1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Büyükşehir Meclisi’nde güzel öneriler, önemli sorular
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Büyükşehir Meclisi’nde güzel öneriler, önemli sorular

A+A-

Bizim toplumumuzun tamamı hala anlayamamış olabilir. Demokrasi büyük bir nimettir. Demokrasilerde halk, seçtiği insanlardan oluşan meclis aracılığıyla kendi kendini yönetir. Seçimle gelen her meclis önemlidir. Her meclisin toplantıları önemsenmelidir.

Ben, kapanmadan önce, İl Genel Meclisi’ni de çok önemserdim. Hele Büyükşehir Belediye Meclisi’nin bu şehrin gerçek manada parlamentosu olduğunu düşünüyorum. Ancak ne yazık ki, bizim kentimizde bu yerel meclisler önemsenmez. Toplantıları genellikle formalite niteliğindedir. İktidar meclisi angarya görür. Muhalefet, Meclis’te iş olsun diye bulunur, gereksiz polemiklerle basında yer almak, gazetede fotoğrafını görmek için konuşurlar.

Kocaeli Büyükşehir Belediye Meclisi’nin geçen hafta yapılan eylül ayı olağan toplantısında CHP’li ve MHP’li üyelerin Başkanlık divanına yazılı olarak sundukları bazı soru ve önergeleri, toplantıyı izleyen arkadaşım Murat Yoldaş, benim önüme getirdi. Ne yazık ki, bizim Büyükşehir Belediye Meclisi toplantılarına genellikle Başkan Karaosmanoğlu bile katılmıyor. Oysa Büyükşehir Meclisi’nde rutin konulardan oluşan gündem bittiğinde bu kentin sorunlarının enine boyuna tartışılması, önergelerin ele alınması lazım. Bizim şehrimizin sorunsuz olduğunu kimse söyleyemez. Fikir üretmeliyiz.. Birbirimizi denetlemeliyiz. Medenice konuşup, tartışmalı, bu kentte yaşayan insanların sorunlarına birlikte çözüm aramalıyız. Bugün size Büyükşehir Belediye Meclisi’nin son toplantısında muhalefet üyelerinin verdiği bazı soru önergeleri ile bazı teklifleri aktaracağım. Kent Meclisi’nde bu konuların tartışılabildiğini görmek, beni mutlu etti.

CHP’Lİ ÜYELERİN SORU ÖNERGELERİ

Son Meclis Toplantısı’nda CHP’li üyelerden en çok soru önergesi veren kişi Nihat Değer olmuş.

Değer bir soru önergesinde FETÖ soruşturması kapsamında gözaltına alınan bazı kamu görevlilerinin durumunu soruyor, ”Büyükşehir Belediyesi’nde açığa alınan memurların kesin kararları ne zaman verilecek?” diye soruyor. Yine Nihat Değer’in bir soru önergesi var:

“-Şehir Tiyatrosu sanatçılarına yılda 2 kez verilen teşvik primlerinin neden ödenmediğini, 2013 yılından kalan teşvik primlerinin ne zaman ödeneceğini?” sormuş. CHP’li Nihat Değer’in Başkanlık Divanı’na sunduğu bir başka soru önergesi şöyle diyor:

“-Hali hazırda faaliyeti devam eden İzmit Tramvay Hattı projesi’nde ana yüklenici firma altyapı vs.. Zorluklar gerekçe göstererek yeni bir hesaplama yapılmasını, ya da kapsam dışı maliyet tespiti  konusunda kuruma başvuru yapmış, evrak sunmuş mudur?” diyor.

Bu soru ilginç.. Yani tramvay işini zaten çok yavaş götüren müteahhit firma acaba şimdi de maliyet artışı mı istiyor demeye getiriliyor.

CHP’li üye Serap Özmen ilginç bir konuyu Meclis’e taşımış. Özmen, “İstanbul’a su götürecek Melen Projesi kapsamında yerlerinden olan bazı aileler Kartepe Belediyesi’nin İbrikdere bölgesine yerleşmişlerdir. Bu vatandaşlar, eski oturdukları bölgelerindeki yakınlarına ait mezarları da İbrikdere Mahallesi’ndeki bir parsele taşımış, burayı mezarlık haline getirmiştir. Belediye’nin bir mezarlığın taşındığından haberi var mıdır?” diye soruyor. Bence önemli ve ilginç bir konu.

CHP’li Meclis Üyeleri İbrahim Karslı ve Abdülkadir Konca’nın Gebze Bölgesi ile ilgili ortak hazırladıkları iki soru önergesi var.  Birinde Gebze Adliyesi’ne ulaşım sorunu soruluyor. Diğerinde Sivas Divriği ilçesinin ulaşım konusunda zorlandığı belirterek,  Büyükşehir Belediyesi’nin kullanım dışı kalmış iki otobüsünün Sivas Divriği Belediyesi’ne hibe edilmesi öneriliyor.

MHP’Lİ ERYILMAZ’IN ÖNERİLERİ

Büyükşehir Belediye Meclisi’nin MHP’li üyesi Vahit Eryılmaz da çalışkan bir muhalif üye. Eryılmaz da son Meclis Toplantısı’nda önemli önerileri gündeme getirmiş.

MHP’li üye, İzmit’in Balık Pazarı konusundaki sıkıntısını anlatıp, yeni bir Balık Pazarı’na durulan ihtiyacı dillendiriyor. Eryılmaz, “Halkevi karşısında Adnan Menderes Yaya Köprüsü’nün deniz tarafındaki ayağında, Nazmi Oğuz Parkı yanında yeni bir Balık Pazarı yapılmasının uygun olduğunu düşünüyoruz?” diyerek önerisini gündeme getiriyor.

Yine MHP’li Eryılmaz, Büyükşehir Belediyesi’nin yaz aylarında ilimizdeki plajlarda görev yapan kurtarma ekiplerinin 2009 yılından bu yana 5 bin 879 kişinin, geçtiğimiz yaz bin 446 kişinin hayatını kurtardığına dikkat çekerek, Büyükşehir Belediyesi’nin bu ekiplerde görev yapan personelini ödüllendirmesini öneriyor. MHP’li Eryılmaz’ın bir yazılı önergesi daha var. MHP’nin kurucu genel başkanı Alparslan Türkeş’in adının da ilimizde bir köprüye verilmesini talep etmiş.

MHP’li Eryılmaz’ın bana da çok çarpıcı gelen bir başka sorusu şöyle:

“-Devam eden tramvay inşaatı ile ilgili olarak şehir içinde birkaç tane tabela var. Bu tabelalarda işin süresi 550 gün olarak gözüküyor. Ama aynı tabelaya bu işin başlama ve bitim tarihlerinin de yazılması gerekmez mi?” Başlangıç tarihinden 550 gün sonrası 3 Şubat 2017’ye rastlıyor. Bu sorunun yanıtını ben vermiş olayım.

Evet, Kocaeli Büyükşehir Belediye Meclisi’nin son toplantısında muhalefetten gelen bazı soru ve önerileri sizlere aktardım. Demek ki, Büyükşehir Meclisi’nde bu kentin sorunları takip ediliyor, ele alınıyor. Her toplantıya özellikle Belediye Başkanlarının ve bütün meclis üyelerinin katılması, muhalefetten gelen her soru veya önergeye de hemen yanıt verilmesi gerekmez mi?

Önemli gelişme

Türkiye’nin toplumsal uzlaşmaya çok ihtiyacı var. Görüşlerimiz ne kadar farklı olursa olsun, birlikte bir arada yaşamaya, gerektiğinde yan yana oturmaya mecburuz. “Birlik beraberlik”, “hoşgörü” sadece söylemlerde kalacak kavramlar olmamalıdır. Toplumdaki şiddet eğilimini yıkmak, siyaseten birbirimizi anlayabilmek adına birlikte olmamız gerekiyor.

Geçen cumartesi gecesi, 5 yıl sonra ilk kez bir futbol derbisinde iki takım taraftarı aynı stadın tribünlerinde bir araya geldiler. Beşiktaş’ın stadındaki Beşiktaş-G.Saray maçını 2 bin kadar G.Saray taraftarı da tribünlerden izledi.

5 yıldır süren yasak büyük bir ayıptı. Devlet gerekli önlemleri aldı, en küçük bir tatsızlık yaşanmadı. Tribünlerde iki takımın da taraftarı olunca, maç çok daha zevkli hale geldi. Futbol kazandı. Tribünlerden sahaya en küçük bir madde atılmadı. Meşale yakılmadı. Küfür edilmedi. G.Saray gol attı,  Sarı-Kırmızılılar sevindi. Beşiktaş gol attı, Siyah-Beyazlılar sevindi. Cumartesi gecesi, Türkiye önemli bir eşikten geçmiştir. Umalım ki, bundan sonra bütün futbol maçlarında sahaya çıkan iki takımın seyircileri aynı tribünlerde yan yana oturabilsin, kendi takımlarını medeniyet kuralları içinde destekleyebilsin.

ABD Türkiye’yi kaybedecek

Bugüne kadar ABD ne istedi de biz yapmadık ki?.. ABD’nin, Dünyanın bu bölgesindeki tek gerçek dostu ve müttefiki Türkiye’dir. Öyle eskisi gibi, “Aman dara düştüm. Bize para ver. Bize silah ver” diye de yalvarmıyoruz.

Türkiye’nin ABD’den çok haklı iki isteği var. Terör örgütü lideri ilan edilen Fetullah Gülen’in iadesi ve Suriye’de Kürtleri temsil ettiğini öne süren terör örgütlerini desteklememesi.

Türkiye, iki talebinde de haklı. Ama ABD, bu iki haklı talep karşısında direniyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu konudaki sitemlerini çok haklı buluyorum. ABD, en iyi müttefikine karşı çok büyük hata yapıyor. En azından kalbimizi kırıyor. Bu gidişle, ABD Türkiye’yi kaybedecektir. FETÖ uğruna Türkiye’yi kaybetmek de, ABD açısından hiç iyi olmayacaktır.

Bu yazı toplam 2041 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
2 Yorum