1. HABERLER

  2. Büyükşehir Musiki Derneği yabancı konuklarını ağırladı
Büyükşehir Musiki Derneği yabancı konuklarını ağırladı

Büyükşehir Musiki Derneği yabancı konuklarını ağırladı

Kocaeli’nin en eski Musiki Derneği olan 1947 yılında kurulan Kocaeli Büyükşehir Musiki Derneği AB doğrultusunda yaptığı çalışmalar sonucunda Koordinatör ülke olarak seçildi. Bu projede derne

A+A-

Kocaeli’nin en eski Musiki Derneği olan 1947 yılında kurulan Kocaeli Büyükşehir Musiki Derneği AB doğrultusunda yaptığı çalışmalar sonucunda Koordinatör ülke olarak seçildi. Bu projede dernek ortakları Fransa, Danimarka, İtalya, İngiltere, Portekiz ve Romanya ile birlikte müşterek bir çalışma içine girdi.

Kocaeli Büyükşehir Musiki Derneği’nin geçtiğimiz günlerde bu anlamda yabancı konukları vardı. Ziyarete gelen konuklar Maşukiye’de bulunan Motali Restaurant’ta ağırlandı. Dernek Başkanlığını yürüten Vehbi Hopalı ve Proje Sorumlusu Nilgün Ekici misafirlerle yakından ilgilendi, kusursuz bir ev sahipliği yaptı. Konuklarla Motali Restaurant’ın sahibi aynı zamanda derneğin üyesi olan Orhan Bayramin de ayrıca ilgilendi. Nezih ortam ve birbirinden lezzetli ikramlar çok beğenildi. Orhan Bayramin’in solistliğini yaptığı, klarnette Şefik Kaplan, darbukada Kamil Kandıralı, Kanun’da Muzaffer Okumuş ve Ud’da Hüseyin Kızıl’ın olduğu Motali Fasıl Grubu da canlı performansla unutulmaz bir gece yaşattı. Geç saatlere kadar devam eden eğlencede yabancı konuklar pisti hiç boş bırakmadı.

Çok eğlendiler

Danimarka, İtalya, İngiltere, Fransa, Portekiz ve Romanya’dan gelen yabancı konuklar Motali Restaurant’ta gerçekleşen yemekte oldukça eğlendi. Şarkılara kendileri de eşlik etti. Türk Müziği’nin hareketli parçalarıyla yerlerinde duramadı, bol bol göbek attı. Bu arada yabancılar da kendi müzik kültürlerini yansıttı.  İngiltere’den gelen Mr. Moss Flüt dinletisiyle kulakların pasını sildi. İtalya’da Konservatuar Öğretim Görevlisi olan Bayan Anna  opera okudu. Konukları adeta mest etti. Gecede söylediği şarkıyla en büyük alkışı Kocaeli Büyükşehir Musiki Derneği’nin en genç üyesi olan Hakan Umut aldı. Gecede en büyük beğeniyi ise Sakarya Musiki Derneği’nin en yaşlı üyesi Cevdet Taşkın’ın ağız armonisiyle eşlik ettiği, Kocaeli Büyükşehir Musiki Derneği’nin en yaşlı üyesi Ramiz Gül’ün rast makamında söylediği şarkı topladı.

“Türkiye’deki süreyi hatasız, en iyi şekilde tamamlamak istiyoruz”

Kocaeli Büyükşehir Musiki Derneği Başkanı Vehbi Hopalı gecede kısa bir konuşma yaptı, bu proje hakkında bilgiler verip amaçlarından söz etti. Hopalı konuşmasında “ AB doğrultusunda yaptığımız çalışmada Koordinatör ülke seçildik. Bu proje kapsamında Danimarka, İtalya, İngiltere, Fransa, Portekiz ve Romanya’dan gelen misafirlerimizi ilimizde ağırlıyoruz. Bu ülkeler arasında kültür paylaşımı yapmak üzere hazırlanmış bir proje. Projenin ilk toplantısı Koordinatör ülke olmamızdan dolayı Kocaeli’nde gerçekleşti. Bir hafta boyunca misafirlerimizi ağırlayacağız. Program gereği sabahları karşılıklı kültür alış verişi yapıyoruz, öğleden sonra ise şehrin muhtelif Kültür ve Turizm bölgelerini gezdiriyoruz. Amacımız ülkemizi musiki alanında en iyi şekilde tanıtmak ve temsil etmek. Ayrıca Türk misafirperverliğini göstermek. Danimarka, İtalya, İngiltere, Fransa, Portekiz ve Romanya’dan toplam 20 misafirimiz var. Bu programdan sonra şubat ayı içerisinde ikinci toplantımızı Portekiz’de gerçekleştireceğiz. Bir sonraki yer ve zaman ise Portekiz’de belli olacak. Proje çalışmalarımız 2 yıl sürecek. Bu zaman zarfında tüm ülkeler birbirini ziyaret edip kültür alış verişinde bulunacak. Böyle bir organizasyonda ilk defa yer almamızdan dolayı ben ve arkadaşlarım büyük titizlik ve heyecanla çalışıyoruz. Ve Türkiye’deki süreyi hatasız ve en iyi şekilde tamamlamak istiyoruz.” dedi.

Projenin özeti

Proje hakkında bilgiyi ise Proje Sorumlusu Nilgün Ekici verdi. Ekici şöyle konuştu; “Projemiz “SOME”, Avrupa ülkelerinde Avrupalılık boyutunda dillerini ve sosyal becerilerini, bilgilerini zenginleştirmek isteyen bireysel ya da küçük gruplar halinde genç veya yaşlı müzik tutkunlarına odaklanmıştır. Projenin 1.yılında ülkeler geleneksel bir müzik konseri ve kendi müzik enstrümanlarını, ünlü bestekarlarını, müzik tarihi bilgilerini, geleneksel bazı şarkı notalarını, bazı konser görüntüleri, kurumun, şehrin ve ülkenin broşürlerini içeren bir müzik kutusu hazırlayacaktır. Ev sahibi ülke kendi geleneksel konserini sahneleyecek ve diğer ortaklara kendi müziklerini tanıtacak. Projenin 2.yılında her bir ülke diğer ülkelerin müzik kutularına da sahip olacak. Kutuları inceleyecekler, onları sergileyecekler ve halka açık bir müzik eğitimi düzenleyecekler. Katılımcıları kuruma çekmek için medya kanallarını kullanacaklardır. Bunu yaparken özellikle toplumun dezavantajlı kesimlerine önem verilecektir. Aynı zamanda müzik kutusunun içindeki materyalleri sergilemek için sergiler düzenlenecek. Her bir ülke birbirine 2 geleneksel şarkı notasını gönderecek. Ülkeler bu geleneksel şarkılarla enstrümantal bir müzik konseri düzenleyecek. Aynı zamanda ülkeler müzikal bir web sitesi oluşturacaklar ve tüm materyalleri proje süresince sitelere yüklenecektir”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.