1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Büyükşehir Meclisi’nde bol bol polemik yapıldı
Büyükşehir Meclisi’nde bol bol polemik yapıldı

Büyükşehir Meclisi’nde bol bol polemik yapıldı

Kocaeli Büyükşehir Belediye Meclisi, önceki gün İbrahim Karaosmanoğlu başkanlığında toplandı. Yaklaşık 3 saat süren toplantıda, Karaosmanoğlu ile AKP, CHP ve HAS Partili üyeler birbirlerine sataştılar,

A+A-

Kocaeli Büyükşehir Belediye Meclisi, önceki gün İbrahim Karaosmanoğlu başkanlığında toplandı. Yaklaşık 3 saat süren toplantıda, Karaosmanoğlu ile AKP, CHP ve HAS Partili üyeler birbirlerine sataştılar, bol bol polemik yaptılar.

Üç yıllık dönemi kapsayan Bakanlık Teftişi ile ilgili bilgi veren Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “Bakanlık, usul yönünden teftişini yapıp tamamladı. Bizim için birinci derece müfettiş, halkımızdır. Meclis üyelerimizin her biri müfettiş ve gözlemcidir. Halk bizi müfettiş gibi izliyor, not alıp ajandasına kaydediyor” dedi.

CHP Grup Sözcüsü Fahri Örengül, teftiş raporunu görmek istediğini söyledi, Karaosmanoğlu bu isteğe olumlu yanıt verdi.

CHP’li Örengül, Ekşi’lerin benzin istasyonunun imar komisyonuna uygun olmadığı iddiasını tekrarladı, “İmar Komisyonu raporu uygun değildi, ama sonra uygun hale getirildi. Mahkeme kararı uygulanmalıdır. Yasadışı işi belediye hızla ruhsatlandırdı. Bu, kanuna karşı hiledir” dedi.

İSTANBUL’DAN HAFRİYAT GETİRİYORLAR

Örengül’ün iddialarına karşı Karaosmanğlu, “Göbek bağımız var diyebilir misiniz? Risk alırız, aldığımız kararın arkasında dururuz. Gizleyecek bir şeyimiz yok” yanıtını verdi.

Gebze’de bir demir-çelik fabrikasından çıkan curufların yol alt malzemesi olarak kullandıklarını, çevreye zarar verdiklerini, hafriyatlarla ilgili İstanbul’un müthiş baskısı altında mücadele ettiklerini hatırlatarak, “İstanbul’dan ilimize hafriyat dökmeye gelenler oluyor. Bununla mücadelede yüzde 95 başarı sağladık, ama tek tüm getirenler oluyor” dedi.

CHP’ni Fahri Örengül, Büyükşehir Belediyesi’nin Eski Gölcük Yolunda bulunan Kız Yurdu’nun İlim Yayma Cemiyetine verilmesinin siyasi bir karar olduğunu öne sürerek, “Neden İlim Yayma Cemiyetine veriyorsunuz da Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneğine vermiyorsunuz” diye sordu.

KIZ YURDUNUN ÖMRÜ BİR YIL

Karaosmanoğlu, Kız Yurdunu tahliye ettiklerini, prefabriklerin ömrünü tamamladığını, İlim Yayma Cemiyeti’nin yıl sonuna kadar işletebileceğini söyledi. Mimar Sinan köprüsü sahil kısmında bulunan çay bahçesi-kafeteryanın işletmesinin Belde A. Ş.’ye devredilmesine de CHP’liler karşı çıktı. Örengül, mahkeme kararlarını, meclis üyelerini dinlemezseniz, siz kimi dinleyeceksiniz” dedi. Eleştirilere İmar Daire Başkanı Gökmen Mengüç yanıt verirken, tavandan su damlamaya başladı. Bunu gören Fahri Örengül, “Yaptığınız meclis salonu bu kadar olur” dedi. Yetkililer, suyun klimadan damladığını söylediler.

Meclis toplantısında Emekli Evi, Hobi Bahçeleri, Afet Merkezi, Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu, Kültür Müzesi kurulması onaylandı.

KADIN TARTIŞMASI

HAS Partili Ömer Öztürk, kadınlar için yapılacak tesislerde manevi boyutların, Türk örf ve adetlerin ön planda tutulması yönündeki düşüncesine CHP’li Zeynel Sarıkaya, “Kadınlar yaşamın tam ortasındadır. Üretimden koparıp eve hapsedilmemelidir. Bunlar çağın çok gerisindeler” yorumunu yaptı. Bunun üzerine Karaosmanoğlu, Kent Konseyinin kadınlarla ilgili ciddi çalışmalar yaptığını hatırlatarak, “Kadınlar bizim iktidarımızda güçlendi” dedi. Bunun üzerine CHP’li Örengül “Selamet gömleğini(Milli Görüş) çıkardınız, biraz düzelmeye başladınız” diye takıldı. AKP’li Nilgün Yıldırım ise “Hiç kimse kadınlara ne düşündüklerini sormuyor. Ben kendimi erkeklerden farklı görmüyorum. Erkekler, kadınların güçlenmesini istemiyor, evde otursun, hizmet etsin istiyor. Çalışmayan erkekler, kadınlarını öldürüyor. Kadınlardan önce erkekleri eğitmek lazım” şeklinde konuştu. SP’li İbrahim İlhan da Milli Görüş takılmasına yanıt verdi.

HAYMANALI-ALEMDAR ATIŞMASI

CHP’li Ali Haymanalı ile Derince Belediye Başkanı Aziz Alemdar arasında Yenikent Mahallesindeki imar konuları uzun tartışmalara sahne oldu. Alemdar, “Bu konular Ali Haymanalı’nın içine siniyor, ama CHP’lilerden çekindiği için muhalefet yapıyor” dedi. Rant sağlanmasına karşı çıktıklarını belirten Haymanalı da Kaşkaldere projesinde istimlaklerin adaletsiz yapıldığını, bazı kişilerin kayrıldığını iddia etti. Alemdar da “Ayrım yapmamız son konusu değildir. Ali Bey, basın yoluyla insanları tavır almaya davet ediyor, polemik yapıyor” dedi. Araya Karaosmanoğlu girdi, vadileri kurtarmak istediklerini belirterek, “Eskiden belediyelerin gücü olmadığı için istimlak yapamıyorlardı. Biz cesaret ettik, istimlak yapıyoruz” dedi.

İzmit Yenimahalle D-100 karayoluna paralel bulunan, Selanik muhacirlerinin oturduğu alanın Kentsel Dönüşüm ve Gelişim alanı olarak ilan edilmesi önerisi de kabul edildi. Karaosmanoğlu, bu alanın vitrin bir alan olarak çok güzel bir projeyle bambaşka bir hale büründürüleceğini ifade etti. Meclisten çıkan Kentsel Dönüşüm kararı İçişleri Bakanlığına gönderilecek.

GÜRCİSTAN PROGRAMI BELİRLENDİ

Bu arada Büyükşehir Belediye Meclisi’nden 55 üyenin katılacağı Gürcistan gezisinin programı da belli oldu. 55 üyeden 24’ü geziye kendi imkanlarıyla eşlerini de götürüyor. 9’u görevli ve gazeteci olmak üzere toplam 88 kişilik kafile 21 Eylül Çarşamba günü yola çıkacak, 24 Eylül Cumartesi günü yurda dönecek.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.