araya geleceği, küresel ve yerel bilgilerin paylaşımına zemin hazırlayan bir platform olacak. Kentleşme sürecinin bireyler ve toplumların hayatında ve kentte yarattığı ekonomik, politik, sosyal, ekolojik değişim ve sorunları çözüm yollarıyla birlikte yerel, bölgesel, ulusal ve uluslararası düzeylerde dayanışma ve iş birliği içinde incelemeyi amaçlıyor.

12 GÜNDEM OLACAK

Foruma, yerel yönetimler, kamu kurumları, özel sektör, STK’lar, üniversiteler, finans, sanayi, teknoloji ve medya kuruluşları olmak üzere 200’den fazla konuşmacı ve 3000’den fazla kişi katılacak. Forum ilk yılında çevre ve iklim değişikliği, şehir teknolojileri ve inovasyon, ulaşım ve hareketlilik, kentsel yapı, konut ve yapılı çevre, göç, kent ağları, yerel kalkınma, sosyal kapsayıcılık, dayanıklılık, kamusal mekan, yönetişim konuları ele alınacak.

DEPREM ÖNEMİNİ ARTTIRDI

Marmara Belediyeler Birliği tarafından bu yıl ilk kez yapılacak olan Perşembe günü yaşanan Marmara depreminin ardından önemi daha da arttı. Marmara’daki belediyeleri bir araya getiren forum deprem ile ilgili ortak önlem alınması noktasında kurumların birlikte karar alması noktasında da öneme sahip olacak. Foruma başkanlık edecek olan Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, aynı zamanda açılış oturumunda da 21’inci Yüzyılda Kent Vizyonu ile ilgili de konuşacak.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
3 Yorum