1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Büyükşehir işçisinin gözü Karaosmanoğlu’nda
Büyükşehir işçisinin gözü Karaosmanoğlu’nda

Büyükşehir işçisinin gözü Karaosmanoğlu’nda

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nde hangi sendikanın daha çok üye sahibi olacağı ve yetki alacağı konusundaki yarış, Hizmet-İş Sendikası ile Belediye-İş Sendikasının ilimizdeki şubeleri arası

A+A-

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nde hangi sendikanın daha çok üye sahibi olacağı ve yetki alacağı konusundaki yarış,  Hizmet-İş Sendikası ile Belediye-İş Sendikasının ilimizdeki şubeleri arasında yarış olmaktan çoktan çıktı. Hatta, Belediye-İş ile Hizmet-İş Genel Merkezlerinin mücadelesi olma boyutunu da aştı. Bir bakıma, Türk-İş ile Hak-İş Konfederasyonu seviyesinde bir yarış haline geldi.

Konuyu takip edenler bilecektir; 2009 yılı mart ayındaki yerel seçimlerin ardından, bir yerden işaret verilmiş,  Türk-İş’e bağlı Belediye-İş sendikasına üye olan Büyükşehir ve İSU işçilerinin tamamı, üç-dört gün içinde kitlesel biçimde Hak-İş’e bağlı Hizmet-İş Sendikasına üye olmuştu.

Hizmet-İş, birden bire ilimizdeki en güçlü ve önemli sendika haline gelmiş,  Büyükşehir’den gelen üyeleri için yeni bir şube kurmuştu. Büyükşehir Belediyesi’ndeki son sözleşmeyi de Hizmet-İş yaptı. Sancılı bir pazarlık süreci yaşandı, Ancak, bu pazarlığın sonu işçi açısından tatmin edici olmuştu.

Daha sonra Hizmet-İş kendi bünyesinde bu büyük yükü taşıyamadı. İrfan Gün başkanlığındaki şube yönetimi çok fazla dalgalandı. Kendi içerinde mücadeleye girdiler. Güven kaybı ortaya çıktı.

Belediye-İş, Büyükşehir ve İSU’daki 2500 civarında işçiyi kaybetmenin hırsıyla yeniden yapılandı.  Kocaeli’de sendika çevrelerinde çok saygın bir yeri olan Adnan Uyar, Belediye-İş Şube Başkanlığı için ikna edildi. Belediye-İş Genel Merkezi ve Türk-İş yönetiminden çok ciddi destek alındı. Sendika genel merkez yöneticisi Bayram Özkan, eski üyeleri yeniden kazanma mücadelesine adeta baş koydu.

Adnan Uyar’ın kişiliği, ilimizdeki siyasi çevreler ve Belediye üst yönetimi nezdindeki saygınlığı da Belediye-İş’in önünü atı.

2011 12 Haziran seçimleri sonrasında, 2009 yerel seçimlerinde giden üyelerin geri dönüşüne yönelik büyük hazırlık başladı. Bu konuda Başkan Karaosmanoğlu’ndan da kamuoyu nezdinde gerekli destek alındı. Hatta Başkan Karaosmanoğlu, kadrolu işçilerin Belediye-İş’e geçişine onay verirken, sendikalı olamayan 2600 civarındaki müteahhit işçisinin de sendika üyeliği konusunda önünü açtı, yeşil ışık yaktı.

Önceki gün, Belediye-İş Kocaeli Şubesi Başkanı Adnan Uyar ile sohbet imkanı buldum. Geçen cuma günü itibariyle Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki 2600 civarında müteahhit-taşeron işçisinden yaklaşık 2000 kadarı sendika üyesi olmuşlar. Uyar, “Farklı iş kollarında görev yapan müteahhit işçisi arkadaşlarımız vardı.  Bu arkadaşlarımızın, kendi işkollarında faaliyet gösteren Türk-İş’e bağlı sendikalara üye olmasını sağladık” dedi.

2500 civarındaki kadrolu Büyükşehir ve İSU işçisinden ise, yine cuma günü itibariyle 1475 işçi Hizmet-İş’ten ayrılıp, Belediye-İş’e geçmişti. Kuşkusuz iyi rakam. Üstelik bu rakam, önümüzdeki dönem için Büyükşehir’de sözleşme yetkisini almak konusunda Belediye-İş’e yetiyor.

Ancak bir sıkıntı var. 2009 yerel seçimlerinden sonra 3-4 gün içinde Belediye-İş adeta tamamen boşalmış, en fazla bir haftanın sonunda  bütün işçiler Hizmet-İş’e geçmişti. Belediye-İş ise, seçimden sonra geçen iki koca haftanın sonunda henüz 1475 rakamında. Belediye-İş yöneticileri, en az 2000 üyeye ulaşmayı prestij meselesi olarak görüyor.

Uyar’a, neden bu akışın hız kestiğini, neden bütün işçilerin Belediye-İş’e geçmediğini sordum. Hizmet-İş sendikası alanlarda, işyerlerinde Başkan Karaosmanoğlu’nun hala Hizmet-İş’ten yana olduğunu, Umre dönüşünde bunu açıkça deklare edeceğini ve Belediye-İş’e gidenleri bile geri çağıracağını söyleyerek işçiyi durduruyormuş.

Ben seçim günü, Başkan Karaosmanoğlu’nun kendi ağzından duydum. Başkan işçilerin sendika seçimi konusunda çok açık biçimde müdahil olmaktan yana değil. Ama hissettiğim kadarıyla, Hizmet-İş’in bu yükü taşıyamadığını düşünüyor ve gönlü Adnan Uyar başkanlığındaki Belediye-İş’ten yana. Üstelik Büyükşehir Belediyesi’nde Başkan Karaosmanoğlu’nun yakın çevresinde çalışanlar-şoförü dahil- Başkan Umre’deyken Hizmet-İş’ten ayrılıp, Belediye-İş’e üye oldular.

Hizmet-İş kanadı,  2009’da kazandığı üyelerin tamamını kaybetmemek adına, bu alanda bir bakıma günah keçisi haline getirilen Şube Başkanı İrfan Günü feda ederek, Belediye işçisine, “Bakın İrfan Gün de gitti. Artık Başkan Karaosmanoğlu bizim yanımızda” havası basıyormuş. Adnan Uyar, özellikle İSU’daki bazı müdürlerin kendi personelleri üzerinde baskı kurduğunu, işçileri korkuttuğunu Hizmet-İş ve Hak-İş yöneticileri için “Onlar bizim kardeşimiz” derken, Türk-İş ve Belediye-İş yöneticileri için ise, “Onlar dinsizdir” yaftası asmaya çalıştıklarını anlattı.

Belediye işçileri için en ciddi sıkıntı ve tehlike, iki sendika arasında bölünmektir. Böylesi bir durum, iki sendikanın da gücünü zayıflatır, dolayısı ile belediye işçilerinin aleyhine olur.

2500 civarındaki kadrolu işçiden geçen cuma günü itibariyle 1475’ini üye olarak kaydeden, ama bur rakamı en azından 2000’e çıkartmak isteyen Belediye-İş yöneticileri şimdi haklı olarak Başkan Karaosmanoğlu’nun ağzına bakıyor.

Başkan’ın dün kutsal topraklardan dönmüş olması, yarın da işbaşı yapması bekleniyordu. İşçilerin örgütlenmesi konusundaki samimiyetini müteahhit-taşeron işçilerinin önünü açarak kanıtlayan Başkan Karaosmanoğlu’nun şimdi bu konudaki net tavrını ortaya koyması gerekiyor. İşçi, Başkan’ın ağzının içine bakıyor.

Karaosmanoğlu, eğer yeniden fikir değiştirdi ve gerçekten Hizmet-İş ile Hak-İş’in yanında duruyorsa, bunu kendisi deklare etmeli, yok gerçekten işçinin özgür iradesi ile sendikasını seçmesini destekliyor ve Belediye-İş’i bu konuda kendisine daha yakın görüyorsa, bunu da açıkça bir kez daha söylemelidir.

Başkan net tavrını açıkladığında, bu konudaki sıkıntı, bu hafta sonuna kadar bitmiş, herkes yerini bulmuş olacaktır. Umre yaparak 12 Haziran seçimlerinin yorgunluğunu atan Başkan Karaosmanoğlu’nun dinlenmiş haliyle yeniden işbaşı yaparken halletmesi gereken ilk iş de bu olmalıdır.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.