1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Büyükşehir, çevre konusunda yetkisini ve gücünü kullanamadı
Büyükşehir, çevre konusunda yetkisini ve gücünü kullanamadı

Büyükşehir, çevre konusunda yetkisini ve gücünü kullanamadı

Son zamanlarda ilimizde çevre sorunları ile ilgili tartışmalar yeniden alevlenmiş görünüyor. Çevre konusunu elbette tartışacağız. Hiç bir şeyin yapılmadığını söylersek, haksızlık olur. Ama

A+A-

Son zamanlarda ilimizde çevre sorunları ile ilgili tartışmalar yeniden alevlenmiş görünüyor. Çevre konusunu elbette tartışacağız.

Hiç bir şeyin yapılmadığını söylersek, haksızlık olur. Ama Kocaeli’de “Çevreyi kirletenlerle mücadele edildiğini, çevreyi kirletenlerin canına okunduğunu ve sorunu ortadan kaldırdığımızı” söylemek de büyük bir yalan olacaktır.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin mevcut gücü ve yetkisi, çevre sorunlarını çözmeye yetecek düzeydedir. Zaten bu konuda yasalarda bir eksiklik, bir sıkıntı bulunmuyor. Sorun uygulamada karşımıza çıkıyor.

Büyükşehir Belediyesi çevre konusunda önemli işler yaptı. Kentin her yerinde milyonlarca ağaç dikildi. Hoş, bu işleri yıllardır değişmeyen çok düşük ücretleri ile, geçici statüde, ya da müteahhit işçisi durumundaki, kışın üzerlerinde kalın bir iş elbisesi, bir eldiven bile olmayan gariban insanlar yaptılar ama, başarının övgüsünü Büyükşehir Belediyesi hak etmiştir.

Başkan İbrahim Karaosmanoğlu, doğayı seven, doğa içinde yaşamayı seven bir insandır. Önemli yürüyüş parkurları yaptırdı. Sahillerde, ormanlık alanlarda güzel mesire yerleri yaptırdı. Bunların hepsini takdirle karşılıyorum.

Kendim gittim gördüm. Gebze’de çok büyük bir evsel arıtma tesisi yapılıyor. Neredeyse bitti gibi. Bu tesis de devreye girince, İzmit Körfezi’ne ve Marmara denizine, ilimizden bir damla bile arıtılmamış evsel atık akmayacak. Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürlüğünün yılda 18 milyon TL’ye ulaşan maliyeti omuzlayıp bütün arıtma tesislerini çalıştırıyor olması da önemlidir ve takdire değer.

Ancak Büyükşehir, sanayi kuruluşlarını denetlemiyor. Yetkisini, gücünü bunların üzerinde kullanmıyor. Kimlerin havayı, kimlerin denizi kirlettiğini biliyorlar. Bir kısmı yandaş. Bir kısmı çok güçlü sanayiciler. Üzerlerine gidemiyorlar. İş, bir fabrikaya kapatmak gerektiren noktaya geldiğinde Başkan Karaosmanoğlu, “Bu tesiste yüzlerce insan çalışıyor. Üretim yapılıyor. İhracat yapılıyor. Kapatılması memleket için de çalışanlar için de zarardır” diyerek yetkiyi, gücü kullanımı engelliyor.

Bunların örneklerini yaşadık. Büyükşehir’in ilgili bürokratları, bizim kentimizde hangi sanayi kuruluşlarının çevreyi kirlettiğini, hangilerinin atıklarını arıtmadan denize verdiğini biliyor ve zaman zaman açıkça söylüyorlar. Ama yetki var, güç var, gereği uygulanmıyor.

Başkan Karaosmanoğlu, ağaç fidanı dikip, yürüyüş parkurları yapınca, kendisini “En iyi çevreci” zannediyor.

İddia ediyorum; önümüzdeki yaz aylarında hele havalar şöyle biraz ısınsın, İzmit yine leş kokusu solumaya başlayacaktır.

Hayat Kimya’dan şikayetler var. Denizi, çevreyi kirletiyorlar. Diler Çelik ile Çolakoğlu Dilovası bölgesini bitirdi, tüketti. Valilik para cezası kesiyor. Ama hiç birinin umurunda değil. Kesilen para cezasını ödüyor, aynı şekilde çevreyi kirletmeye devam ediyorlar.

Başkan Karaosmanoğlu’nun son bazı açıklamaları, beni çok sarstı. Yakın zamana kadar kanlı bıçaklı olup; son dönemlerde pek sıkı fıkı hale geldikleri bir yerel gazeteye Sayın Başkan röportaj vermiş. Dilovası ile ilgili kanser riski hakkında bilimsel rapor hazırlayan, “Dilovası’nda anne sütünde bile kanserojen madde var. Artık çocuklar kanserli doğuyor” diye  açıklama yapan KOÜ’de görevli akademisyen, uzman  Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu için bu röportajda “Şarlatan” demiş.

Bu yakıştırmayı da bir skandal olarak değerlendiriyorum. Başbakan Kars’taki anıt için “Ucube” dedi diye ortalık ayağa kalkmıştı.

Bir belediye başkanı, siyasi rakipleri için, kendisini eleştiren biz gazeteciler için, ya da ne bileyim, yeri gelir bir sivil toplum örgütünün yöneticileri için “Şarlatan” diyebilir. Ama bir bilim adamına hazırladığı bilimsel rapor nedeniyle “Şarlatan” demeye hakkı yoktur.

Dilovası ölüyor. Otoyoldan arabayla geçerken bile camları kapatmak zorunda kalıyorsunuz. Prof. Hamzaoğlu, gitmiş bölgede araştırma yapmış. Velev ki, yanlış sonuçlara ulaşmış, yanlış bir rapor hazırlamış. Ama siyasetin içinde olanların, sorumluluk taşıyanların işi, bu bilimsel raporun gereğini yapmaktır. Sayın Başkan bunu yapmak yerine akademisyen için “Şarlatan” diyorsa, o Sayın Başkan’ın çevreciliğinden de korkarım.

Açıkçası, daha kötüye gitmekten de korkuyorum. Belli oldu ki Büyükşehir Başkan Vekili İlyas Şeker de belediyeyi bırakıp, milletvekilliğine geçmeye hazırlanıyor.

İlyas Şeker kimi zaman eleştirilse de, katı adamdır. Büyükşehir’deki bütün umar planları konusunda Başkan’ın haberi bile yokken, Şeker ilgilenmiştir. İlimizdeki tarım alanlarının sanayiye verilmesi konusunda Şeker katı davranmıştı. Başkan Karaosmanoğlu’na ulaşabilse, O’nu ikna edebilecek birçok sanayici, Şeker’in kapısından boynu bükük ve kızgın ayrılmıştır.

Şimdi Şeker de giderse, Başkan Karaosmanoğlu; kendisine gelecek talepler karşısında aciz kalabilir.

Arslanbey Organize Sanayi Bölgesi yasa dışıdır. Alikahya’daki Asım Kibar Organize Sanayi Bölgesi büyük ölçüde tarım arazileri üzerinde kurulmuştur, yasa dışıdır.

Büyükşehir çevre konusunda yetkisini, gücünü kullanmış olsa, bu kentte kimse çevre kirliliğinden söz edemezdi. Dilovası konusuyla bir ara Çevre ve Orman Bakanı olarak Osman Pepe uğraştı, didindi. Şimdi, o bölgedeki vahşi kirleticilikle kimse uğraşmıyor. Para cezası kesip, kendilerini tatmin ediyorlar.

Çevre konusunda Büyükşehir’in yetki sorunu yok. Ama kavrama ve kararlı olma sorunu var. Sayın Başkan’ın, ağaç fidanı dikmek, yürüyüş parkurları açmakla çevreci olunamayacağını, çevrenin korunamayacağını anlaması gerekiyor.

Kirletici sanayiciye karşı, koruyucu kadife eldivenlerini çıkartıp, demir yumruğunu kuşanması lazımdır.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.