1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Büyükşehir şu kart komedisine son versin
Büyükşehir şu kart komedisine son versin

Büyükşehir şu kart komedisine son versin

Kocaeli genelinde toplu taşımanın tüm kontrolü Büyükşehir Belediyesi’nde. Büyükşehir Ulaşım Koordinasyon Merkezi(UKOME) toplu taşımada tek yetkili kuruluş. Kent Kart uygulaması da UKOME’nin kontrolünde

A+A-

Kocaeli genelinde toplu taşımanın tüm kontrolü Büyükşehir Belediyesi’nde. Büyükşehir Ulaşım Koordinasyon Merkezi(UKOME) toplu taşımada tek yetkili kuruluş. Kent Kart uygulaması da UKOME’nin kontrolünde. Öğrenci Kent Kart almak isteyenler Ulaşım Müdürlüğüne başvuruyor. Büyükşehir’in ücretsiz seyahat kartlarından almak isteyenler, gerekli koşulları taşıdığını gösteren belgelerle Ulaşım Müdürlüğü’ne başvuruyor, kartını alıyor.

Ama alıyor da ne oluyor?

Ücretsiz seyahat kartlarıyla belediye otobüslerine binerken sorun yok.

Ancak özel halk otobüslerine bindiğiniz zaman sorun başlıyor.

Örneğin gazisiniz. Belediyeden gazi kartı almışsınız. Özel halk otobüsüne biniyor, şoföre gösteriyorsunuz. Şoför, “Beni ırgalamaz kardeşim, in aşağıya” diyor.

Aslında yaptığı kanun dışı. Şoförün arkasındaki panoda ücretsiz ve indirimli seyahat kartı örnekleri asılı. Kendisine gösterilen ücretsiz veya indirimli kartların ne olduğunu şoför pekala biliyor. Buna rağmen kart sahibi gaziyi, yaşlıyı, engelliyi aracına almıyor.

Bu aşamada diyeceksiniz ki, bir dilekçeyle UKOME’ye başvursun, o şoförü şikayet etsin, şoföre 125 TL ceza gelir, bir daha tekrarı halinde ruhsat iptaline kadar ağır cezalar alır.

Bunlar tamamen palavra.

Bizim milletimiz, dilekçe yazıp birisini bir yere şikayet etmez.

Neden etmez?

Dilekçe yaz, götür fuardaki Ulaşım Müdürlüğüne teslim et. Uzun iş.

Neden etmez?

Bizim milletimiz birisini bir yere şikayet etmeyi ispiyonculuk kabul eder, yapmaz.

Neden etmez?

Bizim milletimiz dilekçesinin gereğinin yapılacağına inanmaz, devlete, hele hele belediyeye hiç güvenmez.

Neden etmez?

Bizim milletimiz koyun gibi güdülmeye alışıktır. Ensesine tokatı yer, oturur yine AKP’ye oy verir.

Minibüsçüler ücretsiz ve indirimli kart sahiplerini beleşçi olarak görür.

Bir polis elini kolunu sallayarak minibüse biner, selam bile vermez, şoförün gıkı çıkmaz. Gariban yaşlıya, engelliye, gaziye hödüklük yapar, polis kimlik bile göstermez, zabıta suratına bile bakmaz, badem bıyıklı SGK görevlisi burnu havada minibüse beleş biner, minibüsçü sesini çıkarmaz, çıkaramaz.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, ücretsiz seyahat kartları konusunda radikal bir karar almalı. Bu işi minibüsçünün keyfine bırakmamalı.

Nasıl ki 41 Kart uygulaması var. İhtiyaç sahiplerine para yüklenmiş kart dağıtılıyor, kart sahipleri anlaşmalı marketlerden diledikleri gibi alışveriş yapıyor. Ücretsiz seyahat kartları da aynısından olsun. Günde iki kez binişin ücretini Büyükşehir Belediyesi minibüsçüye ödesin. Kart sahibi arada ezilmesin.

Minibüsçüler de kendine göre haklı olabilir. Önüne gelene beleş kart verildiğini söylüyorlar. Minibüsçülük özel bir işletmedir. Arabanın günlük masrafı var. Neden insanları bedava taşısınlar? Büyükşehir Belediyesi en ücra köyün yoluna mıcır dökülecek diye milyonlarca lirayı müteahhitlere saçıyor. Gazilerin, engellilerin günlük ulaşım bedelini de ödeyiversin. Üstelik bu insanlar her gün toplu taşıma araçlarına binmiyorlar. Binseler bile kişi başı aylık bedel 40-50 lirayı geçmez.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.