1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Büyükşehir Meclisi’nde 4 saat bütçe tartışıldı
Büyükşehir Meclisi’nde 4 saat bütçe tartışıldı

Büyükşehir Meclisi’nde 4 saat bütçe tartışıldı

Kocaeli Büyükşehir Belediye Meclisi’nin aralık ayı toplantısı, önceki gün tamamlandı. Büyükşyehir Bütçesinin görüşüldüğü toplantı, 4 saat sürdü ve Büyükşehir Meclisi’nin en uzun toplantılar

A+A-

Kocaeli Büyükşehir Belediye Meclisi’nin aralık ayı toplantısı, önceki gün tamamlandı.  Büyükşyehir Bütçesinin görüşüldüğü toplantı, 4 saat sürdü ve Büyükşehir Meclisi’nin en uzun toplantılarından biri oldu.

12 ilçe bütçesinin toplamının iki katı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin 2011 yılı bütçesi, 1 milyar 250 milyon TL olarak bağlandı. İlimizdeki 12 ilçe belediyesinin 2011 yılı bütçelerinin toplamı ise  635 milyon TL. Yani Büyükşehir’in önümüzdeki yılki bütçesi,  12 ilçe belediyesinin bütçelerinin toplamının iki katı düzeyinde . Büyükşehir bütçesine  CHP, HAS Parti ve Saadet Partili üeler red oyu verirken, bütçe AKP’lilerin oy çokluğu ile kabul edilmiş oldu.

Örengül ve gökmen’den sert eleştiriler geldi

Kocaeli Büyükşehir Belediye Meclisi’nde bütçenin görüşüldüğü oturumu Başkan İbrahim Karaosmanoğlu yönetti. Karaosmanoğlu, bütçe oylanmadan önce uzun bir konuşma yaptı. Başkan, “Bütçe hepimizin bütçesidir. Oy birliği ile kabul edilmesi gerekir. Önceki yıllarda bütçenin gerçekleşme oranı yüzde 77 civarındaydı. Daha gerçekçi bütçeler yaphmamız, gerçekleşme oranını en az yüzde 90’lara çıkartmamız gerekir” dedi.

Belediye otobüsü ile işe gelip gideceğim

Başkan karaosmanoglu, iki yılda 777 milyon TL’lik yatırımın nerelere gittiğini tek tek anlattı, Meclis’te bir de söz vererek, “Bundan sonra haftanın bir günü makam arabamı hiç  kullanmayacağım. İşime Belediye otobüsü ile gidip geleceğim. tavsiye ederim, siz de öyle yapın” dedi. Karaosmanoğlu, sahallirde yapılan projeleri, İzmit Körfezi’ndeki temizliği anlattı, “Önümüzdeki yaz mevsiminde hepinizi çıplak ayakla sahillerde deniz kenarlarında yürümeye davet ediyorum” dedi. Karaosmanoğlu, sık sık kazaların yaşandığı Gazanfer Bilge Bulvarı’nı da savundu, “Orada hata yok, çekememezlik var. O yola Ölüm Yolu demek  çok yakışıksızdır. Orası dünyanın en güzel yoludur” dedi.

Gökmen ve Örengül’den sert muhalefet geldi

Meclis toplantısında CHP’li Fahri Örengül ile Fikret Gökmen, belediye bütçesini de yatırımlarını da sert sözlerle eleştirdiler. Gökmen, bütçenin gerçekçi olmadığını,  doğru bütçenin 900-950 milyon TL civarında olması gerektiğini söyledi, “Bütçe açık ve şeffaf değil. Büyükşehir gereğinden çok fazla araç kiralıyor” dedi.

HAS Partili üye  Ömer Öztürk de bütçeyi eleştirdi, gerçekçi olmadığını söyledi, “Burada ilçe belediyelerinin de bütçeleri konuşuluyor. Ama bazı belediye başkanları katılmıyorlar. 777 milyon TL’lik yatırım gerçekçi değil. Hep suçu Sirmen dönemine atıyorsunuz. Siz iyi insan, iyi dost olabilirsiniz. Ama iyi Belediye Başkanı değilsiniz. 6 yılda bu bütçelerle yapılanlar yetersizdir” dedi.

CHP’li Örengül de   fazla sayıda araç kiralandığını, araçların hep aynı firmadan kiralandığını söyledi. Örengül konuşmasında Sirmen döneminde, üstelik yetersiz mali imkanlarla yapılanları da saydı, “İçtiğiniz suda da, sattığınız doğalgazda da CHH’nin, Sefa Sirmen’in imzası var” dedi. AKP’li Başkan Vekili Şeker, Örengül’ün lafını sık sık kesti, “Siz basının ağzından konuşuyorsunuz. basında çıkan yazıları gelip burada okuyorsunuz” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.