1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Büyükakın'dan CHP'li meclis üyesine: Dikiz aynasına bakarak araba kullanılmaz
Büyükakın'dan CHP'li meclis üyesine: Dikiz aynasına bakarak araba kullanılmaz

Büyükakın'dan CHP'li meclis üyesine: Dikiz aynasına bakarak araba kullanılmaz

Büyükşehir meclisinde konuşan CHP'li meclis üyesi Engin Taşdemir, "Basın üzerinden bazen el altından eleştiriyorsunuz" dedi. Büyükakın'ın yanıtı ise, "Ben el altından eleştirmiyorum. Dikiz aynasına bakarak araba kullanılmaz, işimize bakalım" oldu

A+A-

Büyükşehir Belediye Meclisi Ağustos Ayı Meclis Toplantısı gerçekleştirildi. Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ın başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda 76 gündem maddesi görüşülerek karara bağlandı.  CHP Çayırova Meclis Üyesi Halis Koç meclis toplantısında yaptığı konuşmada, “Gecekonduda oturan yurttaşlarımız var. Bu bölgeye 17 milyon yatırım yapılmış. Bu yatırım nerede bilmiyoruz. Yurttaşlarımıza nereye giderseniz gidin deniliyor. Bu konuda duyarlı olmalıyız. 300 dönümlük alanda 735 yurttaşa sahip çıkmalıyız. Yol, cami inşaatı gibi hizmetler bölgeye ulaştırılmalı” dedi.

 

halis-koc.jpg

 

“ASFALTLAMA ÇALIŞMASI YAPACAĞIZ”

Sorunun ardından konuşan Çayırova Belediye Başkanı Bünyamin Çiftçi, “Bu alanda bir okul yapılıyor. Bu okulumuzun faaliyete geçmesi ile sınıf mevcudu düşecek. Konu doğalgaz. Geçen yıl kentsel dönüşümde o alan çıkarıldı. Sayın meclis üyemiz fotoğrafı gösterdi. Burada bir altyapı çalışması yapıldı. Anlaşmalar yapıldı. Bu hafta içerisinde asfaltlama çalışması yapacağız. Bu konuda vatandaşımızın hukukunu koruyacağız” ifadelerini kullandı.

 

bunyamin-ciftci-001.jpg

 

ŞEBEKE BASINÇLARINI SORDU

CHP’li Meclis Üyesi Ünal Özmural, “İSU tüketicilere gönderdiği yazıda su kayıplarını en aza indirmek için şebeke basınçlarının düşürüleceğini belirtmiş. Akabinde tüketicilerden mağduriyet yaşamamaları için 2019 Nisan ayı sonuna kadar su deposu ve hidrafor sistemi kurulmasını istemiş. Bu uygulama vatandaşın sırtına hidrafor ve tank kurulum maliyeti, hidrafor elektrik ve bakım maliyeti, havuz temizliği ve dezenfeksiyonu maliyetlerini yüklemiş durumdadır. Ekonomik krizin yaşandığı böyle bir dönemde vatandaşın sırtına böyle bir maliyetin yüklenmesi kabul edilir değildir. Oysaki Kocaeli’de bina yükseklikleri göz önüne alındığında bina girişlerinde basıncı 5 barda tutmak bütün problemleri çözecektir” dedi.

 

divan-(2)-003.jpg

 

DETAYLI CEVAP VERİLECEKTİR

Özmural’a yanıt veren Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, “Basınç düştüğünde kaçaklar azalıyor. Bunu arkadaşlar çalışıyorlar. 2 buçuk bar olması lazım. Size daha detaylı teknik bir cevap verilecektir” ifadelerini kullandı.

 

SAHİL BANDINI GÜNDEME GETİRDİ

CHP Grup Başkan Vekili Engin Taşdemir sunduğu önergede, “İzmit Plaj Yolu ve Şirinevler mevkiinde bulunan sahil bandında yaptığımız incelemeler ve vatandaşın talepleri doğrultusunda çeşitli eksikler bulunmaktadır. Hafta sonları yüzlerce vatandaşımız bu bölgelerde piknik yapmaktadır ve burada tuvalet bulunmamaktadır. Acilen o alana tuvalet yapılmalıdır. Sahil şeridinde vatandaşlar her gün olta balıkçılığı yaptığı için 50 metrelik iskeleye ihtiyaç vardır. Yine aynı bölgede Şirinevler Cami yanında bulunan üst geçitten özellikle yaşlı vatandaşlarımız camiye ulaşım noktasında ciddi sıkıntılar çekmektedir. Buraya bir adet cami yapılmasını ivedilikle talep ediyoruz” dedi.

 

engin-tasdemir-(1).jpg

 

“SONUÇ ALINAMAMIŞTIR”

Taşdemir, “Son birkaç yıldır ulusal ve yerel basına yansıyan hatta seçim yatırımı olarak inşaat çalışmaları başlamadan durakları dikilen Darıca-Gebze metro hattı Ulaştırma Bakanlığı’na devredildi” diyerek Darıca Bayramoğlu Mahallesi’nde bulunan Diriliş Hüma Hatun Gençlik Kampı’na Darıca halkı girememektedir. Bu hususta bilgi alınmak istenmiş ancak sonuç alınamamıştır. Meclis üyesi kimliği ile yapmak istediğimiz incelemeye de güvenlik ve görevliler tarafından çeşitli bahanelerle yardımcı olunmamıştır” şeklinde konuştu. Konuyla ilgili konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, “İçiniz müsterih olsun orada kanun dışı bir şey yapılmıyor. Uygun bir heyet kurulsun ve kamp incelensin” diye yanıt verdi.  

 

meclis-(2)-001.jpg

 

KENT KONUT A.Ş’YE DEVREDİLDİ

Büyükşehir Belediyesi’ne "Kazı Fazlası Stok Sahası" dolgu işlemi için Bakanlık Makamı tarafından kesin izin verilen Gölcük Hisareyn Mahallesi sınırlarında kalan 41.988,05 metrekarelik ormanlık alanın işletim hakkının bedel karşılığında Kent Konut A.Ş.’ye devredilmesi ile ilgili gündem maddesi oy çokluğuyla kabul edildi.

 

ORTAK PROJE YAPILACAK

Kocaeli Mahalle Halkı Afetlere Hazırlık Eğitim Projesi’nin; Kocaeli Üniversitesi, Kocaeli İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ve Büyükşehir Belediyesi arasında ortak proje olarak yapılması ile ilgili gündem maddesi oy birliğiyle kabul edildi.

 

meclis-(1)-002.jpg

 

GÖLCÜK BELEDİYESİ’NE TAHSİS EDİLDİ

Değirmendere, 3 parsel sayılı taşınmaz üzerinde yer alan Değirmendere Kültür Merkezi binası içerisindeki 1,263.00 metrekare yüzölçümlü düğün salonunun sosyal, kültürel, kamu ve belediye hizmetlerinde kullanılmak üzere, Gölcük Belediyesi Başkanlığı adına tahsis edilmesi İle ilgili gündem maddesi oy birliğiyle kabul edildi.

 

KOMİSYONA HAVALE EDİLDİ

Başiskele Döngel Mahallesi 183 ada 2 parselde Büyükşehir tarafından inşa edilen Karşıyaka Kültür Merkezi Binası’nın zemin kat 14 No’lu bölümün bir kısmı ile 15 No’lu bölümün muhtarlık hizmetlerinde kullanılmak üzere Başiskele İlçesi Barbaros Mahalle Muhtarlığı’na tahsis edilmesi ile ilgili gündem maddesi komisyona havale edildi.

 

CADDE İSİMLERİ DEĞİŞTİ

Kartepe Fatih Sultan Mehmet Mahallesi’nde bulunan Taş Sokak isminin "Akşemseddin Caddesi" olarak değiştirilmesi ve Emekevler Mahallesi’ndeki Akşemseddin Sokak isminin ise "Hayat Sokak" olarak değiştirilmesi ile ilgili gündem maddesi oy birliği kabul edildi. Başiskele Fatih Mahallesi’nde 405 ada ile 544 adalar arasından geçen Ofis Sokak isminin "Temizel Sokak" olarak değiştirilmesi ile ilgili gündem maddesi oy birliğiyle kabul edildi.

 

“ENCÜMEN KARARLARINI VERMEDİLER”

İmar ve Bayındırlık Komisyonu’nun, Çayırova Belediyesi, Şekerpınar Mahallesi’ndeki imar planı değişikliği ile ilgili gündem maddesi hakkında konuşan CHP’li Çayırova Belediye Meclis Üyesi Halis Koç, “Biz dönemin belediye başkan yardımcısıyla ilgili suç duyurusunda bulunduk. Biz ne yazarsak yazalım içişleri bakanımız bunlara soruşturma izni vermedi denildi. Bizde boşuna mahkeme masrafı ödüyoruz. Dönen dolapların tamamı encümen kararlarıyla oluyor. Bunların tamamı imardan sorumlu kişiler tarafından yapılıyor. Encümen kararlarını bize vermediler” dedi.

 

ADAM SUÇSUZ BULUNDU

Koç’a yanıt veren Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, “İddianız doğruluğunu tespit edecek makam ben değilim. Adam suçsuz bulundu. Bir müfettiş suçlu bulursa soruşturma izni istenir. Danıştay’a gitmemişsiniz. Şu anda konuştuğumuz yere belediye hizmet binası yapılacak.” şeklinde konuştu.

 

“BEN EL ALTINDAN ELEŞTİRMİYORUM”

CHP’li belediye meclis üyesi Engin Taşdemir, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’a “Basın üzerinden bazen el altından eleştiriyorsunuz” dedi. Taşdemir’e yanıt veren başkan Tahir Büyükakın, “Ben el altından eleştirmiyorum. Ben üslubu da değiştirmeye çalışıyorum. Burayı bir horoz dövüşü yeri olarak görmüyorum. Dikiz aynasına bakarak araba kullanılmaz, işimize bakalım. Biz üzüm yemek için uğraşıyoruz. Metro konusundaki yaklaşımınız için sizlere teşekkür ediyorum. ” dedi.

 

ULUSLARARASI DEPREM SEMPOZYUMU YAPILACAK

Büyükşehir Belediyesi ve Kocaeli Üniversitesi arasında “6. Uluslararası Deprem Sempozyumu Kocaeli-2019” işbirliği protokolü ile ilgili gündem maddesi oy birliğiyle kabul edildi. Konuyla ilgili konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, “25-27 Eylül’de gerçekleştirilecek olan sempozyumla ilgili protokol için bana yetki vermenizi sizlerden talep ediyorum” dedi.

 

KOMİSYONA HAVALE EDİLDİ

Büyükşehir Belediyesi Ağustos ayı meclis toplantısında Vinsan tesisleri Büyükşehir Belediye Meclisi’nce belirlenecek aylık kira bedeli ve süre üzerinden Belde A.Ş.’ye işletilmesinin yeniden devredilmesi ile ilgili teklif komisyona havale edildi. Kültür ve Turizm Dairesi Başkanlığı’nın, Kalkınma Ajansı’ndan (MARKA) gelecek fonla, ilgili teklifi ilgili komisyona havale edildi.

Bir sonraki meclis toplantısının 12 Eylül’de yapılması kararlaştırıldı.

Meclis toplantısı sonrası Kandıra Belediye Başkanı Adnan Turan meclis üyelerine Kandıra karpuzu dağıttı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
1 Yorum