1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Büyükşehir önünde ‘su’ protestosu
Büyükşehir önünde ‘su’ protestosu

Büyükşehir önünde ‘su’ protestosu

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından Otişe isimli kaynak suları gasp edilmek istenen Kartepe Arslanbey Şevkatiye Mahallesi ve Selçuklu Mahallesi sakinleri dertlerini anlatabilmek için otobüslerle d

A+A-

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından Otişe isimli kaynak suları gasp edilmek istenen Kartepe Arslanbey Şevkatiye Mahallesi ve Selçuklu Mahallesi sakinleri dertlerini anlatabilmek için otobüslerle dün belediyenin önüne geldi. Hiç muhatap bulamadıkları gibi; belediyenin güvenlik görevlileri, zabıta ekipleri, çevik kuvvet ve sivil polisler tarafından yolları kesilen köylüler, sıkıntılarını anlatamadan belediyeden kovuldu.

Kocaeli Emniyet Müdür Yardımcısı Hakan Başkal ve İzmit İlçe Emniyet Müdürü Güner Yılmaz, belediyeye girmekte kararlı olan köylüleri uzun süre ikna etmeye çalıştı. Saatlerce barikatın arkasında bekletilen köylülerin sabrı taşınca kısa süreli sert tartışmalar yaşandı.

CHP Kartepe İlçe Başkanı Bülent Sarı, yönetim kurulu üyeleri, İl Genel meclis üyesi Erdal Baş’ın da destek verdiği eyleme köylü kadınlar ve çocukları ellerinde su şişeleri ile katıldı.

TERÖRİST DEĞİLİZ

Şevkatiye Mahallesi Muhtarı Mehmet İnce Büyükşehir güvenlik görevlilerin kurduğu barikatın önünde açıklama yaparak, “Başkan Karaosmanoğlu kendi projelerini anlatmak için mahallemize geldiğinde biz kendisini en iyi şekilde ağırlıyoruz. Bize şu anda terörist gibi davranıyorlar. Başkan dışarı çıkıp konuşmaya tenezzül bile etmedi. Mahallemizden alınıp farklı bölgelere götürülmek istenen kaynak suyumuz bizler için hayati önem arz etmektedir. Büyükşehir Belediyesi’nin burasını istimlak edip halkın ihtiyaç duyduğu sosyal tesis beklentimizi yerine getirmesi gerekirken bu tür davranışları sergilemesine anlam veremiyoruz. Bu sıyın alınması ile tarihi 200 yıllık geçmişe kadar uzanan ve Kartepe bölgesinde hatta Marmara Bölgesinde dahi hizmet vermekte olan değirmenimiz çalışamaz hale gelecektir. Mahallemizde yüzde 70 yakın mesken ve işyerinin kanalizasyon bağlantısı bulunmayıp dereye akmakta ve bu su sayesinde dere temizlenmektedir. Bu su mahallemizin sosyal faaliyet alanı haline gelmiş olup daha da geliştirilerek mahalleye ve çevre insanına hizmet verecek şekilde düzenlenmelidir. Suadiye ve Arslanbey halkı tankerlerle bu sudan çekip tarım ve hayvancılıkta kullanmaktadır. Mahallemizin iç kısmına kadar kanal ve borularla ulaştırılıp bahçe sulaması yapılmaktadır” dedi.

KANGREN OLAN SORUNLAR

Muhtar İnce, şöyle devam etti: “Mahallemiz olarak kangren haline gelmiş sorunlarımız dururken bu suyun alınmasını hak ve adalete uygun bulmuyoruz. Mahallemizin içinde geçmekte olan dere ıslahının yapılması gerekmektedir. 3500 kişilik mahallemizde bir çocuk parkı dahi bulunmamaktadır. Şevkatiye İzmit arası ulaşım 1 saatimizi alıyor. Mahallemiz İfraziye arası yolun yapılmasını, Fındıksuyu Yürüyüş Parkurunun araçlarımızın girebileceği gibi düzenlenmesini, İmarla ilgili belediyenin yapmış olduğu çalışma biran evvel bitirilip ev yapmak isteyen halkımıza kolaylık sağlanmasını, OSB’de bacadan salınan ve atık su olarak bırakılan kimyasalların denetlenmesi, Çocuklarımızın daha iyi birey olabilmeleri için ihtiyacımız olan kütüphanenin okula kazandırılmasını istiyoruz. Kent yöneticilerine bu sorunlar defalarca dile getirilmiş ancak gereken yapılmamıştır. Bizler kendimizi kandırılmış gibi hissediyoruz. Başta Büyükşehir Belediye Başkanımızı sorunlarımıza ivedilikle eğilmeye, çözüm için çaba sarf etmeye ve bizlere verilen sözlerin yerine getirilmesini talep ediyor, mahallemize ve bölgemize karşı daha duyarlı olmaya davet ediyoruz. İstenildiğinde bunların yapılabileceğine inancımız tamdır.”

KÖYDE ÇALIŞMA DURDU

Belediyeden kovulan köylüler otobüslerle çalışmanın yapıldığı alana geri dönerek kepçenin çalışmasını engelledi. Kazı çalışmasının yapıldığı alandaki Büyükşehir yetkilileri ile sert tartışmalara giren muhtar İnce: “Su kaynağımız bizim hayatımız. Suyumuzu kimselere vermeyiz. Gerekirse canımızı siper ederiz. İş makineleri buradan kalkmazsa parçalarız.”dedi.

Muhtarın konuşmasının ardından çalışma 1 günlüğüne durduruldu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.