1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Büyükşehir deniz seferlerini özelleştirmeli
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Büyükşehir deniz seferlerini özelleştirmeli

A+A-
Bu şehirde son 15 yılda kaybettiğimiz pek çok şey için, içim yanar.. Elbette son 15 yıl içinde şehrin önemli kazanımları da olmuştur. Kimi zor işler başarılmış, kimi kolay işler  becerilememiştir.. En çok içimi yakan kayıplarımızdan biri, İzmit Körfezi gibi iki yanının neredeyse her karışı yerleşim alanları ile kaplanmış olan doğal bir su yolunda yük ve yolcu taşıması yapılamıyor olması,  “Beceriksizlik” dışında hiçbir sözle izah edilemez.. 
Büyükşehir Belediyesi, son 15 yıllık dönemde zor olanı başarmış, İzmit Körfezi’ni temizleyip, yeniden balıkların gelmesini sağlamıştır. Ama şu İzmit Körfezi’nde çok büyük potansiyel olmasına rağmen deniz yolculuğunu bitme noktasına getirmiştir.
………..
Sözde İzmit-Karamürsel arasında vapur seferleri devam ediyor. Ama tamamen göstermelik.. Tarifelere uyulmadan, yolculara saygı gösterilmeden, vapurlar kafasına göre boş halde gidip geliyor.. D-130 ‘da arabayla yolculuk, hele hele toplu taşım araçları ile yolculuk tam bir işkenceyken, İzmit-Karamürsel arasında deniz yolculuğunu yapamıyor olmak, izah edilemez. 
Büyükşehir Belediyesi,  bu konuda işin en başından beri yanlışlar yaptı. Gittiler, Norveç’ten milyon dolarlara deniz otobüsleri satın aldılar. O deniz otobüsleri, çok mazot yaktığı için Norveç’te tedavülden kalkmıştı, İzmit Körfezi’ne getirdiler.. Düzenli, titiz bir sistem kurulsa, o yüksek yakıt maliyetli deniz otobüsleri ile bile zarar edilmezdi. Hele hele Büyükşehir Belediyesi’ne önceki dönemden kalan iki vapur-çok eski model olmalarına rağmen- doğru değerlendirilse Büyükşehir bu işten kar edebilir. Bu şehrin insanları da biraz zamanı uzatsa da konforlu, risksiz toplu taşıma imkanı bulurlardı. Devlet, deniz ulaşımına indirimli mazot veriyor. Ama bizim Büyükşehir Belediyesi,  İzmit Körfezi’nde deniz ulaşımını kafasından silmiş.. Başkan Karaosmanoğlu’nu, “Bu iş sırtımızda büyük yük. Ne yaparsak yapalım, deniz ulaşımında kar edilemez” yalanına inandırmışlar.. Vapur seferlerini hepten kaldıracaklar da kamuoyu tepkisinden korkuyorlar. Ama bu haliyle, İzmit Körfezi’ndeki deniz seferleri gerçekten Belediye’nin, dolayısıyla bu kentte yaşayan hepimizin sırtında yük oluşturuyor. Personel ücretleri çok yüksek.. Vapurlar, bom boş gidip geliyor.. Elbette zarar eder.
………
Bayramın 1 nci günü bir arkadaşım, denk gelmiş,  Karamürsel’den İzmit’e vapurla gelmiş.. Bana şöyle anlattı:
“-Abi hava güzel, bayram günü vapur doluydu. Eşimle birlikte vapurun dış tarafına kenara oturdum. Her yer pislik içinde, Her yer sigara izmariti ile dolmuş..Herhalde günlerdir kimse  vapuru süpürmemiş.. O güzel havada, vapurun dış tarafında, kenarda yolculuk yaparken, birer bardak çay içelim istedik. Vapurda bir tane görevli yok. Çay falan da artık yapılmıyormuş..” 
İşte böyle bir durum var. Vapurlar, sözde Mehtap Turu’na, Adalar turuna çıkartılıyor. Partililer hoppidi hoppidi gezdiriliyor. İzmit Körfezi’nde doğru dürüst vapur seferleri yapılsa,  her vapurun-ya da deniz otobüsünün- büfesinden bile her ay binlerce lira para kazanılır. 
Bursa Büyükşehir Belediyesi, denizde toplu taşımayı geliştirdi. İnsanlar Bursa’dan İstanbul’a bile denizden gidip geliyorlar. Hatta, arabalarını feribotlarda taşıyorlar. Bursa’nın sahil ilçeleri arasında vızır vızır vapurlar çalışıyor. Van gölünde su yolu toplu taşıması var. İstanbul’u anlatmaya zaten gerek yok. Gidin Avrupa’da sahil kentlerine. Hepsinde toplu taşımada deniz yolculuğu birinci sıradadır. Hepsi kar eder. Hepsi, çalıştığı bölgedeki insanların birinci tercihidir. 
Bir tek biz; üstelik deniz üzerinde toplu taşıma için en uygun şehirde, İzmit Körfezi kıyılarında yaşayan bizim kentimiz, bu işi beceremedi. Üstelik, 1950’li, 60’lı yıllarda kar eden bir deniz işletmesi varken, şimdi deniz otobüsleri, vapurlar elimizde patladı.
…………
Büyükşehir Belediyesi’nin bu işi özelleştirmesi lazım. Belli ki, Belediye beceremeyecek. Çünkü Belediye kadroları, bu işe inanmıyorlar. 1999 büyük deprem felaketinin ardından, Sefa Sirmen döneminde bir ara İstanbullu özel tekneler İzmit Körfezi’ne gelmişti. Tıkır tıkır işleyen bir tarife koydular.. Bu tekneler bile İzmit-Karamürsel arasında dolu dolu gidip geldi, para kazandı. 
Büyükşehir, sahilde yerleşim merkezlerinde iskelelerini yapar. İzmit-Karamürsel arasında gidip gelirken Derince’ye, T.Çiftlik, Gölcük, Değirmendere, Halıdere, Ulaşlı, Ereğli, Karamürsel’e uğrayan, bir güzergah belirlenir. Saatler konur. Dakikası dakikasına saatlerine uyulan bir sistem kurulur. Bunlar zor işler değil. Büyükşehir, iskelelerle yerleşim alanları arasında yolcu taşıyan minibüs hatları verir. Sistem, tıkır tıkır işler.. Sistemi işleten, para kazanır.. Vapur seferleri olursa;  Halıdere-Ulaşlı-Ereğli gibi giderek unutulan beldelerin ticari canlılığı artar. Bir taşla, on kuş vurulur. Her gün D-130 karayolunda gidip gelmek zorunda olan insanlar, rahata, konfora kavuşur. Gazetesini okuyup, çayını yudumlayarak zorunlu yolculuğunu yapar.
Büyükşehir özelleştirmeye çıkarken, İzmit Körfezi’ndeki toplu taşıma işletme hakkını blok olarak satmaya bilir. Yolcu başına komisyon karşılığı özelleştirme yapılabilir. Aylık veya yıllık abonman biletleri için ekonomik bir tarife konur, günü birlik keyif için vapura binecek olanlardan, karayolu ücretinin üzerinde bir ücret talep edilebilir. 
Tek koşul, bu işi önemsemektir. Doğru dürüst tarife hazırlamak, bu tarifeye her gün dakikası dakikasına uyup, insanların ayağını denizdeki toplu taşıma teknelerine alıştırmaktır. Sistem bir otursa, Büyükşehir Belediyesi, sadece vapurların çay ocağı-kantininden, Sekapark sahilindeki büyük kafelerin kira gelirinden daha büyük gelir elde edebilir. 
Bu yazı toplam 411 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum