1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Büyükakın'ın heyecanı
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Büyükakın'ın heyecanı

A+A-
Raylı sistemlerin, geniş ama düz alanlarda kurulmuş, kalabalık kentlerde şehir içi ulaşımı için en uygun model olduğuna inanırım. Bizim yaşadığımız şehrin en önemli sorunu toplu taşıma konusunda içine düştüğü açmazlardır. 
Minibüsçünün kültürüne, ahlakına, keyfine teslim edilmiş çok tuhaf bir toplu taşıma sistemini yıllardır ayakta tutmaya çalışıyoruz. Elbette bu kentte toplu taşıma için yeni seçenekler bulunması, yeni ve önemli yatırımlar yapılması gerekir. 
Ama yine bence İzmit için, toplu taşıma sisteminin çözüm reçetesi tramvay-yani hafif raylı sistem- değildir. Tramvayı bu şehirde ancak doğu-batı yönünde çalıştırabilirsiniz. Oysa şehrin toplu taşıma sistemindeki asıl tıkanıklık kuzey-güney istikametindedir. Şehir kalabalıklaştıkça yerleşim alanları kuzeye, yukarı kısımlara doğru çıkmış, kentin üst kısmı (kuzeyi) ile alt kısmı (güneyi) arasında bağlıklı bir toplu ulaşım sistemi kurulamamıştır. 
Bu bağlamda İzmit’in toplu taşım sistemini iyileştirmek için atılacak ilk adım, sadece düz ortamda  iş gören-yani yolcu taşıyan- hafif raylı sistem, çözüm değildir. En azından önceliğin, kuzey-güney istikametinde çalışabilen,  İzmit’in üst kesimi ile alt kesimi arasında insanları güvenli ve ekonomik şekilde taşıyabilen bir teleferik sistemi, ya da monoray sistemine verilmesi gerekirdi diye düşünürüm. 
……….
Her şeye rağmen, Otogar-Sekapark arasındaki 7 kilometrelik güzergahta çalışacak ve ilk aşamada günde 16 bin kişiye toplu taşıma hizmeti vereceği planlanan İzmit tramvay sisteminin tamamen gereksiz bir yatırım olduğunu söylemek de haksızlık olacaktır. Bence maliyeti ile orantılı bir faydası olmayacaktır. İnşaat süresince (en az 550 gün) bu sıkışık kente vereceği sıkıntı sanılandan daha büyük olabilir. Şehrin zaten yetersiz ve dar olan caddelerinin ortasına, karşılıklı gidip gelen iki büyük tramvay kabini de girecektir ki, trafik sıkıntısı daha da büyük olabilir. 
İzmit’in tramvay projesi, 30 Mart 2014’deki yerel seçim öncesinde  “Bu şehre ne vaat etsek de,  Sefa Sirmen’e karşı Nevzat Doğan’ın seçimi kazanmasını sağlasak” diye kara kara düşünen AKP’lilerin ürettiği bir fantezidir. Bir de üstelik seçimden önce kocaman bir tramvay kabinini getirip Anıtpark’a koydular, içine milleti sokup gezdirdiler. Seçimi de kazanınca geri adım atamadılar. 
Bu şehre yaptığım, tarihe kayıt düşülmesi gereken önemli bir iyiliktir diye düşünürüm. Eğer ben karşı çıkmasam, gerek yazılarımla, gerekse yüz yüze sohbetlerimizdeki sunumlarımla Başkan Karaosmanoğlu’nu ikna etmesem, bu çok da işe yaramayacak olan tramvay İzmit’in Yürüyüş Yolunu yok edecekti. Aslında bence başından beri Başkan Karaosmanoğlu’nun da içi bu işe pek sinmemişti. bir de raporlar Yürüyüş Yolundan tramvay geçmesi halinde tarihi çınarların zaman içinde kuruyabileceğini ortaya koyunca güzergah değiştirildi.
………..
Bütün bu çekincelerime rağmen, İzmit Tramvay Projesinin bu kent için önemli bir yenilik olduğuna inanıyorum. Pazartesi günü nihayet projede son imzalar için imza töreni düzenleniyordu. Davet ettiler..  İzmit için tarihi bir imza atılıyordu ve buna tanıklık etmekten gurur duyardım.  Gittim.. 
Büyükşehir’in her organizasyonu gibi, yine kusursuz bir sunum hazırlanmıştı. Yaz aylarında daha çok yürüyüş yapan, fırsat buldukça yüzen Başkan Karaosmanoğlu’nu çok zinde ve gençleşmiş gördüm. Ayaküstü selamlaşırken, “Bana balık ısmarla. Sen o işlerden anlarsın” dedi.  “1 Eylülde balık avı başlasın, onur duyarım” dedim. 
Sunum, Genel Sekreter Doç.Dr. Tahir Büyükakın’ın tramvay olayını anlatımı ile başladı. Tahir Büyükakın, benim gözümde çok düzgün ve gerçekten bu kentte bir şeyler yapmayı samimiyetle isteyen biri. Ama bu kadar özenle hazırlanılmış bir program bile 10 dakika gecikmeyle başladı.  Tören sonrası Başkan’a ve genel sekretere, “Toplantı bile 10 dakika gecikti. Bu iş de söz verildiği gibi 550 günde bitmez” dedim. Büyükakın biteceğini iddia etti, hatta müteahhit firma yöneticisine dönüp, “Şu işi 2007 Şubat ayında değil de, 29 Ekim 2016’da bitirin de İsmet Çiğit’i mahcup edelim” dedi. 
Büyükakın her ayrıntısını çok iyi bildiği tramvay projesini anlatmaya başlarken şöyle dedi:
“1993 yılından beri, tolum önünde konuşma yapıyorum. Akademisyenim. İlk kez bugün bu konuşmayı yaparken kalbimin böyle hızlı arttığını, böyle heyecanlandığımı hatırlıyorum. Bir ilk çocuğumun olacağını öğrendiğim zaman bu kadar heyecanlanmıştım.”
Tramvay projesi çok detaylı hazırlanmış. Başkan Karaosmanoğlu’nun ağaç hassasiyeti biliniyor. Güzergahın Doğu Kışla Parkı bölgesindeki bir yerinde önlerine tarihi bir çınar ağacı çıkmış. Büyükakın, “O çınar ağacına zarar vermemek için, güzergahta küçük değişiklikler, sapmalar yaptık” dedi. 
Başkan Karaosmanoğlu, törende çok gerçekçi konuştu. Kocaeli nüfusunun çok hızlı arttığını, 2 milyona dayandığını söyledi, “Ulaşım konusunda geç kaldık. Ama 10 yıl önce yaptığımız yollar, köprüler bugün yetmiyor. Bu tramvay da birkaç yıl sonra yetmeyecek. Biz artık bu kentte ulaşımı yerin altına almalıyız. Metro yapmalıyız. Bunun için de çalışmalara başladık” dedi. 
Tören sonrası, ben,  Başkan, Genel Sekreter ve yüklenici firmanın yönetim kurulu başkan vekili Antikkapı’ya geçtik. Orada tramvay yolunu inşa edecek Gülermak firması yetkilisi Necdet Demir ile tanıştım. Demir, yurt içi ve yurt dışında pek çok metro projesini yaptıklarını, Konya ve Eskişehir’in tramvay projelerini yaptıklarını anlattı, “İzmit tramvay projesi bizim için büyük bir iş değil. Biz bu projeyle Kocaeli’ne adım atıyoruz. Asıl hedefimiz bu kentin metrolarını yapmak” dedi. 
Büyükşehir’in tramvay için parası hazır. Yüklenici firma, kendisinden çok emin. Bu işin en sıkı takipçisi Genel Sekreter Büyükakın büyük bir heyecan duyuyor. Büyükakın, “Akçaray” ismi ve “mavi turkuaz” tramvay kabini renklerinin de kesin olmadığını, kamuoyunda tartışılarak değiştirilebileceğini söyledi. 
Saat 550 günden geri sayıyor. Vade, 2017 Şubat ayı başında dolacak. Ama Sekapark ile Otogar arasında 29 Ekim 2016’da tramvaya binebiliriz. Ancak haberiniz olsun. Bu tramvay yolu inşaatı, İzmit’in şehriçi trafiğindeki sıkıntıyı çok daha büyük boyutlara taşıyacak. 
Bu yazı toplam 619 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
1 Yorum