1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Büyükşehir Faaliyet Raporu hakkında muhalefet sözcüleri neler söyledi
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Büyükşehir Faaliyet Raporu hakkında muhalefet sözcüleri neler söyledi

A+A-

Kocaeli Büyükşehir Belediye Meclisi’nin geçen hafta içinde yapılan nisan ayı olağan toplantısında Büyükşehir Belediyesi’nin 2017 yılı faaliyet raporu okundu. Başkan İbrahim Karaosmanoğlu, 2017 yılının hizmet açısından çok başarılı geçtiğini düşünüyor ve bunu her yerde söylüyor. Büyükşehir Belediyesi’nin özellikle İlhan Bayram’ın Genel Sekreterliğe getirilmesinin ardından dağınık yapısının toparlandığı, yatırımlara hız verildiği, işlerin daha düzenli gittiği tartışılmaz bir gerçektir. Başkan Karaosmanoğlu, “Avrupa ülkeleri düzeyinin üzerinde büyük işler yapıldığını” söylüyor. Hatta Meclis üyelerine “Bu hizmetlerde sizin de payınız var. Ama bilmiyorsunuz. Gidip bakmıyorsunuz” diye sitem ediyor. 
Başkan “Başarılıyız” diyor ama “Hala bazı eksiklerimiz var” gerçeğini de vurguluyor. 
Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 2017 yılı faaliyet raporu hakkında Meclis’te CHP ve MHP Grupları adına da konuşmalar, değerlendirmeler yapıldı. CHP Grubu adına Engin Taşdemir, MHP Grubu adına Vahit Eryılmaz “Grup Başkanvekili” sıfatıyla konuştular. İki muhalefet sözcüsü de , “Hiçbir şey yapılmadı dersek yalan olur” cümlesi çerçevesinde konuşmuş, Büyükşehir Belediyesi’nin yaptıklarını takdir edip, yapılmayanları veya yanlış yapılanları sıralamışlar. Bu açıdan bakıldığında yerel siyaset adına sevindirici bir gelişme. 
MHP Grubu adına konuşan Vahit Eryılmaz, Büyükşehir Belediyesi’nin genelde başarılı olduğunu, önemli işler yaptığını belirtiyor. Ancak bazı ilçelerde hizmetlerin eksik kaldığını söylüyor. Altyapı konusunda Derince ve Körfez’in ihmal edildiğini belirten MHP sözcüsü şöyle konuşmuş:
“-Geleceği planlıyoruz diyorlar. Ama daha 3-5 yıl önce bütün kırmızı ışıkları kaldıracağız vaadiyle yapılan D-100 projesi, şimdiden tıkandı. Şimdi bu yolu genişletmeye hazırlanıyorlar. Körfez-Cengiz Topel arasındaki metro konusu yıllardır konuşuluyor ama, hala bir somut adım yok. İzmit için en hayırlı proje, tramvay projesi olmuştur. 2015 yılında bitmesi planlanan proje, 2017 yılı haziran ayında bitirilebildi. Şehir içi trafiğini rahatlattığını söylemeliyiz.”
MHP’li Vahit Eryılmaz,  Körfez İlimtepe bölgesinde, Belen köyünden öteye doğalgaz götürülmediğini ifade ediyor, çevreyi koruma konusunda Büyükşehir’in yeterli özeni göstermediğini söylüyor. İzmit çevresindeki yüksek binalar nedeniyle, sanayiden kaynaklanan kirliliğin, İzmit çanağında kaldığını belirtiyor. Cedit-Erenler bölgesindeki yüksek binaları eleştirmiş. MHP sözcüsü, Büyükşehir’in park, bahçe, ağaçlandırma çalışmalarını; trafiğe çözüm arayışlarını takdir ettiklerini yaya köprülerine ek asansör yapılmasını desteklediklerini Büyükşehir törenlerinde Mehteran bandosunu çok başarılı bulduğunu belirtiyor, “Ancak İstiklal Marşımızın farklı şekilde söylenmesi girişiminin izah edilmesi gerekir” diyor. Eryılmaz tarımla uğraşanların daha fazla desteklenmesini, engelliler için daha rahat koşullar sağlanmasını istiyor. Sosyal belediyecilik alanında yapılanları da takdir ediyor MHP’li Eryılmaz, Cengiz Topel Havaalanının işletilmesi konusunda Büyükşehir’in de devreye girmesini istiyor.
CHP Grup Başkanvekili Engin Taşdemir, MHP’li Eryılmaz kadar uzun konuşmamış. En azından Taşdemir’in konuşmasında Büyükşehir’e övgüler bölümü daha az. Ancak CHP’li Taşdemir de sözlerine, “Kocaeli’de taş üstüne taş koyana, emek harcayana, işçisinden yöneticisine kadar hepsine teşekkür ederiz” diyerek başlıyor.
CHP’li Taşdemir, faaliyet raporunda Belediye iştirakleri hakkında hiç bilgi verilmemesine dikkat çekerek  “Şeffaflık gereği Belediye iştiraki şirketlerin mali yapıları ve çalışma konuları hakkında bilgi verilmesini beklerdik” diyor. Bu açıdan 2017 faaliyet raporunun eksik, yetersiz ve yasalara uygun olmadığını belirten CHP sözcüsü şöyle devam ediyor:
“-Raporu incelediğimizde Osmangazi Köprüsünün resmi var. Osmangazi Köprüsünü merkezi hükümet yaptı. Büyükşehir bu kitaba koyarak, kendisi yapmış gibi gösteriyor. Bu durumu yadırgıyorum. Raporda Kocaeli’nin yaşam kalitesi açısından imrenilecek, mutluluk duyulacak bir kent olduğu belirtiliyor. Oysa Kocaeli yaşam kalitesi endeksinde 23 ncü sırada bulunuyor.”
CHP’li Taşdemir, faaliyet raporunun doğru, güvenilir ve ön yargısız olması gerektiğini, ancak yayınlanan kitapta sadece AK Partili Belediye Meclisi üyelerinden söz edildiğini, CHP ve MHP’li meclis üyelerine hiç yer verilmediğini de belirterek  “Bu bencillik değil midir?” diye soruyor. CHP sözcüsü, 160 bin nüfuslu Körfez ilçede toplam 1.7 milyar TL harcama yapılmasını da “Körfez ilçeye üvey evlat muamelesi” olarak değerlendirmiş. CHP’li Taşdemir’in ilginç bir saptaması daha var:
“-2017 yılı raporuna göre kentsel dönüşüm ve gelişim alanları 1.570 metrekare, mezarlık alanları 31.683 metrekare gözüküyor. Yani yaşayan insanların yaşam alanlarını genişletmek yerine ölülere yatırım yapmışsınız. Kentsel dönüşüme 1.9 milyon TL,  mezarlıklara 2.5 milyon TL harcamışsınız. Diriden çok ölüye yatırım yapmışsınız.”
2 milyar 100 milyon TL’nin 2017 yılı bütçesinin çok büyük bir rakam olduğunu vurgulayan Taşdemir şöyle devam ediyor:
“-Faaliyet raporu kalın gösterilmek istenmiş, 200’den fazla resim kullanılmış. Yapılan işleri, 2.1 milyar TL’lik olağanüstü bütçeye bakarak değerlendirmek gerekir. Bu bütçe ile ilimizin öncelikli sorunları ortadan kaldırıldı mı? Tartışılması gereken asıl konu budur.”
Öteden beri Büyükşehir Belediye Meclisi’nin önemine vurgu yaparım. Bu mecliste böyle kaliteli toplantılar da yapılıyor. Ama genel olarak Meclis toplantılarına Başkan ve üyeler katılmıyor. Büyükşehir Meclisi’nin kaliteli olmasına özen gösterilmiyor. Umarım, 2019 seçim döneminde çok daha iyi, güçlü, ciddi bir Büyükşehir Meclisi oluşturulabilir.
ENGİN TAŞDEMİR-  CHP Meclis Grup Başkanvekili 
VAHİT ERYILMAZ- MHP Meclis Grup Başkanvekili

DUVAR YAZISI 
ABD-İngiltere-Fransa  
bir tarafta. Rusya-İran-Esad 
öbür tarafta. Aman biz 
bulaşmayalım da birbirlerini yesinler.

Bu yazı toplam 1934 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
5 Yorum