1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Büyükşehir’de iş güvenliği eğitimi
Büyükşehir’de iş güvenliği eğitimi

Büyükşehir’de iş güvenliği eğitimi

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet içi eğitim seminerleri devam ediyor. Bu kapsamda son olarak iş sağlığı ve güvenliği konularında Büyükşehir hekimi Dr. Şengül Gülaçtı tarafından yönet

A+A-

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet içi eğitim seminerleri devam ediyor. Bu kapsamda son olarak iş sağlığı ve güvenliği konularında Büyükşehir hekimi Dr. Şengül Gülaçtı tarafından yöneticilere bilgi verildi. Mevzuat hakkında bilgiler veren Dr. Gülaçtı, iş sağlığı ve güvenliği gerekli tüm tedbirlerin alınması gerektiğini kaydetti.

Dr. Şengül Gülaçtı, “İş sağlığı güvenliği çalışanlara lüks değildir. Çalışanların sağlıklı ve güvenilir ortamlarda çalışma hakları vardır. İşverenlerin bu güvenliği sağlamaları zorunludur ve işçiler de bu kurallara uymak zorundadır. Bu bakımdan çalışanların periyodik olarak muayene edilmesi gerekmektedir” dedi. Yeni çıkan yönetmelikle ilgili bilgileri de aktaran Dr. Gülaçtı, “Sadece ağır işlerde çalışanların değil herkesin muayene edilmesi gerekiyor. Bu konuda hazırlanan yönetmelikle belirlenen şartları hazırlamayan kurumalra para cezası verilmektedir” diye konuştu.

Dr. Gülaçtı, Anayasa’nın bazı maddelerinde şu ifadelerin yer aldığını da hatırlattı: “Herkes, sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir. Çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak ve çevre kirlenmesini önlemek devletin ve vatandaşların ödevidir. Kimse, yaşına, cinsiyetine ve gücüne uymayan işlerde çalıştırılamaz. Küçükler ve kadınlar ile bedenî ve ruhî yetersizliği olanlar çalışma şartları bakımından özel olarak korunurlar. Dinlenmek, çalışanların hakkıdır. Ücretli hafta ve bayram tatili ile ücretli yıllık izin hakları ve şartları kanunla düzenlenir”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.