1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Büyükşehir’de taşeron işçisi olmak
Büyükşehir’de taşeron işçisi olmak

Büyükşehir’de taşeron işçisi olmak

Türkiye’de müteahhit işçiliği, taşeron işçiliği uygulaması AKP iktidarı döneminde başlamadı. Özal döneminde bu işin ilk temelleri atıldı, daha sonra hızla yaygınlaştı. AKP iktidarı döneminde ise

A+A-

Türkiye’de müteahhit işçiliği, taşeron işçiliği uygulaması AKP iktidarı döneminde başlamadı. Özal döneminde bu işin ilk temelleri atıldı, daha sonra hızla yaygınlaştı. AKP iktidarı döneminde ise, çalışma hayatında sistemin temel unsuru haline getirildi.

Yasalar da izin verdiğine göre, özel sektörün müteahhit-taşeron işçisi çalıştırmasını çok fazla yadırgamıyorum.

Ama kamu sektörünün, hele hele belediyelerin çalışma hayatını tamamen bu sistemin üzerine kurmasını da çok olumsuz bir gelişme olarak görüyorum.

Sağolsun, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, bu müteahhit işçiliği, taşeron işçiliği konusunda öncülüğü kimseye bırakmadı. Elbette güvenlik hizmeti, bu konuda ihtisas yapmış özel firmalardan alınabilir. Belki bazı bir-iki hizmet alanında da resmi kurumlar müteahhit hizmetini daha uygun, daha işlevsel bulabilir.

Ama kamudaki bütün kurumlarda, artık her alanda bu yöne kayıldı. Üstelik, kurumlar, belediyeler, genellikle yandaş kişilere ait müteahhit firmalarına düzenli olarak büyük paralar öderken, bu firmaların emirlerinde çalıştırdıkları işçilere ne kadar para verdiğini, nasıl davrandığını da hiç kontrol etmiyorlar.

Son zamanlarda Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nde müteahhit elemanı olarak çalışan işçilerden ve yakınlarından çok fazla şikayet aldım. Telefonla arayanlar, bizzat gelenler oldu.

Anlattıklarının üçte biri doğru olsa, ortada çok büyük insanlık suçu var demektir. Büyükşehir Belediyesi’nin bu Park ve Bahçeler’deki müteahhit hizmetleri konusu, zaten öteden beri tartışılan, konuşulan konudur. Hatta usulsüz ihaleler yapıldığı iddiasıyla sanırım hala devam eden davalar var.

Büyükşehir, Park Bahçeler hizmetlerini bir ana müteahhit firmaya yıllar önce verdi. Bu firma, 3-4 tane taşerona işi devretmiş. Büyükşehir, ana firmaya-ki sahibi AKP’ye çok yakın eski bir siyasetçidir- her ay oluk gibi parayı ödüyor. Ana firmanın taş atıp, kolu yorulmuyor. Büyükşehir’den aldığı paranın bir bölümünü, taşeron olarak kendisine bağlı hizmet veren firmalara dağıtıyor.

Bana verilen bilgilere göre, halen bu ana müteahhite bağlı taşeron firmalarda 650 civarında işçi çalışıyor. Bir kısmı, torpille, belediye yöneticilerinin isteği ile işe alınmış. Onların pek fazla sorunu yok. Ama diğerleri, sözüm ona “Vatandaş işsiz kalmasın” diye istihdam edilmiş.

3 yıldan beri bu insanların maaşına zam yapılmamış. Bugün, bu dondurucu soğuklarda, üzerlerinde incecik giysilerle parkları temizlerken, ağaç fidanı dikerken, yol kenarlarında, yeşil alanlarda çalışırken gördüğünüz insanlar işte bu müteahhit ve taşeron işçileridir.

Sendika yok. Hak yok, hukuk yok. Öyle sanıyorum ki, Büyükşehir müteahhite, dolayısıyla müteahhit taşeronlarına ödemeleri aksatmadan yapıyor. Ama bu garibim, sahipsiz işçiler bir ay bile gününde maaş alamıyorlar.

Büyükşehir, son olarak Belediye-İş’ten ayrılıp, Hak-İş’e bağlı Hizmet-İş’e geçtiler diye  kadrolu işçilerin ücretlerine toplu sözleşmede, Türkiye ortalamasının, hükümetin uyguladığı standartların çok üzerinde zam vermişti. Hem Büyükşehir’in binlerce kadrolu işçisi var. Üstelik diyorlar ki, “Bir tane bile bankamatik işçimiz yoktur. Hepsi çalışıyor, üretiyor.”

Hem de bütün ayak işleri, bütün zor işler, bütün göz önündeki işler bu müteahhit, taşeron işçileri tarafından yapılıyor. 3 yıldan beri bu insanların ücretlerine beş kuruş zam yapılmamış. Karda, kışta, yazın güneşin altında çalışan garibanlar, topu topu 600-650 TL civarında ücret alıyorlar. Bu ücretlerini de ayın kaçında alacaklar, belli değil.

Hele bir ağızlarını açsınlar. Hele bir şikayeti bırakın, “Maaşım az” diye hafif yollu yakınsınlar.

Müteahhitler, “Dışarıda binlerce işsiz var. Senin bu işini yarı ücrete yapmaya hazır garibanlar var” diye tehdit ediyor, kapının önünü gösteriyorlar..

Merak ediyorum ve açıklama bekliyorum. Büyükşehir, Park Bahçeler’in ana müteahhitine  her ay kaç para ödüyor?.. Ana müteahhit, tuttuğu taşeronlara ne kadar veriyor?.. Bu taşeronlar, emirlerinde çalıştırdıkları işçilere maaş dağıttıktan sonra  kendilerine ne kadar para kalıyor?..

Bu rakamlar açıklansa, ne kadar büyük haksızlığın, ne kadar büyük bir insan hakları ihlalinin ve günahın işlendiği eminim gözler önüne serilecektir.

Büyükşehir Meclisi’nde isterim ki, muhalefet önce bunu sorsun.. Büyükşehir neden bu kadar çok müteahhit işçisi çalıştırıyor?.. Müteahhitler kimlerdir, bunlara kaç para ödeniyor?.. İşçi maaşları çıktıktan sonra, müteahhitlere kaç para kalıyor?.. Müteahhitler ya da taşeronlar, neden işçilerin maaşlarını gecikmeli ödüyor. Bu dondurucu soğuklarda çalışan gariban insanların üzerine; en azından çalışırken girmeleri için neden kalın giysiler verilmiyor.

Üstelik müteahhit ya da taşeron işçilerine bir kuruş bile mesai da verilmiyor. Büyükşehir Başkanı, ya da Vali bir yere gidecek, fidan dikiyormuş gibi yapıp, poz verecekleri zaman, bu insanlar mesai saatleri dışında da çalıştırılıyorlar. Ama bir kuruş fazla para verilmiyor.

Çok büyük bir insanlık ayıbıdır bunlar. Sadece Büyükşehir Belediyesi değil. İlçe belediyelerinde de aynı sistem var. Hastanelerde, kamunun diğer kurumlarında, Valilik’te hep kadrosu devlette gözükmeyen müteahhit elemanları, taşeron elemanları çalışıyorlar.

Devlet ya da belediye bu müteahhitlere hortumla para veriyor. Müteahhit, “Bak sesini çıkartırsan bu işi de kaybedersin” tehdidi ile, çalıştırdığı işçisine asgari ücret, hatta altında maaş veriyor. Maaşını zamanında ödemiyor. Yıllarca zam yapmıyor. Biraz canını sıkan olursa, hiçbir hakkı da ödenmeden bu insanlar kovuluyor.

Bu sisteme birilerinin çomak sokması lazım. Birilerinin araştırması lazım. Özellikle Park Bahçeler’deki müteahhit işçiliği; taşeron işçiliği sisteminin mutlaka araştırılması gerçeklerin ortaya çıkartılması lazım.

Birileri, garibanların üzerinden büyük paralar kazanıyorlar.

Yazıktır, günahtır. 100 kere hacca gitseniz, 12 ay oruç tutsanız, günde 10 vakit namaz kılsanız, bu günahın bedelini ödeyemezsiniz.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.